Top Baneris

Sostinės senamiestyje mažėja avarinės būklės balkonų

2017 sausio 20 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

„Pažaliavę“ ir byrantys balkonai – ne tik nepuošia senamiesčio, bet ir kelia pavojų. Gyventojai ir raginti, ir nekart skatinti susitvarkyti jiems priklausantį turtą.

Per praėjusius metus „Senamiesčio ūkis“ praneša atnaujinęs maždaug 10 kartų daugiau balkonų nei ankstesniais metais. Senamiestyje esančių pastatų savininkus suskubti renovuoti byrančius balkonus paskatino Vilniaus miesto savivaldybės numatyta dalinio kompensavimo tvarka.

„Per praėjusius metus atnaujinę apie 50 balkonų Vilniaus senamiestyje, panašų skaičių tikimės sutvarkyti ir per šiuos metus. Gyventojai aktyviai naudojasi atsiradusia galimybe gauti dalinį finansavimą ir sutvarkyti prastos būklės balkonus. Senamiesčio apsaugos zonoje esančio pastato balkono renovacija yra palyginti brangus ir sudėtingas procesas, galintis kainuoti nuo 3 iki 6 tūkst. eurų“, – teigia „Senamiesčio ūkio“ vadovas Kęstutis Vanagas.

Įvertinusi projektą, savivaldybės įmonė Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra kompensuoja nuo 40 iki 50 proc. darbų sumos, reikalingos autentiškai istorinių pastatų balkonų išvaizdai atkurti.

„Šiemet senamiesčio avarinės būklės balkonų renovacijai savivaldybė planuoja skirti apie 41 tūkst. eurų. Praėjusiais metais buvo sutvarkyti 66 avariniai balkonai, iš viso atnaujinta 13 daugiabučių gyvenamųjų namų fasadų. Vien per pavasarį, pradiniame etape, planuojama atnaujinti aštuonis senamiesčio daugiabučių fasadus. Daugiausia daugiabučių namų fasadų buvo atnaujinta Gedimino pr. ir Vilniaus gatvėje, taip pat Senamiesčio ir Naujamiesčio seniūnijose“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės Statinių naudojimo priežiūros poskyrio vedėjas Tauras Varenbergas.

balkonu renovacija 6

Senamiestyje esančių istorinių pastatų atnaujinimui taikomi itin griežti reikalavimai, todėl vieno balkono renovacijos procesas gali trukti iki pusės metų: projekto parengimas ir derinimas užima apie 3–4 mėnesius, rangovo pasirinkimas ir statybos darbai – dar 1–2 mėnesius.

Vilniaus istorinis centras įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Nemaža dalis čia esančių pastatų priskiriami nekilnojamajam kultūros paveldui, kitiems galioja senamiesčio apsaugos zonos taisyklės. Nusprendus atnaujinti tokių pastatų fasado elementus, reikia parengti atitinkamą projektą ir jį suderinti su Kultūros paveldo centru, pasirinkti atitinkamą kvalifikaciją turintį statybų rangovą.

„Renovuoti balkonus Senamiestyje gali ne visi, o tik įmonės, turinčios leidimą dirbti kultūrinio paveldo zonoje ir atlikti šio tipo darbus. Renovuojant balkoną turi būti naudojamos autentiškos medžiagos, atkuriami unikalūs architektūriniai elementai, taip pat užtikrinama darbų kokybė ir ilgaamžiškumas“, – sako K. Vanagas.

Dėmesio balkonams nebuvo skiriama kelis dešimtmečius, todėl aktyviai vykstanti senamiesčio pastatų balkonų renovacija ne tik prisideda prie geresnės estetinės istorinių pastatų išvaizdos, bet ir didesnio gyventojų bei praeivių saugumo. Remiantis savivaldybės pateikiama informacija, Senamiestyje ir jo apsaugos zonose šiuo metu yra apie 1800 balkonų ir apie 130 fasadų kuriuos reikia remontuoti.

balkonu renovacija 2

Sostinės savivaldybė primena, kad daugiabučiams gyvenamiesiems namams, įtrauktiems į Nekilnojamojo kultūros paveldo registrą, nuo praėjusių metų pavasario teikiama 50 proc. (iki tol buvo 30 proc.) savivaldybės parama, kitiems Senamiestyje ir jo apsaugos zonose esantiems daugiabučiams gyvenamiesiems namams – 40 proc. (buvo 20 proc.) bei 40 proc. parama Vilniaus senamiesčio ir jo apsaugos zonose esančių galimos avarinės būklės daugiabučių gyvenamųjų namų fasadų elementų ekspertizei atlikti ir tvarkymo darbų projektui parengti. Sostinės savivaldybė senamiesčio daugiabučių gyvenamųjų namų avarinės būklės balkonų ir kitų fasadų elementų sutvarkymui pernai skyrė 142 tūkst. eurų.

Prie daugiabučių gyvenamųjų namų fasadų elementų tvarkymo darbų priskiriami ir karnizų, parapetų apskardinimo, susidėvėjusių lietvamzdžių su fasoniniais elementais remonto, atkūrimo bei balkonų turėklų, architektūrinių detalių remonto arba atkūrimo darbai bei nuosvyrų sutvarkymo ir/ar apskardinimo, balkonų paviršiaus parengimo ir dažymo darbai.

Lėšų remonto darbams skiriama iš savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojamos Vilniaus senamiesčio atgaivinimo programos. VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra organizuoja programos vykdymą, administruoja jai skirtas lėšas.

Parama skiriama tiems daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojams (bendrijoms, savivaldybės paskirtiems administratoriams ar jungtinės veiklos sutartimi įgaliotiems asmenims), kurie yra sudarę sutartis su agentūra dėl dalyvavimo programoje. Prašymus skirti finansinę paramą nagrinėja agentūros ir savivaldybės darbuotojų darbo grupė. Parama suteikiama jau atlikus tvarkymo darbus.

balkonu renovacija 3

Vilniaus savivaldybės ir SA inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video