Top Baneris

Skuodo rajonas – ramus, be veiklos kraštas

2014 birželio 9 d.
Pasidalykite straipsniu

Skuodo rajonas yra labiausiai nutolęs nuo sostinės Vilniaus ir kitų didesnių pramonės miestų. Juokaujant galima sakyti – Dievo ir žmonių primirštas kraštas. Vertinant ekonominę aplinką, šį posakį nesunkiai galima perfrazuoti į teiginį, kad Skuodo rajonas primirštas investuotojų ir yra vienas ekonomiškai silpniausių rajonų Klaipėdos apskrityje.

Čia mažai pramonės, veikia tik smulkios ir vidutinės gamybos įmonės. Iš gamybos sektoriui priklausančių bendrovių populiarios medienos apdirbimo ir statybos. 20 proc. visų dirbančių asmenų darbuojasi būtent statybų sektoriuje – daugiausia palyginti su kitomis apskrities savivaldybėmis.

Tačiau 2009 metais rajone statybos darbų atlikta tik už 16,8 mln. litų, ir pagal šį rodiklį Skuodo savivaldybė apskrityje aplenkė tik Neringos miestą (atlikta darbų už 7,9 mln. litų).

2010 metais Skuodo rajone buvo pastatyta tik 900 kvadratinių metrų ploto būsto. Tiesa, čia žmonės gyvena erdviausiai palyginti su kitomis Klaipėdos apskrities savivaldybėmis – vidutinis naudingasis buto plotas siekia 80,3 kvadratinio metro. 2010 metais Skuodo rajone pastatytų negyvenamosios paskirties pastatų plotas irgi buvo nedidelis – tik 2,3 tūkst. kvadratinių metrų.

Analizuojant apskritį, Klaipėdoje ir ypač kurortiniuose miestuose verslumo lygis yra daug didesnis nei rajonų savivaldybėse. Skuodo rajone tūkstančiui gyventojų 2010 metais teko vos 8,2 įmonės. Tai – mažiausias rodiklis apskrityje.

Svarbus darbo rinkos indikatorius yra darbo užmokestis. Skuodo rajone 2009 metais mėnesio atlyginimas siekė 1712 litų ir buvo vienas mažesnių apskrityje. Palyginkime, Klaipėdos mieste tais metais mėnesio atlyginimas buvo 2224 litai.

Pagal materialinių investicijų vertę, tenkančią vienam gyventojui, Skuodo rajonas smarkiai atsilieka nuo bendro šalies rodiklio (4132 litai gyventojui), o apskrityje užima paskutinę vietą – 1097 litai gyventojui. Tiesioginių užsienio investicijų Skuodo rajonas pritraukia irgi mažiausiai palyginti su kitomis Klaipėdos apskrities savivaldybėmis. Antai bendras tiesioginių užsienio investicijų rodiklis Klaipėdos apskrityje – 8,4 tūkst. litų gyventojui. O Skuodo savivaldybėje tiesioginės užsienio investicijos siekė vos 300 litų gyventojui.

Išskirtinė Skuodo rajono vieta – Mosėdis, dar vadinama Žemaitijos turistų meka. Miestelyje yra Vaclovo Into įkurtas unikalus Akmenų muziejus. Parke nuoseklia geografine tvarka suguldyti Rytų, Vidurio ir Vakarų Suomijos, Suomių įlankos, Alandų salyno, Botnijos įlankos dugno, Pietų, Vidurio, Šiaurės Švedijos uolienų rieduliai. Akmenų muziejus bent jau vasaros metu pritraukia daugiau turistų.

Tačiau analizuojant turizmo sektorių atkreiptinas dėmesys, kad rajone silpnai išplėtota infrastruktūra, nepuoselėjamas kaimo turizmas, trūksta apgyvendinimo įstaigų, nėra gero paslaugų bei viešojo maitinimo tinklo. Prie trūkumų dar galima paminėti laisvalaikio leidimo vietų ir pramogų stygių, menką turizmo paslaugų vadybos bei rinkodaros lygį.

Savivaldybė turi ir daugiau trūkumų, susijusių su investicine aplinka: neišplėtota transporto infrastruktūra, labai mažas tranzitas, nėra turizmo informacijos tinklo ir kokybiškai įrengtų rekreacinių vietovių sistemos, savivaldybė mažai dėmesio skiria teritoriniam dėmesio planavimui. Veikiamos tokių faktorių gana pasyvios yra ir verslo struktūros.

Vis dėlto Skuodo rajonas turi nemažai galimybių būti plėtojamas. Turizmo sektoriaus plėtotojai turėtų atkreipti dėmesį, kad rajonas yra mažai paveiktas pramonės, yra netoli pajūrio. Todėl čia galima plėsti kaimo turizmo paslaugas, gerinti apgyvendinimo ir maitinimo įstaigų tinklą, plėtoti pažintinio turizmo, vandens, dviračių ir pėsčiųjų maršrutus.

Verslas galimybių turi ne tik turizmo sektoriuje. Šiaurės Vakarų Lietuva yra gana vėjuota, tad Skuodo rajonas palankus vėjo jėgainių parkams steigti. Vis dėlto norint išjudinti kitas verslo šakas turėtų nemažai padirbėti savivaldybė. Tinklalapyje publikuojami seni jos planavimo dokumentai turi būti atnaujinami. Valdininkai turi parengti galimybių studijas, atrinkti svarbiausias jų ir teikti paraiškas tarptautiniam finansavimui.

EKSPERTO ŽVILGSNIS
Maži mokesčiai lemia ne viską
Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Laurynas Rekašius

Laurynas Rekašius

Laurynas Rekašius

Skuodo rajono savivaldybė Lietuvos savivaldybių indekse užėmė 29 vietą iš 53 rajono savivaldybių. Investicijų srities įvertinimas šiek tiek viršijo šalies vidurkį (48,6 balo) ir siekė 58,9 balo. Tokį įvertinimą daugiausia lėmė palanki mokesčių aplinka. Skuodo rajono savivaldybėje galioja vieni žemiausių verslo liudijimų tarifų, fiksuojamas mažas nekilnojamojo turto mokesčio tarifas. Prie investicinės aplinkos patrauklumo prisideda ir investuotojams paruošti sklypai.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video