Jonas Jakaitis. Idėjoms gimti nebepakanka auditorijų

Jonas Jakaitis. Idėjoms gimti nebepakanka auditorijų

Pramonės gaminių dizaino
VGTU nuotr.

Vartojimo esmę dabar išreiškia ne vien tik daiktai ir jų gausa – vartotojai objektuose mato save, nes vartotojiškumas tapo visa apimančiu gyvenimo būdu. Šiandien įvairiausių daiktų pagaminama labai daug, tačiau, anot Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjo doc. dr. Jono Jakaičio, tai nėra blogai.

„Ekonomine prasme yra svarbu skatinti gamybą, pirkimus ir pardavimus. Bet reikėtų suvokti, kad kuo daugiau gaminama, tuo daugiau teršiama aplinka. Taip šiame masinio vartojimo kontekste gaunamas užburtas ratas. Išeitis – gamybą sieti su aplinkos kokybe, darna, sveika gyvensena. Viskas turi būti subalansuota, o naujų produktų kūrimas turi būti susijęs su nuolatiniu gyvenimo ir aplinkos sąlygų gerinimu, o ne perteklinio šlamšto gamyba“, – mintimis dalijasi VGTU Dizaino katedros vedėjas.

Aplinkos sąveika su žmogumi – nenuginčijama

Mintį, kad nauji gaminiai turi prisidėti prie geresnės aplinkos kūrimo, kaip pagrindinę idėją J. Jakaitis sako nuolat kartojantis ir savo Pramonės gaminių dizaino studentams. 2013 m. startavusi studijų programa orientuota į tokių gaminių kūrimą, kurie galėtų būtų multiplikuojami, t. y. gaminami masiškai, tačiau neapkrautų vartotojų dar didesne gausa bereikšmių daiktų.

„Mes palaikome modernistinės kultūros poziciją, t. y. dizainą matome kaip žmogui naudingą veiklą, atnešančią tikslinį rezultatą. Jei mes daiktus ir erdves pagerinsime atsižvelgdami į pasikeitusį mentalinį suvokimą, sampratą – mes pagerinsime savo gyvenimo kokybę ir taip vyks natūrali plėtra“, – sako J. Jakaitis.

VGTU nuotr.

Studentų idėjos – Vilniaus miestui

Pasak VGTU Dizaino katedros vedėjo, Pramonės gaminių dizaino studijose naudojama Problemų sprendimu grįsto mokymosi (ang. „Problem based service learning“) metodika, pagal kurią žinios įtirtinamos sprendžiant realias problemas. Dėl to aktyviai bendraujama su Vilniaus miesto savivaldybe, Lietuvos kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

Vienas iš projektų, į kurį buvo įtraukti Pramonės gaminių dizaino studentai, buvo Neries krantinės atnaujinimo darbai. Apie 40 antro ir trečio kurso VGTU Pramonės gaminių dizaino studentų praėjusiais metais dalyvavo projektuojant Neries krantinės objektus. Jie kūrė modernius, šiuolaikinio dizaino, prie vietos ir gamtos sąlygų pritaikytus, tarpusavyje derančius bei praktiškus objektų projektus – pradedant šviestuvais, suoleliais ir baigiant dviračių stovais su padangų pompomis, inovatyviomis upės tėkmės ir saulės energijos įkrovimo stotelėmis. Iš visų 40 darbų buvo atrinkta 17 geriausių, kurie buvo pateikti į viešą parodą Vilniaus miesto savivaldybėje.

Kitas bendras projektas – daugiakalbės Vilniaus miesto gatvių lentelės – Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus iniciatyva, kurią praktiškai įgyvendinti padėjo VGTU dėstytojai ir studentai. Gatvės puošybos elementų kitomis kalbomis atsirado Islandijos gatvėje, Vašingtono skvere, Varšuvos, Rusų, Žydų, Totorių, Vokiečių, Latvių, Gudų bei Olandų gatvėse.

VGTU nuotr.

Naujausi projektai – Lietuvos kelių direkcijai

Pramonės gaminių dizaino programos filosofija, kad naujai kuriami daiktai turi gerinti aplinkos kokybę, kurti ir atspindėti vietos unikalumą, sulaukė Lietuvos kelių direkcijos palaikymo, kuris, pasak J. Jakaičio, nuo 2016 m. išsivystė į abipusį bendradarbiavimą.

Studentams gavus konkrečią problemą, apie 50 jų sėkmingai įgyvendino tikslus bei sukūrė inovatyvius, funkcionalius ir estetiškus, „susišnekančius“ su konkrečiu kraštovaizdžiu ir atitinkančius nūdienos socialinius lūkesčius, komforto ir kokybės reikalavimus kelių infrastruktūros objektų dizaino sprendimus.

„Sprendimais siekta, kad pakelių viešųjų erdvių salelės įgautų savitumo bruožų, būtų ne tik matomos, bet ir patogiai naudojamos. Studentai sukūrė modernius, šiuolaikinio dizaino, prie vietos ir gamtos sąlygų pritaikytus, tarpusavyje derančius bei praktiškus autobusų sustojimo stotelių paviljonus, šviestuvus, suolelius, rekreacinės paskirties su inovatyviais saulės energijos įkrovimo įrenginiais objektus. Atrinkti geriausi darbai buvo eksponuoti Lietuvos kelių direkcijos parodoje“, – pasakojo J. Jakaitis.

VGTU nuotr.

Mokymasis darant – VGTU studijų pagrindas

VGTU Dizaino katedros vedėjas kartu su studentais įgyvendintuose projektuose mato išskirtinę vertę: „Galėtume pasitenkinti virdami savo teorinėse sampratose ir kunkuliuodami savo žiniose, kurias kas nors vėliau galbūt kažkur panaudos. Bet mes renkamės kitą būdą – veiksmo, darymo, kūrimo, bendradarbiavimo. Džiaugiamės, kad mūsų idėjos ir iniciatyvos pripažįstamos bei įvertinamas jų reikalingumas“, – sako J. Jakaitis.

Tarpdisciplininę Pramonės gaminių dizaino studijų programą šiemet baigė pirmoji bakalauro studentų laida, o nuo rugsėjo šalia bakalauro studijų turėtų atsirasti ir magistro studijų programa. „Tai unikali studijų programa, vienintelė tokia Lietuvoje. Gali atrodyti, kad panašius specialistus ruošia Vilniaus dailės akademija, tačiau išties akademijoje ruošiami menininkai, kurie užsiima vizualiaisiais menais ir taikomojo meno vienetiniais dirbiniai. Mes užsiimame taikomojo meno pramonine gamyba. Padaryti meno kūrinį yra viena, bet padaryti, kad jis būtų praktiškas, ekonomiškas, racionalus bei sudomintų ką nors be tavęs paties – visai kas kita. Tam reikia plataus žinių spektro – nuo dizaino iki inžinerijos“, – akcentuoja J. Jakaitis.

Temos: Jonas Jakaitis, Pramonės gaminių dizainas, VGTU

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai