Top Baneris

Žalioji elektros energija tekės į daugiabučius

2019 lapkričio 5 d.
saulės elektrines
Pasidalykite straipsniu

Atsinaujinančių energijos išteklių šalininkai švenčia pergalę: daugiabučių namų gyventojai nuo šiol gali tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais – įsirengti saulės elektrines ir nuotoliniu būdu pasigaminti elektros energijos savo poreikiams. Šiuo sprendimu ne tik skatinama švarios energetikos plėtra miestuose. Tai miestų gyventojams padeda taupyti mokesčius už elektros energiją.

Skatina tapti nepriklausomus

Įgyvendinus mažosios žaliosios energetikos plėtros modelį kiekvienas vartotojas dabar gali elektros energiją gaminti vienoje vietoje, o ją naudoti kitoje, net neturėdamas savo sklypo. „Bet kuris daugiabučio namo gyventojas gali pasinaudoti galimybe išsipirkti saulės elektrinės „gabaliuką“ arba pasistatyti sau elektrinę ir naudoti asmeninėms reikmėms“, – sako Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas Vitas Mačiulis, akcentuodamas plačias galimybes bet kuriam gyventojui tapti gaminančiu vartotoju. Tai panaikina daugiabučio namo gyventojų priklausomybę vieniems nuo kitų, kas neretai suponuoja asmeninių poreikių ribojimą.

Negana to, tokio modelio įgyvendinimas mūsų šalyje pelnytai vadinamas revoliuciniu, kadangi gaminančiu vartotoju galima tapti vos per kelias valandas. Anot V. Mačiulio, dabar vyksta galutinis suderinimas, siekiant užtikrinti procedūros paprastumą ir spartą.

Šiame kontekste privalu paminėti taupumo aspektą – palaipsniui mažindami išlaidas elektros energijai daugiabučių gyventojai savo poreikiams elektrą pasigamins itin mažais kaštais. Anot V. Mačiulio, po septynerių metų elektrinė atsipirks, dar 20 metų gaminantys vartotojai turės beveik nemokamą elektrą. Bus apskaitomas realus gyventojo elektros suvartojimas bute, kuriame gyvena. Teks apmokėti susidariusį apskaičiuotą skirtumą tarp suvartotos ir pagamintos elektros energijos.

V. Mačiulis pateikia dar daugiau privalumų: gaminantys vartotojai gali įsirengti net iki 500 kW galingumo siekiančias elektrines, naudojančias atsinaujinančius išteklius, atsižvelgiant į tai, kad nebūtų viršyta vartotojo objektui suteikta leistina galia.

Atstumo iki elektrinės kriterijus šiuo atveju galimybių nesumažina – elektrinė gali būti kad ir kitame Lietuvos gale. Pats sklypas elektrinei turi būti palankus saulės energetikos požiūriu: apšviestas saulės, jame neturi būti medžių, pastatų metamo šešėlio. Visgi pasak V. Mačiulio, apribojimų labai mažai, bet jie neretai gerokai susiaurina tinkamų alternatyvų lauką. Šiame kontekste pirkti jau pastatytos elektrinės dalį – kur kas paprastesnis sprendimas, nes nereikia rūpintis žemės sklypu, elektrinės statybomis, energijos apskaita.

Įrodinės atsinaujinančios energijos naudą

Pasinaudoti galimybe elektros energiją gaminti nutolusioje elektrinėje gali ne tik atskirų butų gyventojai, bet ir visa daugiabučio bendrija, jei pasiekiamas susitarimas, t. y. tam pritaria daugiau kaip 50 proc. namo gyventojų. Nors, kaip teigia V. Mačiulis, kol kas bendrijos dar atsargiai reaguoja į tokią galimybę. Galbūt tam įtakos turi naujovių baimė, neįprastumas. „Labiau susidomėję jauni žmonės, bet daugiabučiuose daugiausia gyvena vyresnio amžiaus žmonės, o kad susidomėtų daugiau kaip pusė gyventojų, reikia daugiau aiškumo. Tas procesas dabar vyksta“, – teigia V. Mačiulis. Bendrijoms nusprendus tapti gaminančiais vartotojais reikia ploto elektrinei statyti. Nors jau kuris laikas elektrinės statomos ant daugiabučių stogų, visgi praktika rodo, kad tai per mažas plotas, siekiant elektros energija aprūpinti viso namo gyventojus.

Poreikis atverti kelius daugiabučių gyventojams pagal savo poreikius pasigaminti elektros energiją ir reikšmingai sumažinti išlaidas už elektrą paskatino tobulinti sistemą, sudarant galimybes ir skatinant gyventojus tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais. O nuo kitų metų jie galės teikti paraiškas paramai, ką jau kuris laikas gali padaryti individualių namų gyventojai.

konferencija 2019 11 21

UAB „ARGO ENERGIJA“ – Saulės elektrinės ir saulės elektrinių parkai: projektuojame, įrengiame, priduodame VEI, teikiame garantinio ir pogarantinio aptarnavimo paslaugas.

Esame Lietuvos Saulės energetikos asociacijos nariai ir šios asociacijos rekomenduojami saulės elektrinių montuotojai. Dirbame jau 15 metų.

Įrengiame saulės elektrines verslui ir privatiems asmenims, vystytojams statome Saulės elektrinių parkus. Esame VEI atestuota įmonė elektros įrenginių iki 1000 V įrengimui ir eksploatavimui. 2019 m. Lietuvoje įrengėme apie 2 MW saulės elektrinių, didžiausia šiemet įrengta elektrinė – 800 kW.

UAB „ARGO ENERGIJA“,
M. K. Paco g. 4, Vilnius, tel. 8 655 00616
www.saulesenergetika.lt
www.argoenergija.lt
info@argoenergija.lt

argo energy logo 2

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2019 spalis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video