Dėl visų paslaugų užteks pabelsti į vienus vartus

Dėl visų paslaugų užteks pabelsti į vienus vartus

Teritorija tarp Šeimyniškių Raitininkų ir Sporto gatvių scaled

Skaitmenizavimas, patyręs tikrą proveržį pandemijos metu, išlieka itin aktualus. Skaitmenizuojami procesai privačiame ir viešajame sektoriuje, ne išimtis ir statybų bei teritorijų planavimo paslaugos. Aplinkos ministerija ėmėsi didelio projekto, kuris pavadintas teritorijų planavimo ir statybos (TPS) vartais. Jie vienoje skaitmeninėje erdvėje sujungs daugybę informacijos, apimančios visos šalies topografiją, vykstančius statybos procesus bei užbaigtų statinių duomenis. Apie laukiančius skaitmenizavimo pokyčius pasakoja Aušra Balsytė, Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės patarėja ir EPTP projekto vadovė.  

Vartai vis dar komplektuojami 

„Iki šiol Lietuvoje turėjome kokias penkias skirtingas informacines sistemas – valstybinės teritorijų priežiūros sistema, kur vykdomi teritorijų planavimo procesai, toliau – teritorijų planavimo dokumentų registras. Taip pat mes turime stebėsenos sistemą bendrojo plano statybiniams procesams ir Infostatybą. Kad pasiektų kiekvieną sistemą, tiek žmogui, tiek tvarkytojui ar paslaugas teikiančiam asmeniui tekdavo jungtis į skirtingas platformas ir valdyti atskirus profilius“, – pasakoja A.Balsytė.

[prenumerata mailpoet_form_id=”7″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/kranas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”statybų, NT, inžinerijos” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]

TPS vartai sudaro galimybę vieną kartą prisijungus vaikščioti per visas sistemas ir vienoje aplinkoje gauti paslaugas, informaciją apie atliktas ar vykdomas paslaugas, matyti žemėlapius, erdvinius duomenis, stebėti statistiką ir pan. Šiuo metu vartuose dalinai integruota Infostatyba bei topografijos ir inžinerinės infrastruktūros informacinė sistema (TIIIS). Pastaroji apima visą esamą detalią topografiją, kuri ir toliau bus po truputį komplektuojama ir papildoma vis naujais duomenimis.

Specialistams ir visuomenei

Kad būtų pradėtas detalus planavimas ar parengtas techninis projektas statybos leidimui gauti, reikalingi tikslūs topografiniai duomenys apie vietovę. Teisės aktai reglamentuoja, kad duomenis turi būti paimti iš TIIS. Prieš prasidedant statyboms, geodezininkas šiuos duomenis paima, o statyboms pasibaigus, atnaujinta topografija turėtų sugrįžti į TIIIS. Ja galės naudotis projektuotojai bei kiti šiuos duomenis užsakantys specialistai.


Informacinės sistemos papildymas projektuojamais duomenimis – dar vienas kitų metų TPS vartų uždavinys. „Statau“ sritį pasipildžius erdviniais duomenimis, vartuose bus galima stebėti statybų eigą. Skiltis „Stebiu teritoriją“ vartuose pradės veikti liepą, čia bus galima užsisakyti pranešimus apie pokyčius tam tikroje teritorijoje.


www. planuojustatau.lt vartai skirti visiems vartotojams ir naudotojams, kuriems aktualūs teritorijų planavimo ir statybos procesai. Vartai apjungia visas paslaugas, veiklas, procesus ir duomenis reikalingus teritorijų planavimo ir statybos sektoriaus specialistams, jiems jie tarsi darbo įrankis. Taip pat vartai prieinami visuomenei: naudojantis viena prieiga, pateikiama visa su teritorijų planavimu ir statybų sektoriumi susijusi informacija.

Lietuva 3D

Šiuo metu TPS tvartai jau veikia, bet dar nėra užbaigti: pilną jų komplektaciją ketinama sudėlioti iki metų pabaigos. Modernizuojama Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinė sistema (TPDRIS) ir teritorijų planavimo dokumentų registras (TPDR).


Kuomet viskas nuo planavimo ir projektavimo iki duomenų apie užbaigtus pastatus bus vienoje erdvėje, tiek specialistams, tiek vartotojams norint statyti, projektuoti, apibrėžti teritoriją ir gauti informaciją, kas joje vyksta pakaks naudotis vienais statybų vartais.


Nuo 2023 į vartus bus pilnai integruota „Infostatyba“, bus tobulinamas jau dabar viešai prieinamas visos Lietuvos 3D žemėlapis. „Dabar mes turime skirtingų savivaldybių 3D žemėlapius – mūsų vizija yra sudėti, apjungti viską į vieną žemėlapį, kuriame ilgainiui bus galima viešinti projektinius pasiūlymus, sudėti detaliųjų ir bendrųjų planų reglamentus“, – aiškina projekto vadovė. Nuolat pildomame žemėlapyje bus matomi esami inžineriniai tinklai, po žeme esanti infrastruktūra ir ant paviršiaus suprojektuoti objektai.

Tolesni skaitmenizacijos etapai: 

  • Nacionalinio statybų informacijos klasifikatoriaus sukūrimas;
  • TPS vartų, TIIIS, 3D žemėlapio vystymas;
  • Projektinių pasiūlymų ir techninių projektų viešinimas;
  • Visų pastatų renovacijos administravimo informacinės sistemos sukūrimas;
  • Lietuvos pastatų duomenų banko sukūrimas ir publikavimas TPS vartuose;
  • Skaitmenizuoto investicijų projektų rengimo instrumento sukūrimas.
Temos: Aplinkos ministerija, Informacinė sistema, skaitmeniniai miestai, Statybos skaitmenizavimas, Teritorijų planavimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai