„Hero“ verslo centre – natūralios šviesos atriumai ir meninės instaliacijos

„Hero“ verslo centre – natūralios šviesos atriumai ir meninės instaliacijos

hero pastatas
„Cloud architektai“ vizualizacija

Daugybę metų buvo manoma, kad darbo aplinka turėtų būti sterili – kad niekas neblaškytų žmonių dėmesio ir nemažintų jų produktyvumo. Tačiau pastaraisiais metais vis daugiau tyrimų bei studijų rodo, kad yra priešingai – meno kūriniai, laisvalaikio erdvės ir kuo jaukesnė aplinka gerina darbuotojų savijautą ir didina jų produktyvumą. 

Didžiosios Britanijos Ekseterio universiteto garbės profesorius, verslo konsultantas ir psichologas dr. Craigas Knightas, daugiau nei 20 metų tyrinėjantis darbinės aplinkos įtaką žmonių nuotaikai, savijautai ir produktyvumui, tikina, kad darbinės ir meniškos erdvės balansas turi teigiamos įtakos darbo rezultatams. Jo teigimu, atradus tobulą dermę tarp šių skirtingų erdvių, darbuotojų produktyvumą galima pagerinti 31 proc., pareigos jausmą ir atsidavimą organizacijai – 45 proc., o savijautą ir psichologinės gerovės pojūtį – net 60 proc., rašoma pranešime spaudai.

Profesorius primena, kad daugiau nei šimtą metų pagrindinis darbinės aplinkos principas buvo minimalistinė erdvė, netrukdanti darbuotojui susikaupti ir jo neblaškanti jokiais darbui nebūtinais elementais. Šios nuostatos ėmė keistis tik įsibėgėjus XXI amžiui, o ypač – po COVID-19 pandemijos, kai verslui reikėjo susigrąžinti darbuotojus į biurus.

Vienomis pirmųjų šioje srityje buvo „Google“ ir kitos JAV Silicio slėnyje įsikūrusios technologijų kompanijos. Jos iš esmės pakeitė darbinės aplinkos suvokimą, drąsiai pristatę gyvybingą, į laisvalaikį, poilsį ir meną orientuotą biuro dizainą. Pastebėjus teigiamą laisvesnės aplinkos poveikį darbuotojams, ši tradicija ėmė greitai plisti tiek į kitas verslo šakas, tiek į kitas valstybes.

Vis didesnis dėmesys menui bei neformaliai, atsipalaiduoti leidžiančiai darbo aplinkai pastaraisiais metais stebimas ir Lietuvoje. Verslo įmonės ne tik vis drąsiau savo erdves puošia atskirais meno kūriniais, bet ir konsultuojasi su menininkais, siekdamos iš anksto sukurti konceptualią, darbuotojų savijautą gerinančią aplinką, papuoštą vertingais meno kūriniais.

„Šviesduobės“ verslo centre „Hero“

Išraiškingų dizaino bei estetinių sprendinių netrūks ir kitų metų rudenį duris atversiančiame naujame sostinės verslo centre „Hero“. Pastato projekto autoriai – „Cloud architektai“. Vienas tokių sprendinių – natūralios šviesos atriumai, architektų vadinami  „šviesduobėmis“, kurios aprūpina patalpas natūralia dienos šviesa ir formuoja tarsi nedidelį uždarą kiemelį pastato viduje. Šioje netipinėje erdvėje žinomas menininkas Vladas Suncovas kuria specialiai „Hero“ pritaikytas menines instaliacijas.

original VladasSuncovas 3
Menininkas Vladas Suncovas

2013 m. karališkąją Danijos vizualiųjų menų akademiją baigęs menininkas kuria scenografijas, parodų dizainą, mažąją architektūrą bei instaliacijas, transformuoja viešąsias erdves. Meninėms instaliacijoms „šviesduobėse“ sukurti V. Suncovas naudos poliruotą, beveik veidrodinio atspindžio nerūdijantį plieną, kuris skirtingomis atspindžių formomis perduos natūralią šviesą aplink „šviesduobes“ dirbsiantiems žmonėms.

„Idėjos, kurios bus įgyvendintos „Hero“ verslo centre, yra susijusios su gamtos, žmogaus ir architektūros santykiu. Galvojau apie tai, kaip komunikuoti kasdien čia dirbsiantiems žmonėms tai, kas vyksta lauke – kaip ši architektūrinė situacija galėtų atverti naujus požiūrio taškus į aplinką. Pagrindiniu įkvėpimo šaltiniu tapo gamtos ir žmogiškųjų reiškinių sąveika su architektūra – pavyzdžiui, kaip vėjo blaškomi medžių lapai prisitaiko prie miesto urbanistinių elementų, ar kaip miesto „veidas“ kinta kartu ekonominiais pakilimais ir nuosmukiais“, – pasakoja menininkas.

V. Suncovas pabrėžia, kad „šviesduobės“ turės ir praktinę funkciją – skaidys natūralią, per atriumą vidun patenkančią dienos šviesą, subtiliai pagyvins aplink esančias erdves, o žaismingi šviesos atspindžiai suteiks jaukumo ir vizualiai sujungs lauką su verslo centro vidumi.

„Instaliacijos konceptualiai jungsis su „Hero“ deklaruojama sveikos, žalios ir aplinkai draugiškos darbo aplinkos idėja. „Šviesduobės“ bus darnaus santykio tarp gamtos ir naujai kuriamos architektūrinės aplinkos išraiška bei simboliu“, – teigia V. Suncovas.

Be daugybės natūralios šviesos, „Hero“ centras čia dirbsiančius žmones pasitiks ir švariu oru viduje, daugybe žaliųjų erdvių, išmaniaisiais sprendimais ir kitais aplinkai draugiškais patogumais. Sveikoji „Hero“ darbo aplinka ir tvarus pastato gyvavimo ciklas buvo sukurti vadovaujantis pasaulinio lygio „Well“ ir „Breeam Excellent“ standartais.

Temos: Hero verslo centras, Vladas Suncovas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai