Iš kanapių pagaminta armatūra betono konstrukcijas gali sutvirtinti taip pat efektyviai kaip ir plienas, tačiau dėl didesnio ilgaamžiškumo ir naudojamų žaliavų, tokios armatūros neigiamas poveikis aplinkai yra daug mažesnis.
Niujorko valstijoje įsikūrusio Rensselaer politechnikos instituto mokslininkų iš kanapių pagamintas armatūros strypas gali sukelti revoliuciją statybose.
Plieno ir stiklo pluošto pakaitalas
„Šiuo metu būtent plieno armatūra lemia ankstyvą įvairių atsakingų betoninių konstrukcijų, pavyzdžiui, tiltų, molų ir pastatų, senėjimą. JAV statybos inžinierių draugija nurodo, kad 40–50 metų betoninės konstrukcijos tarnavimo laikas toks trumpas yra būtent dėl armatūros korozijos. Jei ji nekoroduotų, betoninės konstrukcijos tarnautų tris kartu ilgiau“, – teigia vienas projekto vadovų Alexandros Tsamis.
Metalas turi pakaitalą – stiklo pluošto armatūrą, kuri naudojama tokiose vietose ar konstrukcijose, kur korozijos poveikis žymiai didesnis. Tačiau stiklo pluošto armatūra yra brangi, o jos gamybos neigiamas poveikis aplinkai yra didžiulis. Rensselaer politechnikos instituto tyrėjai teigia, kad preliminarūs iš kanapių pagamintos armatūros strypų tyrimai rodo, jog jų stiprumas ir ilgaamžiškumas prilygsta stiklo pluošto armatūros (GFRP) stiprumui ir ilgaamžiškumui, o gamybos technologija yra daug ekologiškesnė. Negana to pati armatūra gali būti žymiai pigesnė.
Pultruzijos technologija
Kanapių armatūros strypai gaminami vadinamuoju pultruzijos būdu. Tai – nenutrūkstamo proceso technologija, kurios metu pluošto siūlai impregnuojami termoaktyviu plastiku. Plastiku impregnuoti kanapių pluoštai toliau paduodami į įkaitintą matricą, kur jie sulydomi į vientisą strypą. Plastiko sudėtis vis dar tobulinama. Jau pagaminti kanapių pluošto armatūros strypai bus vyniojami į dideles rites. Mokslininkai armatūros pjaustymui ir lankstymui net sukūrė nedidelio automobilio gabaritų CNC stakles. Šis sprendimas leistų reikiamą armatūrą suformuoti vietoje, išlaikant nedideles gamybos sąnaudas.
Alexandros Tsamis pabrėžia, kad jie siekia, kad naujasis sprendimas būtų ekonomiškai konkurencingas ar net pigesnis už standartinius plieninius armatūros strypus, jau nekalbant apie šiuo metu naudojamus korozijai atsparius, bet brangius stiklo pluošto strypus. „Tikslas, kad šis gaminys taptų akivaizdžiu pasirinkimu net ir tuose projektuose, kuriems neskiriamas didelis biudžetas ar nekeliami labai aukšti tvarumo tikslai. Armatūra yra kasdienė medžiaga“, – sakė Tsamis.
Alexandros Tsamis pirmą išsamų straipsnį apie šią technologiją tikisi paskelbti kitais metais.
Iki tol mokslininkų grupė ir toliau kurs ir bandys kanapių pluošto armatūros strypus, eksperimentuos su pluoštus surišančiais plastikais.
Sėjamosios kanapės (Cannabis sativa) pluoštas yra vienas tvirčiausių augalinių pluoštų, be to, šis augalas augdamas labai gerai absorbuoja atmosferoje esantį anglies dvideginį (dvigubai intensyviau nei medžiai).
Kanapės yra labai atsparios klimato kaitai, jos gali būti auginamos tuose regionuose, kur orų kaita nuolat pateikia staigmenų.
1 komentaras. Leave new
Aš galvojau,kad tik Sranske,tokios pažangios technologijos gali gimti.