Finansinės priemonės, ypač pasiteisinusios energijos efektyvumo bei smulkiojo ir vidutinio verslo finansavimo projektuose, nuo šiol bus taikomos plačiau. Finansų ministerija su Kultūros ministerija ir bendrovė „Viešųjų investicijų plėtros agentūra“ (VIPA) pasirašė trišalę sutartį, kuria įsteigtas Kultūros paveldo fondas.
„Pasiteisinus finansinėms priemonėms kitose srityse, toliau kuriame ilgalaikius finansavimo mechanizmus ir plečiame jų pritaikymo sričių sąrašą. Šį kartą kultūros paveldo srityje. Taip su mažiau investicijų galėsime finansuoti daugiau valstybei ir žmonėms svarbių projektų“, − sakė finansų ministras Vilius Šapoka.
Įsteigtam fondui numatyta skirti 5,2 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų, dar tiek pat lėšų bus siekiama pritraukti iš privačių investuotojų. Jomis bus finansuojamos paskolos viešiesiems ir privatiems juridiniams asmenims, valdantiems kultūros paveldo objektus.
Paskolomis bus siekiama paskatinti investicijas į kultūros paveldo objektus, siekiant pritaikyti juos visuomenės poreikiams, išsaugoti bei atskleisti vertingąsias paveldo objektų savybes. Tai paskatins aktyvesnį visuomenės dalyvavimą kultūros veiklose, padidins kultūros paveldo objektų prieinamumą didesnei visuomenės daliai taip pat pagerins Lietuvos kaip patrauklios turizmui šalies įvaizdį Lietuvos ir užsienio šalių rinkose.
Fondo lėšos kultūros paveldo objektų kultūrinėms, edukacinėms, ekonominėms, socialinėms reikmėms papildys kultūros paveldo objektams teikiamas subsidijas, kuriomis finansuojami paveldo tyrimai, paveldo tvarkybos darbų projektavimas ir paveldo tvarkybos darbai.
Papildoma informacija
2014–2020 m. laikotarpiu jau įsteigti 8 fondai į kuriuos investuota daugiau nei 600 mln. eurų ES fondų lėšų. Finansinės priemonės (paskolos, garantijos, rizikos kapitalo investicijos) atnaujinami daugiabučiai namai, viešoji infrastruktūra, finansuojamas verslo kūrimas ir plėtra. Numatoma, į šiuos fondus pritraukti apie 866 mln. eurų privačių lėšų.
Finansų ministerijos inf.