Vakarų Europoje meną galima išvysti kiekviename žingsnyje – tiek miesto erdvėse, tiek gyvenamųjų patalpų bendrose zonose ar biuruose. Tai nerašyta taisyklė, tai – išsilavinimo kultūra. Anot tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „Art Vilnius“ vadovės Dianos Stomienės, ši tendencija aktyviai skverbiasi ir į Lietuvą: pavyzdžiui, nekilnojamojo turto (NT) rinka vis dažniau įvairių projektų įgyvendinimui pasitelkia kūrėjus.
„Verslas į nekilnojamąjį turtą integruoja šiuolaikinį meną: multimediją, kuri vienija tekstą, vaizdus, animaciją, garsus, grafiką bei kitą kompiuterinę informaciją. Lietuvoje ši tendencija taip pat juntama: klientai, dizaineriai ar architektai jau rečiau renkasi garsių kūrinių reprodukcijas, o NT projektuose vis didesnis dėmesys skiriamas originaliems meno sprendimams“, – sako D. Stomienė.
Pasak nekilnojamojo turto vystymo ir plėtros bendrovės „MG Valda“ direktorės Sigitos Survilaitės-Mekionienės, šiandieninis pirkėjas perka ne tik gyvenamąjį plotą, bet ir aplinką, ilgalaikį sprendimą, kuris formuos jų kasdienį gyvenimą.
„Jausdami augantį būsimų gyventojų poreikį, daug investuojame į aplinkos, kurioje gera gyventi, sukūrimą: rūpinamės žaliosiomis erdvėmis, statome žaidimų aikšteles, o meno integravimas aplinkoje padeda kurti dar jaukesnę atmosferą bei pridėtinę vertę patiems gyventojams“, – sakė S. Survilaitė-Mekionienė.
Pavyzdžiui, šalia „Antakalnio terasų“ gyvenvietės atidarytas daugiafunkcių meno kūrinių parkas, kuriam skulptūras-suoliukus sukūrė 6 žinomi skulptoriai, laiptinėse surengta fotografo Karolio Janulio paroda. Tuo metu Užupyje ketinama suburti 13 menininkų komandą, kuri „Užupio krantinių“ namų laiptines pavers galerija.
Pasak D. Stomienės, lietuvių menininkai labai palankiai žiūri į projektus, kuriuos remia verslas. „Mes turime aukščiausio lygio menininkų, kurie gali pateikti NT projektams naujų, originalių idėjų, tampančių matomomis ir kuriančių vertę. Nemažai kūrinių iš meno mugės „ArtVilnius“ tai pat iškeliauja į naujai statomus NT objektus. Įdomus pavyzdys yra plėtojama „Užupio krantinių“ gyvenvietė, kurioje žinomi menininkai, laiptines pavers unikaliomis meno galerijomis. Manau, kiekvieną įkvėptų darbo ar namų aplinka, kurią supa meno kūriniai“, – sako „Art Vilnius“ vadovė.
„Užupio krantinių“ gyvenvietės laiptines puoš Eglės Ridikaitės, Kristinos Norvilaitės, Vaidos Keleras, Kunigundos Dineikaitės, Tomo Martišauskio, Nerijaus Baublio, Sonatos Vasyliūtės Čepukėnienės, Mariaus Skudžinsko, Mingailės Mikelėnaitės, Vitos ir Gedimino Kalinauskų, Justės Kildišytės bei Monikos Gedrimaitės darbai.
Pirmojo meno viešbučio „Artagonist“ koncepcija pasiteisino tiek menininkams, tiek verslui. Šešiolikai menininkų buvo sukurta galimybė savo darbus pristatyti naujame kontekste. Tekstilės, tapybos, sienų grafikos darbai, skulptūrinės instaliacijos buvo įkurdintos skirtinguose viešbučio kambariuose. Viešbučiui ši partnerystė sukūrė pridėtinę vertę ir išskirtinumą, kuris yra įdomus klientui, o menininkams – galimybę dar platesnes auditorijas pasiekti kitokiu būdu.
„Kalbant apie geriausius pasaulinius meno ir NT sinergijos pavyzdžius negalima išskirti vieno, bet tai, kad viešose erdvėse atsiranda tokių menininkų kaip Jeffas Koonsas, Yayoi Kusama ir daugelio kitų kūriniai, parodo, koks svarbus yra menas ir jo nešama žinutė“, – teigia D. Stomienė.
1 komentaras. Leave new
Labai džiugu, kad žmonės kuria ir vysto verslą. Nes verslo procesų valdymas man atrodo tikrai sudėtingas, žinoma, yra tokių žmonių, kurie šioje srityje išmano viską.