Balkono įstiklinimas – ne tik asmeninis sprendimas

Balkono įstiklinimas – ne tik asmeninis sprendimas

Balkono įstiklinimas
R. Marčėnaitės nuotr.

Balkono įstiklinimas daugeliui daugiabučių gyventojų atrodo vienas paprastesnių būdų sukurti erdvesnių namų iliuziją. Net jei ilgainiui tas balkonas virsta sandėliu. Įstiklinti nesudėtinga, tik svarbu nepamiršti, kad suplanuotiems darbams būtinas savivaldybės pritarimas.

Tiesa, valdininkai pripažįsta, kad ilgą laiką šis procesas iš esmės buvo nekontroliuojamas. Ir kokia dalis balkonų iki šiol buvo įstiklinama pagal supaprastintą projektą, suderintą su miesto ar rajono savivaldybės architektu, kaip to reikalauja taisyklės, galima tik spėlioti. O savavaldžiavimo rezultatai matyti apsižvalgius bet kuriame mieste – daugiabučių fasadai masiškai išdarkyti įstiklinimo būdų ir spalvų įvairovės.

Problema ir tai, kad modernizuojant daugiabučius kaimynams ar projektuotojams taip pat ne visada pavyksta įtikinti tų „ambicingai“ įstiklintų balkonų savininkus perstiklinti juos pagal bendrą projektą. Estetinis kriterijus tik pastaruoju metu ima rūpėti ir renovacijos „vedliams“, ir gyventojams. Ką gi – tai papildomos išlaidos, nors valstybė dalį jų kompensuoja vertindama balkonų stiklinimą kaip priemonę taupyti energiją.

Naujos statybos daugiabučiuose balkonų stiklinimo klausimas nėra itin opus – butus žmonės neretai įsigyja su jau įstiklintais balkonais: projekto plėtotojai tokiu būdu ir užtikrina papildomą komfortą, ir sprendžia energinio efektyvumo klausimą. O jei balkonai neįstiklinti, pirkėjai įpareigojami tai daryti pagal projektuotojų parengtą vieningą projektą, be to, neretai leidimas tam suteikiamas tik praėjus keleriems metams.

Svarbu atkreipti dėmesį – suderinti projektą reikia ne tik stiklinant balkonus, bet ir stiprinant jų konstrukcijas.

Pernai Aplinkos ministerija ant „gėdos stulpo“ iškabino vieno Utenos daugiabučio gyventojų pavyzdį. Savo nuožiūra balkonus susitvarkiusiems žmonėms Statybos valstybinės priežiūros inspektoriai surašė savavališkos statybos aktus ir įpareigojo išardyti įrengtas papildomas balkonus stiprinančias konstrukcijas.

Ta proga ministerija priminė, jog rašytinio savivaldybės architekto pritarimo reikia ir kitiems statybos darbams, dėl kurių keičiasi namo išvaizda (ne tik stiklinant balkonus ar lodžijas, bet ir keičiant ar įrengiant naujus fasado elementus, stoglangius, užtaisant fasado angas, keičiant ar dažant šlaitinio stogo, fasado dangą, taip pat ant fasado, šlaitinio stogo tvirtinant įvairią įrangą, inžinerines sistemas ar konstrukcijas, ant plokščiojo stogo – įvairią įrangą, inžinerines sistemas ar konstrukcijas, iškylančias daugiau kaip vieną metrą virš šio stogo parapeto, ir kt.).

balkonai stiklinimas 2

Už neypatingo statinio savavališką kapitalinį remontą (balkonų pertvarka priskirtina kapitalinio remonto darbams) gali būti skiriama administracinė bauda nuo 289 iki 579 eurų, ypatingo – iki 2 316 eurų. 20 metrų ar aukštesnis ir didesnio kaip 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto daugiabutis priskiriamas ypatingiems statiniams. Kainuoja, suprantama, ir savavališko namo išvaizdos pakeitimo padarinių pašalinimas. Tačiau gyventojai gali pasinaudoti galimybe įteisinti savavališkai atliktus statybos darbus – jie turi nustatyta tvarka parengti projektinę dokumentaciją ir gauti savivaldybės administracijos rašytinį pritarimą pastato kapitalinio remonto projektui.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija, pasak Utenos rajono savivaldybės Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vyr. specialisto Vytauto Leikos, laiko įteisinti savavališkiems pertvarkymams davė ir uteniškiams. Nors jų istorija buvo ne pati palankiausia tokiam susitarimui. Trijų laiptinių, daugiau nei 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto Utenos daugiabutis buvo priskirtas prie ypatingųjų statinių, „Utenos butų ūkis“ parengė balkonų tvarkybos projektą, paskelbė viešuosius pirkimus, bet gyventojai su tokiu scenarijumi nesutiko – norėjo susitvarkyti pigiau. Taigi nusprendė apsieiti be projekto ir dar gi pasisamdė atestato dirbti ypatinguose statiniuose neturinčius rangovus.

Istorija baigėsi teismuose – gyventojai bandė ginčyti baudas, bet apylinkės teismas pripažino, kad jos pagrįstos, o antros instancijos teismas nė nepriėmė apeliacijos.

„Viskas grįžo į pradinę padėtį ir tvarkoma pagal įstatymą: „Utenos butų ūkis“ parinko naujus rangovus pagal įstatymą, ir dabar balkonai baigiami rekonstruoti antrą kartą“, – reziumavo V. Leika.

siteks_uabBendrovė „Siteks“ siūlo pastato fasado estetikos negadinančią, berėmę ir visiškai atidaromą balkonų stiklinimo sistemą, kuri itin populiari ir tarp architektų.
Temos: balkonai, Balkono įstiklinimas, Balkonų tvarkyba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai