Šakių rajono miestelyje Gelgaudiškyje, kur puikiai veikia privatūs nuotekų valymo įrenginiai, valdžia pasišovė už didelius mokesčių mokėtojų pinigus pastatyti antrus vandens valymo įrenginius. Skaitydamas ir girdėdamas jūsų žurnalo mintis tikiu, kad Lietuvoje sveikas protas, racionalūs sprendimai tikslingai naudojant Europos Sąjungos (ES) ir ne tik lėšas bei privačių investicijų skatinimas dar yra suprantami ir prioritetiniai dalykai, interviu sakė UAB „Antano Rinkevičiaus valymo įrenginiai“ atstovas Edmundas RINKEVIČIUS.
– Kas Jums kelia nerimą dėl Gelgaudiškio vandentvarkos projekto?
– Kukliai išmanydamas ES teisę galiu pasakyti, kad europinės lėšos negali būti naudojamos esamam verslui žlugdyti ir konkurencijai iškraipyti – jos turi padėti siekti ilgalaikių tikslų, kurių šalis narė negali įgyvendinti savo pastangomis. O Gelgaudiškyje vykdant projektą „Nemuno vidurupio baseino II investicinis etapas“ siekiama visiškai priešingų tikslų, tai yra sužlugdyti jau veikiantį verslą, parodyti nepagarbą privačiai nuosavybei, ignoruoti gyventojų interesus ir privačias investicijas.
Tikiu, kad bendromis pastangomis dar galime sustabdyti privataus verslo žlugdymą, nepagarbą privačiai nuosavybei, Gelgaudiškio žmonių nuomonės bei privačių investicijų ignoravimą ruošiantis panaudoti ES ir mokesčių mokėtojų lėšas įgyvendinant projektą „Nemuno vidurupio baseino II investicinis etapas“.
– Ką reiškia, kad Gelgaudiškio vandens nuotekų valymo įrenginiai yra privatūs?
– Šakių rajoną iš kitų šis faktas išskiria gerąja prasme ir rodo, kad sąžiningas, socialiai orientuotas verslas gali užsiimti bet kuria Lietuvos Respublikoje nedraudžiama veikla, tuo labiau – saugančia gamtą. Gelgaudiškio vandens valymo įrenginių veiklos istorija skaičiuoja jau du dešimtmečius, ir su tuo nesiskaityti būtų kvaila.
Bendrovė „Antano Rinkevičiaus valymo įrenginiai“ jau daugiau kaip 15 metų eksploatuoja Gelgaudiškio vandens valymo įrenginius. Jie pastatyti 1990 metais, jų projektinis pajėgumas – 800 m3/d. Šiandien į Gelgaudiškio vandens valymo įrenginius vidutiniškai atiteka po 300 m3/d. nevalytų nuotekų (išnaudojama mažiau kaip pusė esamo pajėgumo), o valymo efektyvumas yra puikus, t. y. išvaloma daugiau kaip 95 proc. atitekančios taršos (2007–2013 metų stebėjimai). Visi šie tyrimai yra atliekami nepriklausomos, valstybės įgaliotos institucijos – Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento. „Antano Rinkevičiaus valymo įrenginiai“ turi valstybės įgaliotos institucijos neribotam laikui išduotą leidimą užsiimti vandentvarkos veikla.
2006 metais modernizavus pirmąją vandens valymo įrenginių liniją ir siurblinę, komplekso statybinę ir vamzdynų dalį bus galima eksploatuoti dar 35 metus, o elektros bei automatikos įrangą – 15 metų. Supraskite – problema yra ne valymo įrenginiai. Problema yra tai, kad trūksta nuotekų tinklų, todėl šiuo metu nevalytų nuotekų į Nemuno upę iš šios teritorijos per metus išleidžiama 120 tūkst. m3 (arba 328 m3/d.).
– Šakių savivaldybė ir Aplinkos ministerija nurodo, kad tai bene vienintelė privati įmonė Lietuvoje, atliekanti tokią funkciją. Tad jos likimas nenuspėjamas?
– Pasirodo, privačiu verslu negalima pasitikėti, geriau, kai viskas yra savivaldybės ar valstybės rankose. Remiantis tokia logika, Šakių rajonas netrukus gali tapti įdomiu bandymų poligonu – nes yra ir privačių parduotuvių, ir maitinimo, gydymo įstaigų.