Top Baneris

Tvarumo siekia ne tik biurai – Vilniuje pirmasis toks daugiabutis

2019 kovo 8 d.
Latvių g. 55A, LŽPT

Lietuvos žaliųjų pastatų taryba (LŽPT) ir bendrovė „M.M.M. projektai“, valdoma bendrovės „Geri kaimynai“, sutarė dėl pirmojo Lietuvoje daugiabučio gyvenamojo namo Vilniuje (Latvių g. 55A) tvarumo vertinimo pagal Lietuvos pastatų tvarumo vertinimo sistemą (LPTVS). Apie 3,3 tūkst. kv. metrų ploto pastatas projektuojamas vaizdingoje sostinės Žvėryno rajono vietoje. Statybų pradžia – 2019-ųjų pavasarį.

„Tai pirmasis Lietuvoje gyvenamosios paskirties pastatas, kuriame bus diegiami ne tik ekonomiški, bet ir aplinką bei žmogaus sveikatą tausojantys kompleksiniai šiuolaikiški sprendimai, kurių poveikį pastato tvarumui bus galima objektyviai įvertinti pasitelkus LPTVS“, – sako LŽPT prezidentas Remigijus Simanavičius.

Minėto daugiabučio projektavimo ir projekto įgyvendinimo metu bus siekiama ne tik aukštų energinio efektyvumo rodiklių, bet ir aukšto pastato tvarumo lygio. LPTVS, pagal kurią bus vertinamas pastatas, sudaro 29 vertinimo kriterijai, suskirstyti į 8 kategorijas (sveikata, energija, transportas, sklypo naudojimas ir ekologija, medžiagos, atliekų tvarkymas, vandentvarka ir projekto valdymas). Norint gauti bent mažiausią tvarumo įvertinimą, 9 įvairių kategorijų kriterijai yra privalomi. Sistema taip pat leidžia pasirinkti įvertinimo lygį nuo „Įvertintas” (tenkinama daugiau nei 30 % kriterijų) iki „Išskirtinis” (tenkinama daugiau nei 80 % kriterijų).

Pasak R. Simanavičiaus, jau tampa norma vertinti Vilniuje statomų biurų, viešbučių ir kitų komercinės paskirties objektų tvarumą, o gyvenamųjų namų tvarumo vertinimo proveržio laukiama per artimiausius 2–3 metus. Plėtojant prestižinius daugiabučių projektus, ypač konkurencingoje rinkoje, nebeužteka vartotojams pasiūlyti puikios vietos ar aukštos energetinės klasės – vis daugiau daugiabučių bus statomi remiantis tvarumo principais, naudojant pažangiausias technologijas bei kokybiškas medžiagas. Be to, „žalieji“ pastatai ilgainiui nuvertės mažiau, jie bus likvidesni, o jų eksploatavimo sąnaudos – mažesnės.

Šiuo metu rengiamame Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrajame plane yra numatytos šios miesto centre esančios teritorijos: Senamiestis, XIX a. miesto centras, aukštybinių pastatų zonos, charakterį išsaugoję istoriniai priemiesčiai, formuojamas kompaktiškas miesto centras. Jose pastatai bus sertifikuojami pagal pastatų tvarumo vertinimo sistemas (tarp jų – ir LPTVS), nustatant minimalų privalomą tvarumo lygį investuotojams.

LŽPT inf.

Komentarai