„Architektūros parkas“ gavo „palaiminimą“

„Architektūros parkas“ gavo „palaiminimą“

Balandžio 2-5 dienomis Vilniuje lankėsi tarptautinė ICOMOS ekspertė iš Suomijos Margareta Ehrstrom. Patariamąją Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) misiją pasiūlė surengti Pasaulio paveldo centras, atsiliepdamas į Lietuvos kultūros ministerijos ir Vilniaus savivaldybės kvietimą. Ekspertei pristatytas sostinėje plėtojamas „Architektūros parko“ projektas.

Vadovaudamasi UNESCO Pasaulio paveldo konvencijos įgyvendinimo gairėmis, 2012 metų vasarą Kultūros ministerija informavo UNESCO Pasaulio paveldo centrą apie numatomus pokyčius Vilniaus senamiestyje, kuris yra įtrauktas į Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo sąrašą.

Tarptautinės paminklų ir paminklinių vietovių tarybos (ICOMOS), patariamosios – konsultuojančios UNESCO nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimo klausimais, ekspertė apžiūrėjo teritoriją, susipažino su projekto medžiaga ir susitiko su visomis atsakingomis institucijomis: Vilniaus miesto savivaldybės, Kultūros ministerijos, Lietuvos UNESCO komiteto, Kultūros paveldo departamento, Valstybinės kultūros paveldo komisijos, Lietuvos ICOMOS nacionalinio komiteto nariais, Užupio Respublikos ir Paplaujos bendruomenėmis, projekto rengėjais ir investuotojais. M. Ehrstrom patvirtino vizito Lietuvoje metu turėjusi galimybę visapusiškai susipažinti su esama situacija vietoje, projektu, jo istorija ir planuojama teritorijos plėtra. Oficialias ekspertės išvadas ICOMOS raštu pateiks UNESCO Pasaulio paveldo centrui.

„Susidariau išsamų projekto vaizdą, gavau reikalingą informaciją, buvo atsakyta į visus mano klausimus. Susitikime su ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto nariais iš Jono Glemžos išgirdau, jog regeneruoti šią teritoriją suplanuota dar prieš 20 metų, rengiant Vilniaus senamiesčio regeneracijos planą. Buvo numatyti jos funkciniai, urbanistiniai ir architektūriniai pokyčiai, siekiant iškelti gamybos įmones iš miesto centro. Abejonių nėra, kad ši teritorija turi būti vystoma ir negali likti tokia, kaip dabar – apleista industrinė vietovė. Dauguma pastatų, nors ir yra paveldo teritorijoje, neturi jokios paveldo vertės. Planuojant plėtrą pasaulio paveldo saugomose vietovėse labai svarbu, kad nauja architektūra harmoningai integruotųsi į istorinę aplinką, kad ir naujai užstatytame kraštovaizdyje būtų atpažįstama vietovės istorija, išlaikoma jai būdinga užstatymo struktūra. Atrodo, kad projekto rengėjai tai iš esmės ir siekia padaryti”, – komentavo viešnia.

Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Artūras Blotnys pažymėjo, jog projekto rengėjams šis vizitas buvo naudingas, leido išgirsti nuomonę ir siūlymus apie tai, apie ką diskutuojama jau šeštus metus: „Platesnis ekspertinis požiūris iš šalies yra labai naudingas, jis padeda praplėsti diskusijas už Lietuvos archiktektų, paveldosaugininkų ir projektuotojų bendruomenės ribų, – sakė A.Blotnys. – Mes esame labai patenkinti esamu bendradarbiavimu su UNESCO. Iš kitos pusės – tai gera projektų rengimo ir svarstymo patirtis, kurią galėsime pritaikyti ir ateityje, planuodami kitų svarbių saugomų teritorijų plėtrą.

„Architektūros parkas“ – tai sostinės savivaldybės inicijuotas projektas, kurį įgyvendinus nuo Užupio iki Belmonto miško besidriekiantis Vilnios slėnis taptų patrauklia miesto centro gyvenamąja dalimi. Projektas bus pradedamas plėtoti nuo buvusios „Skaiteks“ gamyklos teritorijos, esančios tarp Vilnelės ir Paupio gatvių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai