Pirmąjį birželio ketvirtadienį Architektūros [leidinių] fondas kviečia susipažinti ir drauge įvertinti naujausią numerį „Maištaujantis oportunizmas/Subversive Opportunism“ ir diskutuoti apie leidybos formatus, įgalinančius novatoriškus ir netikėtus architektūros, urbanistikos bei dizaino tyrimus (tema: „Praktikuoti teoriją bei teorizuoti praktiką: architektūros leidybos iššūkiai“).
Anot architektūros tyrėjos Ines Weizman, disidentiškumo praktika architektūroje – ieškojimas praktinių galimybių ginčyti nusistovėjusias normas ir ribas tiek architektūroje, tiek vyraujančioje socialinėje ir politinėje paradigmoje, „toliau žiūrėti ir gilintis į tai, ką kuri kaip architektas, ką pasitelki savo darbe ir per savo darbą, taip pat stengtis, kad tavo veiksmai būtų prasmingi“. „Maištaujantis oportunizmas“ pristato šią sampratą plėtojusio paskaitų ciklo „Disidentiškumas architektūroje“ (kuratoriai Ines Weizman, Jurga Daubaraitė, Jonas Žukauskas) dokumentaciją. Pasipriešinimo, atsisakymo dalyvauti ar kritiškai veikti „iš vidaus“ įmanomybė ypatingai komplikuotame šiandienos pasaulyje kvestionuojama užsienio ir Lietuvos autorių svarstomose atvejo studijose, išsidriekiančiose geopolitiniuose kontekstuose nuo Stambulo iki Stokholmo ar kitos viešosios erdvės – socialinių medijų informacijos lauko.
Leidinyje aptariamus metodus ir strategijas pristatys kultūros politikos tyrėja Skaidra Trilupaitytė ir leidinio sudarytojos, kuratorė Viktorija Šiaulytė ir architektūros istorikė Marija Drėmaitė. Leidinys pasiekiamas: http://archfondas.lt/leidiniu/alf-04/maistaujantis-oportunizmas
Vakarą užbaigs diskusija apie architektūros ir urbanistikos leidybos, nepriklausomų tyrimų ir kritikos ateitį kartu su leidyklos „Lapas“ įkūrėja Ūla Ambrasaite bei kritiku ir architektu Matu Šiupšinsku. Architektūros [leidinių] fondas siekia sukurti erdvę ilgalaikiams, įvairiapusiškiems ir tarpdisciplininiams tyrimams apie mūsų kasdienę erdvę, erdvines praktikas bei jos apraiškas. Kai šiandieninė žiniasklaida speičiama į kampą kuo greičiau generuoti turinį ir surinkti kuo daugiau nuorodų paspaudimų, kokia ateitis laukia tyrimų bei polemikos, kuri reikalauja lėtesnio bei atidesnio žvilgsnio? Kaip galima komunikuoti akademinių užmojų tyrimus bei straipsnius platesnei auditorijai? Kokios platformos ir kaip gali būti išnaudojamos bandant suprasti bei diskutuoti esamuoju laiku vykstančius architektūrinius ir urbanistinius procesus? Kaip tokios platformos gali paskatinti architektūros, urbanistikos ir dizaino teorijos ir praktikos bendruomenę pačiai geriau suprasti savo vaidmenį?
Renginį pristato Architektūros [leidinių] fondo komanda – Marija Drėmaitė, Indrė Ruseckaitė, Viktorija Šiaulytė.
Architektūros [leidinių] fondas – nuo 2012 m. gyvuojanti „Architektūros fondo“ iniciatyva, dokumentuojanti bei kontekstualizuojanti organizacijos rengiamus paskaitų ciklus. Pasirinktos temos taip pat toliau tyrinėjamos autoriniuose interviu bei būsimų esė autorių susitikimuose-seminaruose. Šiuo metu išleista: ALF01 „Show off: reginio architektūra“, ALF02 „Modernizmas: tarp nostalgijos ir kritiškumo“, ALF03 „Miestas. Lūžio taškai“, ALF04 „Maištaujantis oportunizmas“.