Nuotekų tvarkymo Gelgaudiškyje dilema: ar 29 milijonai litų yra mažiau nei 7 milijonai?

Nuotekų tvarkymo Gelgaudiškyje dilema: ar 29 milijonai litų yra mažiau nei 7 milijonai?

Turbūt jos irgi neturėtų jaustis saugios, nes gali kilti mintis jas supirkti „už galimybes atitinkančią“ kainą ar pastatyti kitas – savo, tik už kitų pinigus. Ir Šakiuose, ir Aplinkos ministerijoje vyksta tikrai keistoki dalykai, dvelkiantys provincialumu ar kaip tik priešingai – „platesniu“ žvilgsniu, kuris užgriebia ir valstybinio verslo papročius Baltarusijoje bei Rusijoje. Ar aš klystu?

– Valstybė  turi galimybę pasinaudoti privačios įmonės iniciatyva, kad į Šakių rajoną ateitų racionalios, efektyvios aplinkos apsaugai skirtos investicijos. Galėtų būtų įgyvendintas pirmas Lietuvoje viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektas gamtosaugos srityje.

– Manau, kad taip, nes į Gelgaudiškio valymo įrenginius yra investuojamos privačios lėšos, jos nėra nei savivaldybės, nei valstybės. Tai yra unikalus atvejis Lietuvoje – verslas neprašydamas jokios pagalbos iš valdžios savo pinigus investuoja į viso Gelgaudiškio miestelio ir seniūnijos valymo įrenginius. Tačiau Šakių rajono meras Juozas Bertašius ir aplinkos ministras Valentinas Mazuronis šį privalumą paverčia trūkumu ir stengiasi nematyti, kad privatus verslas – visa galva aukštesnis už vietos valdininkus ir gamtosaugos srityje.

– Kaip šį teiginį galėtumėte pagrįsti?

– Lukšių miestelio ir Šakių nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcijos (pabrėžiu – rekonstrukcijos) darbai kainavo apie 19 mln. litų. Pirminiais skaičiavimais, tam turėjo užtekti
5 mln. litų. Tai rodo, kad planavimas yra ydingas, o projektas valdomas labai neefektyviai.

Gelgaudiškio valymo įrenginiams renovuoti užteks ir iki 1 mln. litų privačių lėšų, nors Gelgaudiškio valymo įrenginių pajėgumas yra daugiau kaip du kartus didesnis nei Lukšių. O štai planuojamų statyti naujų Gelgaudiškio valymo įrenginių statybos kaina – 6,3 mln. litų (neskaičiuojant žemės sklypo vertės, planavimo dokumentų rengimo kainos ir t. t). Renovuotų ar naujų vandens valymo įrenginių eksploatavimo laikotarpis būtų labai panašus (35 metai). Kiekybiniai naujųjų valymo įrenginių parametrai yra blogesni už esamus, nes numatoma išvalyti tik 600 m3/d. Apie kokybinius jau sakiau – esami vandenį išvalo puikiai.

Šakių savivaldybė rekonstruoja ar rekonstravo Kudirkos Naumiesčio, Lekėčių, Lukšių, Šakių miestelių vandens valymo įrenginius, tačiau dar devynių seniūnijų centrai neturi nuotekų valymo įrenginių, ką ir kalbėti apie rajono pakraščius. O štai Gelgaudiškis turi puikiai veikiančius vandens valymo įrenginius, tačiau už didžiausius mokesčių mokėtojų pinigus čia planuojama statyti antrus. Kyla klausimas: kam tai naudinga? Kas tie asmenys, kuriems sveikas protas, racionalus mokesčių mokėtojų pinigų naudojimas – blogis?

Mano atliktais skaičiavimais, kurie yra žinomi ir rajono merui, ir ministrui, naujų valymo įrenginių statybos kaina, neskaičiuojant pridėtinės vertės mokesčio, sieks 6,3 mln. litų (be žemės sklypo, optimistiniu variantu). Tiesa, valdininkai numato juos statyti Nemuno užliejamoje lankoje. 2009–2010 metų potvyniai parodė, kad vieta tokiam tikslui visiškai netinkama, nes reikalingas labai aukštas pylimas valymo įrenginiams. Galynėtis su gamta beprasmiška, tačiau valdininkai to nori, todėl statyba pabrangs dar iki 2 mln. litų. Bet ar tai valdininkų pinigai? Ne.

Įgyvendinus minėtus valdininkų planus, dalis gelgaudiškiečių ir toliau liks be kanalizacijos tinklų (Tylos, Smėlio, Taikos, Jaunimo, Darbininkų, Draugystės, Kranto, Kalno, Lauko, Sodų, Vakarų, Parko gatvės, Naujieji Daukantiškiai).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai