Vyks Kauno modernizmui dedikuota vasaros mokykla

Vyks Kauno modernizmui dedikuota vasaros mokykla

Modernizmo

2018-ieji Europos Sąjungoje paskelbti Europos kultūros paveldo metais, įprasminant šį palikimą kaip atminties, tapatybės, dialogo, sanglaudos ir kūrybiškumo šaltinį. Ši iniciatyva sutampa su Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiu, tad Lietuvoje ypatingas dėmesys bus skiriamas modernizacijos ženklams, ypač modernizmo architektūrai – tuometinės Europos veržlumo ir optimizmo liudininkei.

Kauno modernizmo architektūra

Kaunas yra svarbiausias Lietuvos miestas, susijęs su architektūriniu modernizmo palikimu. 1918–1940 m. vykusių procesų materialūs ženklai yra itin svarbi Kauno miesto architektūrinio charakterio dalis. 2015 m. Kauno modernizmas buvo įvertintas Europos kultūros paveldo ženklu, o 2017 m. atsidūrė ir preliminariajame UNESCO Pasaulio paveldo konvencijos šalių narių paveldo sąraše. 2022 m. Kaunas taps Europos kultūros sostine. Visi šie procesai susiję su modernizmo palikimu, istorinės atminties įprasminimu ir interpretavimu.

Kultūros paveldas Kaune – tai ne tik svarbūs paminklai, pastatai ar interjerai, bet ir istorinės žinios, šiandien kuriamų reikšmių, emocijų bei čia ir dabar gyvenančių žmonių lūkesčių ateičiai visuma. Įžvelgti gilesnę prasmę erdvėse, kurios yra šalia mūsų, reflektuoti jų reikšmę gyvenamosios aplinkos kokybei ir darnai – vienas svarbiausių Europos kultūros paveldo metų tikslų.

Vasaros mokykla

Pastaraisiais metais vykstantis spartus miesto atgimimas neaplenkia ir jo istorinio centro. Būtent čia susiduriama su didžiausiais iššūkiais – kaip kurti šiuolaikišką ir darnų miestą istoriniame audinyje. Bandant pasiekti balansą tarp istorinio vietos charakterio išsaugojimo ir tvarios šiuolaikinio miesto raidos, ypač sunkus uždavinys tenka vertinant XX a. architektūros objektus, turinčius istorinę vertę, sykiu esančius kasdieninio miestiečių gyvenimo dalimi. Tai universali šio laikotarpio architektūros įprasminimo problema. Jos aktualizavimui ir galimiems sprendimo būdams atrasti projektas „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ inicijuoja vasaros mokyklą paveldosaugos ir architektūros studentams bei profesionalams. Vasaros mokykla yra Jungtinio programavimo iniciatyvos „Kultūros paveldas ir globaliniai pokyčiai – nauji iššūkiai Europai“ programos „Paveldo praktika“ dalis.

Įvadinių paskaitų ir ekskursijų metu susipažinę su istorinėmis Kauno miesto dalimis – Žaliakalniu ir Naujamiesčiu – vasaros mokyklos dalyviai bus pakviesti parengti eksperimentinius ateities raidos architektūrinius scenarijus pasirinktoms atvejo studijoms. Idėjos turėtų pateikti siūlymą, kaip išsaugant vietos charakterį, suformuotą modernizmo architektūros, sukurti šiuolaikines erdves su naujais emociniais ryšiais. Šie darbai turėtų diskutuoti apie vertės ir autentiškumo sampratą ir kelti klausimą: ar autentiškumą turėtume suvokti tik kaip materialiojo pavidalo saugojimą? O gal šį apibrėžimą galime papildyti naujomis reikšmėmis, tokiomis kaip modernizmo idėjos apie progresą? Galbūt įmanoma atrasti naujų mechanizmų , kurie leistų ir gyventi šiuolaikiškai, ir išsaugoti istorinį paveldą?

Palikimas

Dirbtuvės taps eksperimentinio paveldo laboratorija, kurioje Kauno miesto aplinkoje bus siūlomi konceptualūs erdviniai sprendimai ir rezgami nauji socialiniai tinklai. Mokyklos dienotvarkė ir veikla bus dokumentuojama vaizdo reportažais. Parengti rezultatai ir sukurtas trumpas dokumentinis filmas bus pristatytas visuomenei, organizuojama atvira diskusija su miesto bendruomene. Ši mokykla – tai platesnio renginių ciklo, skirto 2018-iesiems – Europos kultūros paveldo metams – dalis. Mokykla vyks 2018 m. birželio 25–29 d. Kauno technologijos universitete.

Daugiau: mokykla.modernizmasateiciai.lt

Temos: Kauno modernizmo architektūra, Modernizmas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai