Natūralus akmuo: tvarumas, gamta ir architektūra

Natūralus akmuo: tvarumas, gamta ir architektūra

Elektrenu rekreacines erdves parkas
Elektrėnų rekreacinės erdvės parke naudotos skeltos bazalto trinkelės.

Akmuo yra viena natūraliausių ir ilgaamžiškiausių statybinių medžiagų. Jo ekologiškumas, gebėjimas prisitaikyti prie klimato iššūkių ir plačios panaudojimo galimybės vis dažniau pritraukia architektų ir miestų projektuotojų dėmesį. „Statyba ir architektūra“ organizuotame vebinare „Miesto erdvės mikroklimatas. Technologijos ir gamta“ grupei „Milsa“ priklausančio prekių ženklo „Ponas Akmuo“ vadovas Mindaugas Verbickas pristatė natūralaus akmens funkcines ir vizualines savybes, kurios padeda kurti tvarų ir ilgaamžį miestą.

Tvarumas ir ilgaamžiškumas

Akmens trinkelės, plokštės ir borteliai yra priskiriami tvarių statybinių medžiagų kategorijai. Jos išgaunamos iš natūralių, atsinaujinančių gamtos išteklių. Kadangi tai žaliavinis gamtos produktas, gamybos procesas yra gana trumpas ir paliekantis bene mažiausią galimą CO2 pėdsaką. Taip pat akmens produktų gamyba yra be atliekų, o restauruojant dangas, akmens plytelės yra visiškai perdirbamos. Abiem atvejais susidarę šalutiniai produktai 100 % yra panaudojami smulkesnių akmens gaminių gamybai ar skaldai. Žinoma, tvarių statybinių medžiagų kriterijų yra ir daugiau. 

Energinis efektyvumas
Minimalus energijos suvartojimas gaminant ir transportuojant. Mažas CO2 pėdsakas
Ilgaamžiškumas
Atsparumas aplinkos poveikiui ir ilgas tarnavimo laikas
Perdirbimas
Mažas atliekų susidarymas gaminant ir antrinis žaliavų panaudojimas  
Tvarūs šaltiniai
Gamyba iš atsinaujinančių gamtos resursų arba atsakingai valdomų išteklių
Toksiškumas
Neišskiria kenksmingų medžiagų, todėl yra saugios žmonėms ir aplinkai
Socialinis teisingumas
Gaminant laikomasi teisingų darbo sąlygų ir atlyginimo
Visapusiškas poveikis
Turi teigiamą įtaką žmonėms ir aplinkai per visą medžiagos gyvavimo ciklą
Sv. apastalu Petro ir Povilo arkikatedros prieigos
Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros prieigose naudotos granito plokštės.

Natūralių statybinių medžiagų kriterijai

Akmenines dangas ypač lengva prižiūrėti: pakanka reguliaraus plovimo vandeniu be chemikalų. Akmuo yra atsparus dėmėms, mechaniniam poveikiui, drėgmei ir temperatūros svyravimui. Ilgainiui akmeninė danga natūraliai dėvisi, išlaiko estetines savybes ir įgauna unikalų charakterį, kuris miestui suteikia savotišką žavesį. Lyginant su betonine danga, akmeninis paviršius yra net 5 kartus ilgaamžiškesnis bei tarnauja 100 metų ir daugiau. Skaičiuojant natūralaus akmens atsiperkamumą be priežiūros darbų ilguoju periodu kaina yra 46–77 % mažesnė nei klasikinių betoninių trinkelių. Dėl savo eksploatacinių savybių, akmuo pradedamas naudoti ne tik dangoms, bet ir mažajai architektūrai kurti. Toks pasirinkimas tampa ne tik tvarus, bet ir ekonomiškas ilguoju laikotarpiu. 

Skalūno, bazalto ir granito skaldos.

Teigiamas poveikis miestų mikroklimatui, infrastruktūrai ir architektūrai

Natūralus akmuo, lyginant su betoninėmis dangomis ir asfaltu, turi ypač gerų termoreguliacinių savybių. Vėsus akmeninis grindinys (angl. cool pavement) karštomis dienomis efektyviai sugeria šilumą mažindamas karščio salas mieste ir ją skleidžia į aplinką tik atvėsus orui. Taip pat jis padeda spręsti vandens tvarkymo problemas. „Natūralaus akmens naudojimas miestų infrastruktūroje padeda efektyviai valdyti ir saugoti vandens resursus. Laidi danga pagerina vandens įsiskverbimą į gruntą, filtruoja teršalus ir padeda surinkti lietaus nuotekas į požemines talpyklas, iš kurių laistomi miestų želdynai. Vienas tokių pavyzdžių – rekonstruota Visagino Sedulinos alėja, kuri iš esmės pakeitė miesto veidą. Joje buvo įrengti natūralaus akmens latakai, lietaus „balos“ ir drėgmei atsparus akmens fontanas“, – akmens privalumus miesto infrastruktūrai išskiria M. Verbickas.

Sedulinos aleja 1
Sedulinos alėjoje naudotos įvairių dydžių grindinio plokštės.

Natūralus akmuo yra ypač universali statybinė medžiaga. Dažniausiai jis yra naudojamas:

  • istoriniuose miesto centruose;
  • skveruose ir parkuose;
  • miestų susisiekimo infrastruktūroje;
  • fontanams ir vandens elementams;
  • moderniems pastatams.

Akmuo suteikia aplinkai autentiškumo ir harmoningai sujungia gamtą su architektūra. Neblunkanti natūralių spalvų paletė pagyvina miesto aplinką ir padeda kurti unikalaus dizaino erdves. Derinant su stiklu ir metalu, akmuo puikiai papildo modernų fasado stilių. Veikiant lauko sąlygoms ir mechaninėms apkrovoms akmeninė danga ir paviršiai nepraranda estetinės vertės net ir po 100 metų.

Skeltos granito trinkelės panaudotos Trijų mergelių tilto laiptams bei Giraitės dviejų lygių sankryžoje.

Vienas akmuo – skirtingas dizainas

Skirtingi akmens apdirbimo būdai atveria plačias galimybes įgyvendinti kūrybiškiausius architektūrinius miesto atnaujinimo arba plėtros projektus. Be įprasto skėlimo ir pjovimo akmuo gali būti apipavidalinamas dar bent 8 būdais, kurie paviršiui suteikia unikalią išvaizdą:

  • Deginimas. Šiurkštaus ir tekstūruoto paviršiaus sukūrimui akmens paviršius yra apdorojamas naudojant 600 °C karščio liepsną. Šis būdas yra vienas populiariausių Lietuvoje;
  • Šlifavimas. Maksimaliam glotnumui sukurti akmens paviršius yra lyginamas ir blizginamas abrazyviniais diskais; 
  • Šveitimas. Matinės apdailos elementams sukurti akmens paviršius yra trinamas;
  • Bučardavimas. Šiurkštus ir tekstūruotas akmens paviršius išgaunamas mušant medžiagos paviršių specialiais dantytais plaktukais bučardais; 
  • Smėliavimas. Jo metu smėlis ar kitos abrazyvios medžiagos srove šaunamo į akmens paviršių, tokiu būdu sukuriamas šiurkštesnis bei estetiškesnis paviršius;
  • Šratavimas. Sukurti šiurkštų akmens paviršių padeda speciali akmens apdirbimo technika;
  • Sendinimas. Dėl specialių būgnų akmuo trinasi vienas į kitą ir taip akmens gaminiams suteikiamas senovinis arba natūralus efektas;
  • Poliravimas. Blizgus akmens paviršius yra išgaunamas naudojant įvairius poliravimo skysčius ir diskus. Dažniausiai poliruotos akmens medžiagos yra naudojamos interjere.

M. Verbickas atkreipia dėmesį, kad medžiagų pasirinkimas priklauso ne tik nuo estetinio vaizdo, bet ir funkcionalumo. Natūralaus paviršiaus skeltos trinkelės ir plokštės suteikia papildomą sukibimą ir užtikrina apsaugą nuo praslydimo. Architektai trinkeles įprastai pasirenka senamiesčiams ir istorinėms vietoms, o plokštes – aikštėms, šaligatviams, kur norima turėti idealiai lygius paviršius, skirtus patogiam pėsčiųjų, neįgaliųjų vežimėlių ir dviratininkų judėjimui. Kalbant apie pjautas trinkeles ir plokštes, jos yra žymiai lygesnės, elegantiškesnės, medžiagų dydis – reguliarus, o išmatavimai – tikslūs. Šio tipo akmeninės dangos tobulai tinka erdvėms, kuriose kuriami geometriniai raštai, ir, žinoma, kuriant prestižinių vietų prabangą. 

Kviečiame peržiūrėti visą pranešimą:

Temos: akmeniniai borteliai, akmens gaminiai, akmens trinkelės, Laidi danga, Milsa, Mindaugas Verbickas, plokštės, Ponas Akmuo, skeltos trinkelės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai