Jonava: rodikliai prastėja, bet atsitiesti galima

Jonava: rodikliai prastėja, bet atsitiesti galima

EKSPERTO ŽVILGSNIS
Galėtų pasimokyti iš kitų
Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Laurynas Rekašius

Laurynas Rekašius
Laurynas Rekašius

Jonavos rajono savivaldybė Lietuvos savivaldybių indekse užėmė 16 vietą iš 53 rajono savivaldybių. Investicijų srities įvertinimas tik šiek tiek viršijo šalies vidurkį (48,6 balo) ir siekė 49,9 balo. Mokesčių srities įvertinimas buvo žemesnis už šalies vidurkį. Su problemomis savivaldybė susiduria ir pritraukdama užsienio investicijų, kurioms palankesnės sąlygos netoliese esančioje Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje. Tačiau šalies vidurkį siekiančios materialinės investicijos (4468 litai vienam gyventojui 2012 metais) ir parengti investicijoms tinkami žemės sklypai leido pasiekti geresnį bendrą įvertinimą.

Siekdama didinti savo konkurencinį pranašumą Jonavos rajono savivaldybė turėtų imti pavyzdį iš Kauno rajono ir taikyti mažesnius mokesčių tarifus, kurie padėtų pritraukti daugiau materialinių investicijų. Taip pat savivaldybė turėtų orientuotis į kuo greitesnį verslui reikalingų leidimų išdavimą ir garsiai apie tai komunikuoti. Garantija sutvarkyti leidimus naujos gamyklos statybai per trumpiausią laiką Lietuvoje suteiktų išskirtinį patrauklumą Jonavos savivaldybei. Įvertinus, kad Jonavos savivaldybėje yra didžiausias nedarbo lygis (14 proc.), o socialinių pašalpų gavėjų skaičius viršija šalies vidurkį, savivaldybės siekis pritraukti investicijų turėtų būti pagrindinis veiklos prioritetas.

EKSPERTO ŽVILGSNIS
Užgožia kaimynai
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas

Sigitas Besagirskas
Sigitas Besagirskas

Ir Jonavos miestas, ir rajonas pirmiausia daugeliui asocijuojasi su trąšų gamybos milžine „Achema“. Daug Jonavos gyventojų ten dirba. Pati gamykla nesukuria traukos lauko kitiems investuotojams, atstūmimo reakcijos – irgi. Nors daug kas įsivaizduoja, kad leisdama vandens garus pro kaminą gamykla labai teršia aplinką ir tai atgraso kitus verslininkus, tačiau tai nėra tiesa. Žinoma, reikia įvertinti, kad gamykla yra sukūrusi gerą susisiekimo infrastruktūrą, miestas turi geležinkelį. Tačiau didžiausia bėda Jovanoje, kaip ir kituose mažesniuose miestuose bei rajonuose – kvalifikuotų darbininkų stygius. Jauni žmonės išvyksta studijuoti į didmiesčius ir išvilioti juos iš ten jau sudėtinga, nebent pasiūloma darbo vieta netoli miesto. Šiuo požiūriu Jovana jau yra pernelyg nutolusi nuo didmiesčių.

Šalia Jonavos rajono yra kiti dideli pramonės traukos centrai – Kėdainiai ir Kaunas. Greta abiejų veikia laisvosios ekonominės zonos, tad potencialūs investuotojai pirmenybę teikia būtent joms. Įvertinami ir kiti dalykai: senamiestis, laisvalaikio leidimo galimybės

Jonavos rajono negalima apibūdinti kaip nepatrauklaus. Tačiau verslininkų diskusijose neteko girdėti, kad jie degtų noru investuoti būtent šiame rajone.

EKSPERTO ŽVILGSNIS
Geografinė padėtis nebloga, bet tai ir viskas
Nekilnojamojo turto kompanijos „Ober-Haus“ Kauno biuro vadovas Saulius Umbrasas

Saulius Umbrasas
Saulius Umbrasas

Jonavos situacija panaši į Kėdainių – miestas yra netoli Kauno, čia geras susisiekimas automobilių keliais, rajoną kerta geležinkelio vėžė. Tai galėtų būti palankus veiksnys logistikos centrų plėtrai. Tačiau iškyla klausimas – ar yra potencialių nuomininkų? Netoli Jovanos yra Kauno laisvoji ekonominė zona, kuri investuotojams daugeliu atžvilgių – kur kas patrauklesnė.

Pats Jonavos miestas plėtoti nekilnojamojo turto projektus, ypač gyvenamosios paskirties, nėra pernelyg perspektyvus, nes gyventojų čia ne daugėja, bet mažėja. Todėl didesnis dėmesys skiriamas esamam būstui atnaujinti, čia įgyvendinamas ne vienas renovacijos projektas.

Nors geografine padėtimi Jonava panaši į Kėdainius, esminis skirtumas tarp jųdviejų yra tai, kad vienas turi didelį ir išpuoselėtą senamiestį, o kitas tuo pasigirti negali. Tad ir paslaugų sektorius Jonavoje mažiau išplėtotas, čia reikia mažiau nekilnojamojo turto objektų.


KAUNO APSKRITIES SAVIVALDYBĖS:
Lietuvos_apskritys
Kauno miesto savivaldybė
Kauno rajono savivaldybė
Jonavos savivaldybė
Kaišiadorių savivaldybė
Kėdainių savivaldybė
Prienų savivaldybė
Raseinių savivaldybė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai