Objektas: „Ecoalf“ parduotuvė
Vieta: Las Rosas de Madridas, Ispanija
Dizaineriai: „Nagami“ (Manuel Jimenez García, Miguel Ángel Jimenez García, Ignacio Viguera Ochoa, Raúl Rodriguez Ruiz, Nik Eftekhar Olivo, Miguel Garcia Jimenez, Santiago del Águila Ferrandis)
Metai: 2023
Plotas: 90 m2
Nuotraukos: Alfonso Quiroga
Architektas ir interjero dizaineris ne tik pateikia galutinį rezultatą – pastatą ar interjerą, bet ir kuruoja visą procesą, kuriame vyksta pokalbis tarp kūrėjo ir užsakovo. Kokybiškas rezultatas perteikia kūrėjo mintį: koks pagrindinis mano pašnekovo tikslas? Taip atsiranda idėja ir estetika, kuria norima sukurti tam tikrą įspūdį, perpasakoti istoriją, atspindinčią užsakovo polėkius.
Kūrėjui taip pat svarbūs ir savi siekiai, ideologija, nusakanti darbo kryptį. Ispanų dizainerių komandai „Nagami“ pagrindiniu tikslu tapo naujo projektavimo modelio įprasminimas. Tai alternatyva įprastiems procesams, apimanti tiek įvaizdį, tiek visą projektavimo ir gamybos grandinę. „Tvari kryptis, kuria turėtų sekti visa mūsų vartotojiška kultūra, yra nauja architektūros ir dizaino paradigma. Taip kuriame interjerus, eksterjerus ir baldų dizainus, kurie neabejotinai yra unikalūs šiame ekoinovacijų amžiuje“, – sako Manuelis Jiménezas García, studijos „Nagami“ generalinis direktorius ir bendraįkūrėjis.
Misija – tvarus dizainas
Medžiagų perdirbimas (angl. recycling) mums ne naujiena. Šiuo principu paremta ir įmonės „Ecoalf“ produkcija: visi drabužiai, avalynė ir aksesuarai gaminami vietoje, iš perdirbtų medžiagų, siekiant sumažinti poveikį aplinkai. O štai studija „Nagami“ yra pasiruošusi žengti dar žingsnį į priekį ir savo kūryboje įveiksminti perdirbtas medžiagas, kurios nėra įprastai sunaikinamos ir pagaminamos iš naujo. Šiuo atveju plastikas yra pakartotinai naudojamas (angl. upcycling) 3D spausdintoms, interjero erdvę formuojančioms detalėms. „Ecoalf“ yra tvarus prekės ženklas, kuris orientuojasi į poveikio aplinkai mažmeninėje prekyboje mažinimą. Šis siekis puikiai dera su mūsų studijos „Nagami“ darbais: imamės projektų iš perdirbto plastiko, pritaikyto 3D spausdinimui“, – teigia M. J. García.
Didžiausia abiejų įmonių vertybė – mažinti anglies pėdsaką ir poveikį aplinkai, todėl suvienijus jėgas rastas būdas, kaip sukurti visapusį, išskirtinį projektą. „Labiausiai norėjome perteikti neribotas galimybes, kurias siūlo kompleksinis ir kartu kūrybiškas kompiuterinio dizaino ir 3D spausdinimo darbas. Tai buvo lankstus ir atviras bendradarbiavimas, leidęs maksimaliai suformuoti erdvę 3D spausdinimu“, – sako M. J. García. Dizaineriai stengiasi kuo kūrybiškiau išnaudoti technologinių naujovių galimybes, o galutinis rezultatas – sėkmingai įprasmintas šiuolaikinio pasaulio daugiasluoksniškumas.
Daugialypė koncepcija su žinute pasauliui
Aplinkos tarša dėl plastikų pilnėjančių sąvartynų – viena opiausių šių dienų problemų, ką jau kalbėti apie vandenyje aptinkamas mikroplastiko daleles, itin kenksmingas gyvūnų ir žmonių sveikatai. Visa tai, kartu su kitais ekologijos pusiausvyrą iškreipiančiais padariniais, skatina globalinį atšilimą ir natūralios gamtos nykimą.
„Ecoalf“ komanda norėjo, kad jų erdvė kalbėtų apie opias šių dienų ekologijos problemas, viena jų – sparčiai tirpstantys ledynai. Vidutinės Žemės temperatūros kilimas jau pasiekė lemtingą +1,5 C laipsnio slenkstį, dėl ko ledynų ilgainiui nebeliks, o bendras vandens lygis ir toliau smarkiai kils. „Šią mintį pritaikėme pagrindinei interjero dizaino koncepcijai – sukurti erdvę, kurioje jaustumeisi tarsi lūžtančio ir tirpstančio ledyno viduje. Toliau vystydami šią mintį, supratome, kad geriausiai ją įgyvendintų 3D spausdinimas ir robotika“, – sako M. J. García. Šios technologijos palengvino dizainerių darbą, supaprastino tiek kūrybos, tiek gamybos procesus. Įgyvendintame interjere vaizduojamos ledo sienos tarsi lėtai tirpsta, šis vaizdas atsispindi blizgančio marmuro grindų plytelėse, kur kartu tarytum plaukioja ploni ledkalniai – lentynos.
Ateities perspektyvos
Tradicinis 3D spausdinimas paprastai remiasi sluoksniavimo metodu, o studija „Nagami“ pasirinko kompleksinį būdą: įtraukė robotinę ranką, kuri padėjo sukurti sudėtingą ir plastišką geometriją. Sienų dekoras padalytas į kelias plokštumas, jų detalėse yra pritaikytas specialus jungiamasis mechanizmas, o tam prireikė itin didelio kruopštumo. Pažangios technologijos leido dizaino profesionalams įgyvendinti ambicingą ir unikalią idėją.Toks dizainas inovatyvus ne tik estetine prasme. Jo gamyba itin apgalvota. „Toks procesas ne tik padėjo įgyvendinti kūrybišką koncepciją, panaudoti perdirbtas medžiagas, bet ir atsisakyti dar kelių išteklių: laiko ir medžiagų. Tuo ir pasižymi tvarus dizainas: mažiname medžiagų, darbo ir laiko sąnaudas“, – sako M. J. García. Naujai erdvei buvo panaudota 3,3 t perdirbto plastiko, o pasibaigus gyvavimo ciklui, šios detalės gali būti pakartotinai panaudotos kitame projekte. Kiekvienąkart perdirbant iš naujo, jos praranda tik 1 proc. savo struktūrinių savybių, žiūrint į perspektyvą, tai itin ilgalaikis ir patvarus išteklius. Studijos „Nagami“ tikslas – skatinti naudoti 3D spausdinimą tiek kuriant interjerus, tiek architektūroje, rodant pavyzdį, kaip kūrybiškai galima sujungti dizaino procesą ir technologijas.