Kiek saulės turime? Saulės energijos potencialo vertinimas iš Lietuvoje prieinamų GIS duomenų?

Kiek saulės turime? Saulės energijos potencialo vertinimas iš Lietuvoje prieinamų GIS duomenų?

photovoltaic 2138992 1280

Ar mano namo stogas tinkamas saulės energijai rinkti? Koks investuojamų lėšų atsiperkamumas? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus galima gauti geografinės analizės priemonėmis (GIS).

Vis daugiau gyventojų, savivaldybių ir valstybinių institucijų įsitikina GIS sprendimų nauda, kuomet sudėtingi skaičiavimai atliekami paprastai, naudojant žemėlapį, interaktyviai pasijungiant prie aktualių duomenų šaltinių ir prie jau paruoštų įrankių savitarnos interneto svetainėje.

Belgijoje ir Dubajuje jau kelinti metai veikia viešas internetinis žemėlapis, kuriame kiekvienas gyventojas gali susirasti savo sklypą ar namą ir gauti ataskaitą apie saulės energijos potencialą, atsipirkimo terminus, gauti preliminarų projektą ir susirasti potencialius saulės jėgainių pardavėjus.

Skaičiuojama, kad šios sistemos padidino įrengiamų saulės jėgainių skaičių ~52 proc. per metus. Tai reiškia, kad sistema aktyviai naudojama ir pasiteisina, o gyventojai turi prieigą prie svarbiausios informacijos, jiems pasiekiamos lengvu ir suprantamu būdu.

hnit baltic

Vienas iš Lietuvos gerųjų pavyzdžių – Klaipėdos miesto informacinis trimatis modelis, sudarytas platformoje „ArcGIS“ ir suteikiantis galimybę apskaičiuoti saulės energijos potencialą pasirinktam pastato stogui ar žemės paviršiui, įvertinant pastatų ir augalijos įtaką. Pasirinkus norimą pastatą žemėlapyje, pagal aktualius duomenis apskaičiuojama saulės potencialo suminė reikšmė visam pastato stogui. Skaičiuojamas saulės potencialas kaip bendroji saulės spinduliuotė, kurią sudaro tiesioginė, išsklaidytoji ir atspindėtoji saulės spinduliuotė.

Svarbu, kad apskaičiuoti saulės potencialo duomenys gali būti taikomi ir kitose srityse, išplečiant tą patį Klaipėdos miesto trimatį modelį, pavyzdžiui:

1) išskiriant renovuotinus pastatus, kurie galėtų pasinaudoti saulės jėgainių pranašumais;

2) suformuojant kompleksinį viso elektros energijos funkcionalumo žemėlapį, parodant tiek prisijungimo prie centralizuotų tinklų taškus, tiek tiekimo grandinę, tiek elektros energijos panaudojimo apimtis.

Būtent šie klausimai yra esminiai ir gyventojams, ir statytojams, sprendžiantiems, ar verta imtis saulės jėgainių įrengimo idėjos.

hnit baltic

 

 

www.hnit-baltic.lt

RĖMĖJO TURINYS

Temos: ArcGIS, GIS, hnit baltic, Saulės elektrinės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai