Top Baneris

Pokyčiai architektūros kokybės vertinime: startavo ekspertų tarybos

2018 vasario 7 d.
Architektūros įstatymas
Lietuvos architektų rūmai. SA archyvo nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Visoje Lietuvoje darbą pradėjusios Regioninės architektūros tarybos (toliau – Tarybos) verčia naują puslapį architektūros kokybės vertinime. Tarpinstitucinės, architektūros srities ekspertus vienijančios Tarybos teiks išvadas, rekomendacijas ir pasiūlymus architektūros, teritorijų planavimo, nekilnojamojo architektūrinio ir urbanistinio paveldo srityse. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio tarybos, kurias finansuoja Lietuvos architektų rūmai (toliau – Rūmai) ir Lietuvos kultūros taryba, buvo įsteigtos įgyvendinant 2017 m. lapkričio 1 d. įsigaliojusį Architektūros įstatymą. Jas techniškai aptarnaus ir jų darbą organizuos LAR.

d baksiene 250 2

Daiva Bakšienė.

„Visuotinai pripažįstama, kad architektūros kokybė yra paremta konkrečios situacijos analize, todėl netikslinga ir net žalinga bandyti iš anksto ją apibrėžti detaliomis teisės normomis. Šios Tarybos, vienijančios specialiųjų žinių turinčius ekspertus, tarnaus visuomenei ir institucijoms kaip įrankis, leisiantis pagal aiškius, įstatymuose įtvirtintus, kriterijus įvertinti, kas yra kokybiška architektūra. Taip bus įgyvendinti visuomenei svarbūs bendrieji reikalavimai – derėjimas prie kraštovaizdžio, urbanistinis integralumas, atitikimas statinio paskirčiai ir kiti. Tai labai svarbus žingsnis, siekiant užtikrinti ir gerinti aplinkos kokybę“, – teigia Rūmų pirmininkė Daiva Bakšienė.

Visuose miestuose įvykus steigiamiesiems susirinkimams, buvo išrinkti Tarybų pirmininkai. Vilniaus tarybai pirmininkaus VGTU docentas ir VDA profesorius Tomas Grunskis, Kauno – architektė Gražina Janulytė-Bernotienė, Klaipėdos – architektas Edmundas Andrijauskas, Šiaulių – architektė Giedrė Mendoza Herrera, Panevėžio – architektas Arvydas Narkevičius.

Klaipėdoje ir Vilniuje steigiamieji susirinkimai sutapo su pirmųjų prašymų svarstymu. Klaipėdoje Taryba svarstė ir pateikė išvadas dėl dviejų statinių Kuršių nerijoje, Vilniuje pačios Tarybos iniciatyva buvo svarstyti Vilniaus senamiesčio tvarkymo plano sprendiniai. Kaune numatyta artimiausiu metu inicijuoti du svarstymus: dėl tilto per Nemuno ir Neries santakos slėnį Kaune projektavimo ir dėl Vienybės aikštės projektinių sprendinių.

Vieną Tarybą sudaro ne mažiau kaip 13 narių: ne mažiau kaip 7 Rūmų nariai; po vieną narį architektą iš Aplinkos ministerijos ir Kultūros ministerijos, taip pat po vieną iš universitetinių aukštųjų mokyklų, vykdančių architektūros krypties studijų programas; po vieną narį iš Lietuvos architektų sąjungos ir Lietuvos savivaldybių asociacijos.

Visų Tarybų sudėtis ir priimti sprendimai: www.architekturumai.lt.

zemelapis rat


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video