Top Baneris

Šįmet sąlygas NT rinkoje diktuos bankai

2018 vasario 1 d.
NT rinkoje
S. Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Šių metų sausį NT plėtotojai Vilniuje pardavė 224 butus, o tai yra 27 proc. mažiau nei 2017 metų sausį ir 29,7 proc. prasčiau nei 2017 metų pardavimų vidurkis. Tai yra vienas prasčiausių sausio mėnesių per visą pakilimo ciklą.

Šį sausį, lyginant su pirmuoju 2017 metų mėnesiu, labiausiai, maždaug 46 proc., mažėjo vidutinės klasės butų pardavimai. Ekonominės klasės butų pardavimai smuko maždaug 13 proc. Vienintelis prestižinis segmentas išlaikė augimo tendenciją – pardavimų daugėjo apie 43 proc.

Rinkoje pastebimas skolinimosi aplinkos prastėjimo ženklų. Bankų maržos jau yra pakilusios nuo maždaug 1,5 proc. iki 2 proc. ir daugiau. Greičiausiai, tai yra viena iš esminių priežasčių, kodėl toliau mažėja naujos statybos ekonominės ir vidutinės klasės butų pardavimai: šio segmento pirkėjai yra jautrūs kainai ir dažnai perka su paskolomis.

Esama situacija NT rinkoje lėmė, kad Šv. Kalėdų dovanų ir akcijų laikotarpis, kuris jau senokai praėjo, NT rinkoje vis dar tęsiasi. 2018 metų sausį kas trečias naujos statybos projektas Vilniuje siūlė akcijas, dovanas ir nuolaidas.

„Matant įvykius Skandinavijoje, žinant, kad Europos centrinis bankas pradėjo skatinimo politikos atitraukimą bei kad Lietuvos bankas nuo šių metų įvedė papildomo anticiklinio kapitalo rezervo kaupimą komerciniams bankams, nesunku prognozuoti, kad sąlygos pirkti būstą šiais metais prastės, vadinasi, akcijų, nuolaidų ir bandymų skatinti pardavimus nemažės. Rekordiškai didelis neparduotų butų kiekis bei prastėjanti skolinimosi aplinka neišvengiamai darys spaudimą būsto kainoms, todėl kai kurių NT plėtotojų bei bankų ekonomistų prognozės, kad šiais metais Vilniaus rinkoje bus stabilus būsto kainų augimas nelabai turi pagrindo. Daug didesnė tikimybė, kad šiais metais sostinėje prasidės akivaizdi būsto kainų korekcija. Kokio ji bus dydžio? Kol kas sunku prognozuoti, nes viskas priklausys nuo to, kaip sparčiai pradės mažėti naujų paskolų išdavimas. Kitaip sakant – viskas bankų rankose“, – teigia VšĮ „Realdata“ vadovas A. Antanavičius.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video