🟢 Kodėl vis dar verda aistros dėl paveldo rekonstrukcijos ir naujos statybos saugomose teritorijose?
🤝 Kokybiškai nudažytas senas medinis namas atrodo kaip naujas

Keraminės ir betoninės čerpės – klasikos ir modernumo galimybės

Partnerių medžiaga

Čerpės – ilgaamžė ir atspari stogo danga, šimtmečius naudota stogams dengti. Raudoni keraminių čerpių stogai išsyk sukuria senamiesčio iš paukščio skrydžio vaizdus. Tradicinės čerpės išliko aktualios iki šių dienų, o gamintojai, reaguodami į besikeičiančius poreikius, siūlo ir modernius sprendimus. Tačiau čerpės gali būti ne tik iš keramikos, bet ir iš betono. Betoninės čerpės savo išvaizda ir ilgaamžiškumu nenusileidžia keramikai.

Kodėl čerpės išlieka aktualia stogo danga?

Čerpės ant stogų atsirado pirmiausia kaip apsauga nuo ugnies. Vakarų Europos senamiesčiuose, labiausiai apgyvendintose vietose, čerpėmis dengti kone visi pastatai, siekiant apsaugoti nuo pražūtingų gaisrų, taip pat nuo didelio karščio. Lietuvoje čerpės irgi nėra naujiena: jos buvo populiarios ant namų, iškilusių šalia geležinkelių, kad garvežiai neuždegtų namų, išmesdami ugnies žiežirbas.

Gaisrinė sauga – ne vienintelis čerpių pranašumas. Ši stogo danga ypač tinka, jei pastato stogo šlaitai yra statūs. Net stiprūs gūsingi vėjai nepajėgūs pajudinti stogo konstrukcijos su čerpių danga. Kadangi čerpės mažos, vėjas negali „užlįsti“ ir jų nuplėšti, o dėl dengimo principo vėjas tik ventiliuoja stogo konstrukciją.

Čerpės buvo viena pagrindinių stogo dangų Europoje, tad skirtingai regionai, priklausomai nuo klimato sąlygų, gamino skirtingų formų čerpes. Gamintojai, atsižvelgdami į įvairius poreikius atnaujinant paveldo objektus, arba statant naujas bažnyčias, muziejus, tiekia įvairių formų čerpes, naudodami tiek įprastą keramiką, tiek betoną. Verta atkreipti dėmesį, kad čerpės dailiai atrodo ir ant gyvenamųjų pastatų, ypač, jei kvartalas šalia miško, arba kaimynų stogus dengia čerpės.

MONIER siūloma čerpių įvairovė

  • Čerpės gaminamos tiek iš keramikos, tiek iš betono.
  • Tai gaisrui atspari stogo danga.
  • Ilgaamžis sprendimas tiek paveldui, tiek gyvenamiesiems namams.
  • Betoninės čerpės su CISAR technologija funkcionalumu nenusileidžia keraminėms čerpėms.
Vila Kaune
Vila Kaune, Perkūno al., atnaujinus papuošta ilgaamžėmis čerpėmis.

MONIER tradicinės ir modernios čerpės iš keramikos bei betono

Populiariausias čerpių tipas Lietuvoje

Marselio tipo čerpės. Vienos dažniausiai naudojamų Lietuvos objektams, labai populiarios Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Kėdainių senamiesčiuose. Kaip nurodo pavadinimas, jas įkvėpė Prancūzijos uostamiesčio stogų dangos stilius. Granat 13V MONIER gaminamos Marselio čerpės.

S tipo neužkaitinės keraminės čerpės. Natūralaus atspalvio VITTINGE E13, VITTINGE T11, čerpės montuojamos viena šalia kitos.

S tipo užkaitinės čerpės. Šios čerpės, pavyzdžiui, modelis NOVA, yra natūraliai sandaresnės – pakliuvęs po užkaita vanduo nubėga atgal ant čerpių, o ne stogo konstrukcijos. Šios čerpės taip pat yra švelnios bangos.

Troskunu kulturos centras
Senojo S tipo užkaitinės čerpės, pavyzdžiui, modelis NOVA, dengiantis Troškūnų kultūros centrą, yra natūraliai sandaresnės – pakliuvęs po užkaita vanduo nubėga atgal ant čerpių, o ne stogo konstrukcijos.
Cerpes Vittinge

Aukštos bangos čerpės. Dvibangė NORTELG (kelių tradicinių atspalvių) yra skirta tiek naujiems namams, tiek paveldui modernizuoti – čerpė ACHAT 14. S tipo aukštesnės bangos čerpių grožiu galima įsitikinti užvertus galvą į Pažaislio vienuolyną.

Betoninės čerpės. Klasikinę čerpių išvaizdą galima pasiekti ir su mažesniu biudžetu – MONIER betoninėmis S tipo čerpėmis, kurias galima naudoti kaip analogą keraminėms. Betoninės čerpės ZANDA CISAR, BALTIC CISAR savo funkcionalumu nenusileidžia keraminėms. Pažangi CISAR technologija sukuria labai lygų paviršių, prilygstantį keramikai.

„Istorinių objektų modernizacija kainuoja didelius pinigus, tad geriau pasirinkti kuo ilgaamžiškesnius gaminius, kad tarnautų kuo ilgesnį laikotarpį“, – pataria stogų ekspertas E. Kriaunaitis.

Modernūs čerpių sprendimai 

S tipo čerpės yra tolygios bangos, o L tipo susidaro plokštuma ir lyg nuslydusi į šoną bangelė. MONIER gamina L tipo čerpes RUBIN 13V, kurios rekomenduojamos tiek istoriniams, tiek naujiems objektams.

Jei pastatas šiuolaikinis, čerpės irgi gali jį papuošti. Tačiau tais atvejais rekomenduojama lygi keraminė čerpė TURMALIN. Šios čerpės dengia Paliesiaus dvaro Ignalinos rajone stogą. Alternatyva joms – betoninės lygios čerpės TEVIVA CISAR.

Tiek betoninės, tiek keraminės čerpės – ilgaamžis sprendimas naujiems objektams ir modernizuojamiems istoriniams pastatams. Čerpės dėl savo atsparumo klimato sąlygoms, nesikeičiančios išvaizdos ir estetikos išliks ilgus metus aktualios.

„Istorinių objektų modernizacija kainuoja didelius pinigus, tad geriau pasirinkti kuo ilgaamžiškesnius gaminius, kad tarnautų kuo ilgesnį laikotarpį“, – pataria stogų ekspertas E. Kriaunaitis.

Paliesiaus dvaras
Lygi čerpė TURMALIN primena senus skiedrinius stogus dėl savo panašumo į žvynelius. Šios čerpės dengia Paliesiaus dvaro Ignalinos rajone stogą.
Vienuolynas Vilniuje
Čerpė TURMALIN atrodo unikaliai ir turi savitą charakterį. Nuotraukoje – vienuolynas Vilniuje, Kalvarijų g.
🟢 Kodėl vis dar verda aistros dėl paveldo rekonstrukcijos ir naujos statybos saugomose teritorijose?
🤝 Kokybiškai nudažytas senas medinis namas atrodo kaip naujas