Tvari miestų regeneracija –
būdas suvaldyti urbanistinę drieką?
Magdalena BELIAVSKA
Sugebėjimas atstatyti, atkurti pažeistas, pašalintas ar įvairiais būdais prarastas dalis – itin svarbi gyvųjų organizmų savybė, užtikrinanti jų tęstinumą. Šis procesas vadinamas regeneracija – žodžiu, kuris legaliai įsitvirtino architektų ir urbanistų profesiniame leksikone. Norint suvaldyti vis augančių miestų drieką ar vis mažėjančių miestelių nyksmą, verta išmokti taikyti skirtingus regeneracijos įrankius ir dirbti su jau turimais pastatais ir struktūromis.
1 scenarijus.
Paprastasis remontas, pastato energetinių bei estetinių savybių gerinimas bei pastato ir jo inžinerinių sistemų fizinės būklės palaikymas nekeičiant pastato konstrukcijos ir tūrio.
Paprastasis remontas taip pat apima statinio nelaikančiųjų konstrukcijų įrengimą, perstatymą ar griovimą, taip pat naujo balkono ar lodžijos įrengimą.
2 scenarijus.
Kapitalinis remontas, kada pertvarkomos laikančiosios statinio konstrukcijos nekeičiant statinio išorės matmenų. Galimas langų didinimas ir platinimas, naujų angų įrengimas vidinėse sienose bei balkonų, lodžijų įrengimas ar jų didinimas.
Kapitalinis remontas suteikia daugiau laisvės nei paprastasis, tačiau kardinalūs pokyčiai statinio konstrukcijoje vis dar negalimi.
3 scenarijus.
Rekonstrukcija, kai didinami pirmo ir paskutinio aukštų butų plotai, taip kuriant naujas trūkstamas tipologijas.
Rekonstrukcija, kai didinami pirmo aukšto butų plotai ir penkiaaukščiuose (ar žemesniuose daugiabučiuose) įrengiamas liftas, o jo įrengimui kompensuoti pristatomas vienas papildomas aukštas – visas pastatas pritaikomas žmonėms su negalia.
Schemų ir vizualizacijų autoriai: urbanistikos studija „mmap.“
Miestų regeneracija versus gentrifikacija
Regeneracija miesto kontekste gali būti priešinama tiems urbanistinės transformacijos procesams, kurių varomoji jėga – pinigas, o vykdomoji jėga – galingi privataus sektoriaus veikėjai. Regeneracija – tai gyvybės įkvėpimas į pažeistą audinį, nesiekiant „amputuoti“ jau jame vyravusio lokalaus konteksto: ištremti senųjų gyventojų, išvaryti vietinių iniciatyvų, išvalyti atmosferos.
Tačiau tokia išeitis, atrodo, utopinė: šiandieniniame urbanistiniame diskurse juntama įtampa tarp vienalytiškai kaip absoliutų pokytį suprantamo „progreso“ ir desperatiškų ar kaip tik stagnuojančių pastangų išsaugoti esamą padėtį. Visokeriopai išmanūs, teorijoje tvarūs, estetiškai nerizikingi, sociokultūriškai vienodi ir be galo brangūs kvartalai vienas po kito dygsta problemiškomis apšauktose teritorijose kaip fizinė klasių nelygybės, socialinio valymo išraiška. Labiausiai gąsdina to reiškinio sparta: kas, jeigu nespėsime pasivyti tobulėjančio miesto? Ar žmogus turi vytis miestą, ar miestas turi tarnauti žmogui, teikdamas sąlygas gyventi oriai?
Suprantama kaip viena iš urbanistinės transformacijos alternatyvų, regeneracija užtikrina tvarų, įtraukų pokytį ne tik ekologine, bet ir socialine prasme, kai susipina investuotojų, miesto ir vietos gyventojų interesai, sukuriamos sąlygos meninėms ir kultūrinėms intervencijoms, vietinėms iniciatyvoms vystytis.
Ką ir kur regeneruosime?
- Dideliuose Lietuvos miestuose sėkmės pavyzdžiais tampa apleistų pramoninių teritorijų gaivinimas.
- Kultūros ir meno miesteliai, daugiafunkciai kompleksai su gyvenamaisiais vienetais, inovacijų ir verslo centrai, naktinio gyvenimo židiniai – dauguma projektų sulaukia didelio populiarumo darbams dar nepasibaigus.
- Į antrą planą nuplaukia gyvenamųjų teritorijų transformacijos, nors jų aktualumas yra pirmaeilis.
Kvartalinė renovacija: regeneracijos įrankių išbandymo aikštelė
Atsižvelgiant į didmiesčių nevaldomą drieką į priemestines teritorijas, akivaizdus nacionalinio masto urbanistinės strategijos poreikis. 2023 m. Aplinkos ministerijos inicijuotas „Miesto atnaujinimas kvartalais“ projektas siūlo teikti pirmenybę kvartalų lygmeniu, o ne pavienių pastatų renovacijai. Šiuo metu prie projekto dirba architektūros ir urbanistikos agentūra „BLUMA“.
Miestų renegeracijos (kvartaline renovacija) etapai
- Esamo konteksto analizė, probleminių sričių nustatymas.
- Miestų atnaujinimo kvartalais modelis: prototipas, analizė, gyventojų dirbtuvės, modelio tobulinimas.
- Poveikio matavimas, po renovacijos vykstanti refeksija.
„Projektas prasidėjo nuo esamos situacijos analizės, kurios metu identifikuoti barjerai, atliktas gerųjų užsienio praktikų tyrimas, vyko savivaldybių apklausos, išgryninta problematika. Mūsų užduotis yra susisteminti procesą ir pritaikyti jį šiuolaikinių problemų, su kuriomis susiduria miestai, sprendimui, todėl parengėme miestų atnaujinimo kvartalais modelio prototipą. Dabar jį detalizuojame – remdamiesi duomenimis, atrinkome kuo įvairesnes savivaldybes ir vykdome su jomis dirbtuves, kurių metu modelis yra tobulinamas, pritaikomas skirtingo mastelio savivaldybėms ir kitoms procese dalyvaujančioms šalims. Vienos užduotys yra atliekamos viso miesto, kitos – miesto dalies, dar kitos – kvartalo, galų gale – pastatų grupės bei pastato lygmeniu“, – pasakoja architektė Gintarė Kapočiūtė.
Buvusioje mokykloje įsikūręs kultūros kompleksas „SODAS 2123“ – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos (LTMKS) erdvė, sutelkianti keliasdešimt menininkų. Naujai funkcijai kompleksas pritaikytas panaudojant architektų Petro Išoros ir Onos Lozuraitytės intervencijas. Nuotrauka: SODAS 2123
„Darnu Group“ vystomas Vilniaus rajonas Paupys įsikūręs buvusioje pramoninėje teritorijoje. Daugiafunkciškumu pasižymintį urbanistinį projektą kūrė Lietuvoje gerai žinomos architektūros studijos: „Arches“, „Eventus Pro“, „Architektūros linija“, T. Balčiūno architektūros biuras, Ambraso architektų biuras, „JP architektūra“ ir „Kančo studija“. Nuotrauka: E. Stakėno.
Pavyzdinė pramoninės teritorijos konversija Vilniuje – „Betono fabrikas“ Vilkpėdėje. Projektą paruošė architektų biuras „DO architects“. Nuotrauka: K. Baubino
Kas svarbu tvariai miestų regeneracijai?
„Kvartalinė renovacija apima ne tik pastatų, bet ir požeminių tinklų ir struktūrų bei aplinkos atnaujinimo darbus. Visi šie aspektai turi būti derinami tarpusavyje, tačiau neretai jų eiliškumas prasilenkia su logika. Modelis yra skirtas šiems procesams optimizuoti, organizuoti, kas po ko turi eiti, kaip turi būti paskirstyti finansai ir t.t.“ – papildo „BLUMA“ urbanistas Ignas Kazlauskas.
Gintarė pabrėžia, jog edukuoti apie renovaciją reikėtų ne architektus, o kitus sprendimų priėmėjus: „Yra daug procesų, kuriuos turi atlikti savivaldybė, administratoriai, gyventojai ir kitos institucijos.“
Dirbant kvartalų lygiu, svarbu juos kurti kompaktiškus, pildyti funkcijomis, tipologijomis ir didinti paslaugų pasiekiamumą, stiprinti darnų judumą, vadovautis universalaus dizaino principais, didinti bioįvairovę, gerinti mikroklimatą, kurti patrauklias žaliąsias erdves. Kitaip tariant, siekiama kurti humanišką aplinką tiek žmogui, tiek gamtai.
„Jeigu tikslas yra gerinti energinį naudingumą, sumažinsime energijos išteklių naudojimą, bet teritorijoje niekas negyvens, nes ji nebus patraukli. Todėl reikia visapusiškai atnaujinti sovietinius rajonus: jų vieta yra puiki, viešojo transporto sistema – išvystyta, dauguma teritorijų gana žalios, todėl potencialas didelis. Be to, nekilnojamojo turto kainoms nuolat augant, miestų atnaujinimas kvartalais gali padėti mažinti ekonominę nelygybę ir reguliuoti kainas mieste.“
Ignas Kazlauskas
Regeneracija kaip priešnuodžiai nuo urbanistinės driekos
Urbanistikos studijos „mmap.“ įkūrėjo Martyno Marozo teigimu, pagrindinės sovietinių rajonų problemos – ydinga modernistinio planavimo ideologija.
Transportas. Propaguojamas transporto ir žmonių judėjimo atskyrimas, o ne balansas tarp jų.
Statyba ir architektūra. Prasta statybos kokybė, per dideli kvartalai, neaiški riba tarp to, kas vieša ir kas privatu, daug „aklų“ fasadų, kurių neįmanoma gerai apžvelgti.
Funkcija. Nelogiškas funkcinis socialinių paslaugų išdėstymas, pagrįstas geometriniais apskaičiavimams, o ne susiklosčiusią žmonių rutina.
„Jeigu kalbame apie urbanistiką vien kaip apie miesto fizinės formos paieškas ar pokyčius, atliekame vos trečdalį profesinės užduoties. Negalima ignoruoti žmonių rutinos, vietinio identiteto, funkcinės programos pagrįstumo. Renovacija, suprantama kaip fasadų apšiltinimas ir nudažymas, nieko nepakeis. Koks galėtų būti veiksmų planas? Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo didžioji dalis tos sovietinės erdvės buvo privatizuota – staiga smarkiai išaugo būsto savininkų skaičius. Kadangi privati nuosavybė yra neliečiama, todėl neįmanoma atsirasti finansiniam modeliui, kuris pateisintų sovietinių daugiabučių griovimą. Tikslas turėtų būti pasiūlyti įdomų funkcinės programos ir tipologijų veiksmą, kuris pritrauktų gyventojus, kurie kitu atveju išsikraustytų į užmiestį.“
„Mano manymu, tam reikia kvartalinės renovacijos: kad atsirastų daugiau įperkamo būsto alternatyvų jaunoms šeimoms. Tai būdas spręsti miesto suburbanizacijos problemą. Turėtų būti formuojami principai, kuriais vadovaujantis būtų galima normalizuoti visiškai nenormalią aplinką.“
Martynas Marozas
Urbanistas pažymi, jog sovietmečiu statyti rajonai yra intensyviausios teritorijos šalyje, kuriose, palyginti su su vienbučių gyvenamųjų namų kvartalais, fiksuojamas gana reguliarus viešojo transporto naudojimas, mažesnis automobilių skaičius vienam namų ūkiui, o tai leidžia juose veiksmingiau teikti socialines paslaugas, be to, požeminės inžinerinės infrastruktūros naudojamos daug efektyviau, kai tarnauja didesniam gyventojų skaičiui. Todėl investuoti į tokių teritorijų atnaujinimą, tiksliau – į totalią regeneraciją, verta. Kauno miesto užsakymu „mmap.“ paruoštame sovietmečiu statytų daugiabučių kompleksinės transformacijos strategijų studijoje siūloma teritorijas tankinti statant viską, išskyrus daugiabučius. Studija atskleidžia neakivaizdų neįgudusiai akiai miegamųjų rajonų potencialą bei pateikia naujus, humanizuotus tokių teritorijų scenarijus.
Tvariai miestų regeneracijai – šviesi ateitis
Šalia senųjų apleistų buvusių pramoninių miesto dalių regeneracijos strategijų Lietuvoje pagaliau pradeda paišytis ir tankiausiai apgyvendintų rajonų kompleksinės transformacijos vizijos. Jos plačiai siekia ir neturi precedento, tačiau iš buvusios utopinės ideologijos kilę, distopinėmis teritorijomis virtę rajonai šiandien reikalauja radikalių sprendinių.