Atnaujintas Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus fasadas: XIX a. paveldas išsaugotas ateities kartoms

Atnaujintas Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus fasadas: XIX a. paveldas išsaugotas ateities kartoms

Autorius: Deimantė Daugintytė
Atnaujintas Marijampoles krasto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus fasadas
Marijampolės savivaldybės nuotr.

Suvalkijos sostinėje, XIX a. statytame pastatų komplekse įsikūręs Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus vėl traukia miesto gyventojų ir svečių akis. Po beveik pusmetį trukusių paveldo objekto priežiūros darbų atnaujintas fasadas. Šis 1850 metais pastatytas kompleksas, buvę teismo rūmai, yra saugomas architektūros ir istorijos paveldo objektas. Fasado atnaujinimo darbus pavesta atlikti Marijampolėje veikiančiai įmonei UAB „Termodata“, kurios viena specializacijų – kultūros paveldo ir kultūros paveldo zonoje esančių pastatų rangos darbai.

Reikšmingas darbas paveldo objektuose

Priežiūros darbus istoriniame pastate kuravo UAB „Termodata“ kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų vadovas Paulius Antanavičius. Paklaustas, ar dirbant su paveldo objektais reikia daugiau žinių, technologijų išmanymo ar laiko, P. Antanavičius pabrėžia – reikia pirmiausia meilės. Portalui „Statyba ir architektūra“ „Termodata“ specialistas patikslino, kad nepaisant to, kad šie fasado atnaujinimo darbai buvo labiau rutininiai, nekomplikuoti, darbas su paveldu artimas širdžiai. „Visada malonu dirbti su paveldo objektais, nes neišvengiamai susipažįsti su pastato istorija, o antra – įgyvendintas darbas reikšmingas, nes liks ateinančioms kartoms“, – darbo reikšmę su paveldo objektais pabrėžia kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų vadovas. 

Termodata paveldo darbai scaled
Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus įsikūręs XIX a. statytame pastatų komplekse. „Termodata“ nuotr.

Priežiūros darbai istoriniame pastate vyko etapais. Pirmiausia vyko technologinės kortelės surašymas kartu su „Remmers“ technologais. Būtent pagal šio gamintojo technologiją atlikti priežiūros darbai. „Paprasti produktai kultūros paveldo objektuose visiškai netinka, nes mūrai seni, užteršti, veikiami drėgmės, todėl procesai visai kiti nei šiuolaikiniuose pastatuose“, – paaiškina P. Antanavičius. 

Pats pasirengimo procesas projektui truko apie 1 mėnesį. Tiek laiko reikia pasirengti įvertinti pastato istoriją, remontams naudotas medžiagas. „Pasirengimo etape tyrinėjame, ieškome šaltinių – išlikusių statybos žurnalų, projektų aprašymų. Taip buvo ir šiame projekte – radome ir rėmėmes statybos projekto aprašymu. Informaciją panaudojome tiek atstatydami fasadus, tiek užsakydami medinius langus“, – apie darbus istoriniame pastate, kuriame įsikūręs muziejus, atskleidžia „Termodata“ tvarkybos darbų vadovas. 

Komplekso fasadai prieš tvarkybos darbus. „Termodata“ nuotr.

Komplekso fasadai po tvarkybos darbų. „Termodata“ nuotr.

Keturi mėnesiai buvo skirti atlikti priežiūros darbus, „atstatyti vizualinį pastato grožį“, kaip įvardijo specialistas. Tarp nestandartinių sprendimų – restauracijos darbai atkuriant rustuoto tinko reljefinius ornamentus. Kadangi ornamentai buvo pakankamai pažeisti, reikėjo atkurti paviršius. „Termodata“ pagamino specialius ornamentus formuojančius įrankius, kuriais atkūrė buvusią sienų puošybą. Atnaujinimo darbai leis užtikrinti, kad XIX a. pabaigos pastatas toliau neirtų. Kadangi paveldo objektas gerai prižiūrimas, kol kas pakanka priežiūros darbų. Kiti bent kosmetiniai atnaujinimai, P. Antanavičiaus patirtimi, turėtų būti suplanuoti po 10–15 metų, kad kompleksas išlaikytų savo išvaizdą.

Tarp nestandartinių sprendimų – restauracijos darbai atkuriant rustuoto tinko reljefinius ornamentus. „Termodata“ nuotr.

Viename seniausių muziejų Suvalkijos regione šiuo metu planuojami vidaus patalpų rekonstravimo darbai
(1, 2 aukštai ir palėpė). Muziejus, kuriame galima susipažinti ne tik su krašto istorija, bet ir pamatyti apie 40 tūkst. buities ir etnografijos, dailės ir meno, numizmatikos ir archeologijos eksponatų, turi tikslų dar geriau atliepti šiuolaikinius lankytojų poreikius. 

UAB „Termodata“, rinkoje veikianti daugiau nei 12 metų, prižiūri ne tik kultūros paveldą. Įmonė teikia statybos ir remonto paslaugas gyvenamųjų namų, komercinių ir pramonės, visuomeninių pastatams.

TERMODATA
Temos: istorinio fasado priežiūra, Istorinių pastatų restauracija, kultūros paveldo objektų tvarkyba, Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus, muziejus Marijampolėje, Paulius Antanavičius, paveldo atnaujinimas, Termodata

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai