Kvartalinė renovacija:
nuo socialinių būstų modernizavimo iki dangoraižių atnaujinimo
Justina GRAINĖ
Pastatų sektorius yra vienas didžiausių aplinkos teršėjų, tačiau kaip tik čia pastebimos ir didžiausios šilumos energijos taupymo galimybės. Todėl renovacijos procesai tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje nesustoja, keičiasi ir prisitaiko prie naujų kriterijų. Kvartalinė renovacija atvėrė kelius atnaujinti ne tik pastatus, bet ir jų aplinką, infrastruktūrą. Visgi, specialistai pastebi, kad vis dar sudėtinga nustatyti, kur yra konkretaus kvartalo ribos, todėl prie šios renovacijos dažnai priskiriami įvairaus mastelio projektai.
Anykščiuose – gerieji kvartalinės renovacijos pavyzdžiai
Vieta: Anykščiai, Lietuva
Metai: 2024
Įgyvendino: UAB „Conlista“
Architektai: „Office De Architectura“ (Andrius Ropolas, Jautra Bernotaitė, Paulius Vaitiekūnas, kraštovaizdžio architektė Sigita Simona Paplauskaitė)
Renovacija beveik visam miesteliui. Anykščiuose neseniai baigtas Ramybės kvartalo projektas. Čia iš viso yra vos 50 daugiabučių gyvenamųjų namų, iš kurių net 30-iai atlikta kvartalinė renovacija. Planuojama renovuoti ir dar 10, likusių 10 daugiabučių gyventojai kol kas tokio noro neišreiškė.
Įgyvendinant kvartalinę renovaciją, taip pat sutvarkyta Ramybės kvartalo aplinkos infrastruktūra, įrengtos pavėsinės, poilsio zonos, suoliukai, žaidimų aikštelės ir kt.
Atnaujinama miesto aplinka. Savivaldybė greitu metu planuoja renovuoti ir kitą miesto dalį – centrinį rajoną, kuriame yra 11 daugiabučių namų. Tam savivaldybė savo lėšomis jau yra parengusi bandomąjį projektą sutvarkant aplinką, įrengiant komercines patalpas ir terasas gyventojams.
Kvartalinė renovacija apima aplinkos sutvarkymą gerinant gyventojų gyvenimo kokybę. „Office de Architectura“ vizualizacija
Anykčių kvartalinės renovacijos įgyvendinimas. anyksta.lt nuotr.
Vaizdas po kvartalinės renovacijos įgyvendinimo Anykščiuose. anyksta.lt nuotr.
Vaizdas prieš kvartalinės renovacijos įgyvendinimą Anykščiuose. anyksta.lt nuotr.
Anykščiuose esančių daugiabučių ir aplinkos renovacijos vaizdas. „Office de Architectura“ vizualizacija.
Anykščiai iš paukščio skrydžio. Anykščių komunalinio ūkio nuotr.
Kvartalinės renovacijos iššūkiai kurortiniame Birštone
Lietuvoje pirmaujanti kvartalinė renovacija. Birštono savivaldybė įvardijama kaip viena pirmųjų, įgyvendinusių kvartalinės renovacijos bandomuosius projektus. Čia modernizacija kvartalais pradėta dar 2015 metais. Tai ilgalaikis projektas, kur, renovuojant Lelijų kvartalą, Lelijų gatvėje suplanuota atnaujinti 10 namų. Trys namai jau renovuoti, iš kurių vieno renovacija baigta šiemet. Dar vienas namas renovuojamas, kiti laukia savo eilės. Birštono gatvėje pagal projektą suplanuota atnaujinti penkis namus, iš kurių vienas jau modernizuotas, o kitas renovuojamas šiuo metu. Kvartalui taip pat priskirta ir Kimbirų gatvė, kur planuojama atnaujinti du namus.
Jautrus atnaujinimas. Birštonas yra kurortinis miestas, čia daugiabučių namų fasadai išskirtiniai. Daugelis jų nestandartiniai, unikalūs, yra medinių, kultūros paveldui priskirtų pastatų, todėl, atliekant šiltinimo darbus, reikėjo ieškoti nestandartinių sprendimų. Šiuo metu savivaldybėje jau renovuoti 43 daugiabučiai, o tai yra 59,7 proc. potencialių renovuotinų namų dalis.
