Top Baneris

Virtuali paroda „Vytautas Landsbergis-Žemkalnis. Architekto archyvas“

2019 sausio 30 d.
Vytautas Landsbergis-Žemkalnis
Vytautas Landsbergis-Žemkalnis (centre) Gedimino kalno archeologinių kasinėjimų išvadų aptarimo metu. Prof. Marianas Morelowskia aiškina burmistrui Antanui Krutuliui (Vilniaus burmistras 1939-1940) tyrinėjimų išvadas. 1940. LLMA, f. 81, ap. 1, b. 7
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos literatūros ir meno archyvas parengė virtualią dokumentų ir fotografijų parodą, skirtą architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio kūrybai apžvelgti.

Asmenybė

Vytautas Landsbergis-Žemkalnis (1893–1993) – žymiausias ir produktyviausias XX a. Lietuvos architektas, kurio gyvenimas ir kūryba atspindi ištisą modernizmo epochą. Architektas. Urbanistas. Kritikas. Teoretikas. Dėstytojas. Paveldosaugininkas. Visuomenės veikėjas. Jo tapatybė kito ir prisitaikydavo prie nuolat kintančių istorinių aplinkybių. Jis aktyviai dalyvavo tarpukario Kauno ir Lietuvos miestelių modernizavime, vadovavo 1939 m. atgauto Vilniaus pertvarkymui sovietų ir nacių okupacijų metais, kūrė pokario išeivijos architektūrines vizijas Vokietijoje ir Australijoje, o 1959 m. sugrįžęs į sovietinę Lietuvą įsitraukė į architektūrinį gyvenimą iki pat Nepriklausomybės atgavimo 1990-aisiais.

Archyvas

1966 metais Vytautas Landsbergis-Žemkalnis Lietuvos literatūros ir meno archyvui perdavė savo asmeninį darbų fondą. Tai vienintelis toks išsamus architekto fondas, prieinamas tyrėjams (fondas nr. 81). Architekto archyvas atveria epochą per brėžinius, eskizus, nuotraukas, laiškus, raštus, raštelius ir dokumentus, liudijančius estetinių kriterijų kaitą, profesijos iššūkius ir laikysenas istorinių lūžių akivaizdoje.

Paroda

Architekto archyvas buvo eksponuojamas nuo 2018-09-07 iki 2018-11-11 Kauno „Pienocentro“ rūmuose – simboliniame tarpukario moderniosios architektūros pastate, kurį 1931 m. suprojektavo Vytautas Landsbergis-Žemkalnis talkinant Karoliui Reisonui. Specialiai parodai buvo atkurta autentiška III aukšto planinė struktūra – buvusi „Pienocentro“ valdybos posėdžių salė, pasitarimų kambarys, pirmininko, technikos direktoriaus ir buhalterijos kabinetai.

Pavartyti architekto archyvą galite čia: https://archivesofculture.com/zemkalnis

Projekto komanda

Kuratorė Marija Drėmaitė, architektai Ona Lozuraitytė ir Petras Išora, dizaineris Tadas Karpavicius, vadovė Vaida Jonušytė, svetainę programavo Arnas Žiedavičius.

Lietuvos literatūros ir meno archyvo inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video