Kas dvejus metus Europos ir viso pasaulio architektūros mylėtojai laukia žinios – kam atiteks Europos šiuolaikinės architektūros „Oskaras“ – Mies van der Rohe prizas? Kas bus tas naujas, per pastaruosius dvejus metus sukurtas pastatas, atspindintis Europos architektų kūrybiškumą, naujausias tendencijas, iš kurio bus galima pasimokyti?
Iki šiol tokių kelrodžių vardai buvo suteikti svarbiems visuomeniniams, kultūriniams pastatams, stebinantiems originalia, drąsia ar subtilia šiuolaikiška architektūra: filharmonija Ščecine, Lenkijoje, koncertų salė Reikjavike, muziejus Berlyne ir t. t. Tačiau šiemet geriausio Europoje šiuolaikinės architektūros kūrinio laurai atiteko… renovuotam pokario daugiabučiui Amsterdamo pakraštyje.
Pastatas neintriguoja šiuolaikišku įvaizdžiu, menišku naujų statybos technologijų panaudojimu. Dar daugiau – jis akivaizdžiai senas, XX amžiaus viduryje paplitusio modernizmo architektūros pavyzdys. Kodėl šis nebent savo dydžiu (400 m ilgio, įrengta 500 butų) darantis įspūdį daugiabutis išrinktas geriausiu 2015–2016 metais Europoje sukurtu architektūros kūriniu?
Todėl, kad tai architektūra, kurioje akivaizdžios europietiškos vertybės – ryšys su istorija, kontekstu, joje išradingai ir jautriai pateikti atsakymai į šiandien Europai aktualius ne tik architektūrinius iššūkius, tokius kaip pokario laikų architektūros likimas, būsto prieinamumas, altenatyvūs šiandienos gyvenimo būdo ir nuosavybės modeliai.
Apie visa tai birželio 15-osios laidoje papasakos Kleiburgo pastato rekonstrukcijos architektai iš Olandijos Kamielis Klaasse‘as (NL Architects) ir Xanderis Vermeulenas Windsantas (XVW architectuur). Prie pokalbio prisijungs ir Mies van der Rohe tarptautinės komisijos pirmininkas architektas Stephenas Batesas, Kleiburgo projektą pavadinęs „herojišku ir tuo pačiu metu paprastu, kasdieniu“.
Žinių radijo laida „Reikia architekto“ transliuojama kas antrą ketvirtadienį, 14.35 val.