Vieta: Birštonas, Lietuva
Metai: 2015-2024
Įgyvendino: Birštono r. savivaldybė
Renovuotas socialinių būstų kvartalas Švedijoje padiktavo renovacijos etaloną šalyje
Vieta: Erebru, Švedija
Metai: 2023
Įgyvendino: „Skanska“ ir „ÖrebroBostäder“
Architektai: „Vivalla White Arkitekter“
Dešimtmečio projektas. Po kiek daugiau nei dešimtmetį trukusių darbų Švedijos Erebru mieste baigtas kvartalinės renovacijos projektas ir atnaujintas socialinių būstų kvartalas. Mieste esantis Ivalla rajonas pastatytas dar septintojo dešimtmečio pabaigoje įgyvendinant tuo metu Švedijos vyriausybės patvirtintą socialinių būstų programą. Projektų vystymo kampanija „Skanska“, bendradarbiaudama su „ÖrebroBostäder“, pritaikydama kvartalinės renovacijos principą, suteikė šiai miesto daliai naują veidą.
Renovacijos efektyvumas. Atnaujinti trys kvartalai: atliktos maždaug 400 butų renovacijos, teritorijoje išplėstos žaliosios erdvės ir sukurtos laisvalaikio vietos. Renovuojant apšiltinti namų frontonai, renovuoti fasadai, pakeisti langai, stogai, įrengtos saulės elektrinės. Taip pat pastatuose įrengtos efektyvesnės šildymo ir vėdinimo sistemos, kad namai atitiktų dabartines statybos normas. Įgyvendinant projektą dalis pastatų renovuoti, dalis – pastatyti naujai, tarp namų nutiesta nauja gatvė, sujungianti pastatus, įrengtos didelės vaikų žaidimų aikštelės, nutiesti nauji dviračių takai. Taip buvo pakeistas vietovės charakteris ir sukurtas jaukios kaimynystės jausmas. Sakoma, kad tai projektas, sukūręs Švedijos renovacijos schemos etaloną. Projektą įgyvendinusios įmonės tikisi per 15–20 metų atnaujinti visą šią miesto dalį.
Gatvių ir namų aplinkos sutvarkymas ir atnaujinimas. „Skanska” nuotr.
Socialinių būstų renovacija Švedijoje. „Skanska” nuotr.
Kvartalinė renovacija Švedijoje. „Vivalla White Arkitekter” nuotr.
Renovacija apėmė ir pastatų erdves – atnaujintos virtuvės ir vonių kambariai, išplėstos balkonų erdvės, suprojektuotos terasos. „Skanska” nuotr.
Mažais žingsniais judame tikslo link. Daugiau apie kvartalinę renovaciją rasi SA.LT
Atnaujintas San Fransisko dangoraižis pakeis miestą
Renovacijos architektas: „Mes sujungiame jį su likusiu miestu, suteikiame gyvybės visam kvartalui“
„Transamerica“ verslo centras San Franciske. SHVO nuotr.
„Transamerica“ verslo centras San Franciske. SHVO nuotr.
„Transamerica“ verslo centras San Franciske. Beth LaBerge nuotr.
Renovacijos metu atnaujinamos vidaus erdvės. dbox ir „Foster + Partners“ vizualizacija
Pirmieji aukštai atsivers ir taps jungtimi su kvartalo viešosiomis erdvėmis. dbox ir „Foster + Partners“ vizualizacija
Vieta: San Fransiskas, JAV
Metai: 2024
Įgyvendina: „SHVO“
Architektai: „Foster + Partners“
Aukštybinių statinių renovacija. Istorinę San Fransiske esančio „Transamerica“ verslo centro dangoraižio ir apžvalgos bokšto renovaciją įgyvendinanti architektų studija „Foster + Partners“ šiai miesto įžymybei suteiks naują išvaizdą. Kartu su šio dangoraižio renovacija atnaujinama ir aplinkinė teritorija. Nuo 1972 m. pastatytos (arch. William Pereira) vadinamosios piramidės atsiveria visa miesto panorama. Objektą sudaro kelių pastatų kompleksas: piramidės dangoraižis, du papildomi žemesni pastatai bei garsusis centrinis Redvudo parkas. Atliekant piramidės renovaciją, pritaikoma kvartalinės renovacijos patirtis, todėl kartu atnaujinami ir kiti pastatai bei istorinis parkas, taip kuriamas gyvybingas kvartalas San Fransisko mieste.
Atsižvelgiama į aplinkinių poreikius. Piramidės pastate taip pat bus sukurta kokybiška biurų erdvė būsimiems nuomininkams. Du bokšto aukštai bus skirti sveikatingumo, poilsių, konferencijų patalpoms. Viršutiniame aukšte įrengtas baras ir poilsio erdvė.
Atnaujinant šalia esantį Redvudo parką, bus išsaugoti čia augantys medžiai, atnaujintas kraštovaizdis, pėsčiųjų takai, kuriais bus lengva pasiekti piramidės įėjimą. Projektu siekiama ne tik atgaivinti istorinį miesto centre esantį pastatą, bet ir įkvėpti gyvybės bei harmonijos jo dermei su aplinka ir miesto veidu.
Modernizuotas sovietinis kvartalas tapo prestižiniu rajonu
Vieta: Talinas, Estija
Metai: 2022
Ilgai laukta modernizacija. Mustamäe buvo pirmasis sovietinis rajonas, pastatytas Taline 1952 metais. Kiek vėliau, 1972-aisiais, čia jau gyveno 80 000 žmonių, o pastatų renovacijos poreikis jau buvo pastebimas praėjus vos porai dešimtmečių. Tačiau kvartalinės renovacijos procesai čia prasidėjo daug vėliau ir vyksta iki šiol. Iki 2022 m., taikant moderniausias energiją taupančias technologijas, čia buvo visiškai renovuoti 210 daugiabučių namų ir 84 namų fasadai.
Renovacijai – ne tik pastatai. Įgyvendinant kvartalinę renovaciją, sukurta daugiau žaliųjų erdvių, pagerintas susisiekimas viešuoju transportu. Tai puikus pavyzdys, kaip žmonės savo namais laiko ne tik pastatą, bet ir aplinką, gyvenanti bendruomenė taip pat prisidėjo prie projekto planavimo.
Inovatyvi ir tvari renovacija. Projekte panaudoti surenkamieji mediniai moduliniai elementai, pritaikyta 3D lazerinio skenavimo technologija, leidžianti itin tiksliai nustatyti paviršiaus nelygumus. Pastatuose įrengtos saulės baterijos elektros ir karšto vandens gamybai, sistema energijos ir vandens suvartojimui stebėti. Projektas pasiekė beveik nulinės energijos pastato standartą.
Šio Talino rajono transformacija įrodo, kad holistiniai ir standartizuoti metodai bei renovacijos strategijos gali pasiūlyti sprendimą, kaip pasiekti ambicingą Estijos tikslą: iki 2050 m. renovuoti visus senos statybos būstus.
Kvartalinės renovacijos bangą stabdo iššūkiai
Kvartalinė renovacija ne tik pagerina pastatų energinį naudingumą, bet ir keičia miestų įvaizdį bei gyvenimo kokybę. Kai kuriose šalyse, kaip ir Lietuvoje, vykdomos valstybės renovacijos programos, įgyvendinamos iš biudžeto lėšų, o vienas didžiausių šių projektų sėkmės veiksnių – gyventojų įsitraukimas.
Kas trukdo renovacijai įsisukti? Veiksnių daug, tačiau vienas esminių – gyventojų bendradarbiavimas, ypač neatkreipiant dėmesio į sėkmingus renovacijos pavyzdžius, kurie įrodytų, kad ši finansinė ir laiko investicija verta dėmesio, norint pagerinti bendrą gyvenimo kokybę. Įkvepiančios istorijos skatina susimąstyti, kad tvarių, estetiškų ir energiškai efektyvių gyvenimo ir darbo sąlygų galima tikėtis ne tik palankiose miesto centro vietovėse, bet ir įgyvendinant originaliomis idėjomis apipintą renovacijos projektą.
Kvartalinė renovacija ir gyventojams ir miestui
Šiuo metu Lietuvoje atnaujinama maždaug po 400–500 daugiabučių per metus. Šis lėtas tempas neįkvepia gyventojų, o pavienių namų atnaujinimas iš principo neatitinka holistinės plėtros vizijos, kurią diktuoja Žaliasis kursas.
Kvartalinė renovacija – sprendimas, kuris išjudintų iš sąstingio. Ekspertai kalba apie galimybes bei finansavimą, kaip ją sėkmingai vykdyti, pateikiami sprendimai, kaip atnaujinti objektus tvariau.