Top Baneris

Vilniaus regioninė Architektūros taryba jau turi pirmininką (1)

2018 sausio 25 d.
Tomas Grunskis
Tomas Grunskis. LAR nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos architektų rūmuose (toliau – Rūmai) įvyko pirmasis Vilniaus regioninės architektūros tarybos (RAT) posėdis. Pirmininku išrinktas VGTU Architektūros pagrindų ir teorijos katedros docentas ir VDA Architektūros katedros profesorius Tomas Grunskis (CV), o sekretore paskirta Rūmų projektų vadovė Vilma Pasiauraitė.

„Architektūra yra didis ir socialus menas bei sociokultūrinis reiškinys, labai svarbus visuomenės tapatybei bet kuriuo laikotarpiu. Šiame reiškinyje dalyvauja daug veikėjų su labai skirtingais vertybiniais orientyrais. RAT esminė paskirtis yra būti architektūros kokybės vardikliu, vertintoju ir neformaliu skleidėju. Šiandienos situacijoje Lietuvoje tai yra labai svarbi misija ir funkcijos, kurios apima ne tik vertybių saugojimą, viešojo intereso gynimą, bet ir architektūros raidos prioritetų aktualizavimą“, – teigia naujasis pirmininkas T. Grunskis.

RAT jau startavo Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje. Sausio mėnesį steigiamieji susirinkimai įvyks ir Panevėžyje bei Šiauliuose. Įgyvendinant lapkričio 1 d. įsigaliojusį Architektūros įstatymą, Lietuvoje veiks penkios tokios tarybos, kurios atliks architektūros kokybės vertintojo funkcijas architektūros, teritorijų planavimo, nekilnojamojo architektūrinio ir urbanistinio paveldo srityse, teiks išvadas, rekomendacijas ir pasiūlymus valstybės ir savivaldybių institucijoms, kitiems suinteresuotiems asmenims. Jas techniškai aptarnaus ir jų darbą Rūmai.

Vilniaus RAT steigiamajame posėdyje dalyvavo: Lietuvos architektų rūmų nariai Audrius Ambrasas, Saulius Pamerneckis, Mindaugas Grabauskas, Edgaras Neniškis, Juozas Vaškevičius, Sigitas Kuncevičius, Lukas Rekevičius, Tauras Paulauskas, Giedrė Filipavičienė, Arūnas Eduardas Paslaitis, Saulius Motieka, Irena Kliobavičiūtė, Dalia Dijokienė; Algimantė Treinienė (Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija); Tomas Grunskis (VGTU, Architektūros fakultetas); Saulius Misevičius (Lietuvos architektų sąjunga).

Pilna RAT sudėtis skelbiama Rūmų svetainėje.

LAR inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • mjkubaitis

    2018-01-26, 13:15  

    ‘Rat iš anglų kalbos reiškia žiurkę. Ar taryba dar net nepradėjusi veiklos, jau turi ‘žiurkės požymių? Ir koks tas „kokybės vardiklis, vertintojas, neformalus skleidėjas, vertybių saugotojas, vieši intereso gynėjas, prioritetų aktualizuotojas? Viešo intereso sampratos STR Statybos įstatyme nėra, viešo intereso pažeidimus proceso eigoje gali nustatyti teismas, taryboje apie 15 architektūrinės profesijos žmonių ir ką jie nuspręs apie viešąjį interesą, kaip kokiu būdu? ar jie organizuos visuomenės apklausas, inicijuos tyrimus ir juos apmokės? Kodėl taryba turi būti ‘kokybės vardikliu o ne pavyzdžiui užsakovas? Ir kaip ta taryba ‘skleis kokybę? Ar tai rotuojama narių grupė, o ar tokia pat buvusios architektų sąjungos pasiskyrusiųjų grupelė? Kokias vertybes jie saugos? Jei tai įstatymo viršenybė ir privačios nuosavybės apsauga, gal…. bet juk taryboje nėra nė vieno teisininko, kuris profesionaliai sužiūrėtų ar laikomasi įstatymų. Vienareikšmiai aišku, kad Architektų rūmai turi tendenciją apsiauginti (kuo) biurokratija. Deja Deja.

Rekomenduojami video