• ruukki
  • tikkurila
  • ruukki
  • tikkurila

„Tvaraus pastato“ konkurso laimėtojai skatina veikti, sveikai gyventi ir susimodeliuoti unikalų namelį patiems

2021 gegužės 24 d.
moduliniai namai
II vietą laimėjęs projektas „THE FRIEND“.

Vieni pagrindinių konkurso vertinimo kriterijų – estetiniai, aplinkosauginiai ir ekonominiai, vadovaujantis Naujojo bauhauzo principais. Komisija vertino darbus pagal pastato architektūrinę kokybę, konstrukcinius, mikroklimato sprendimus, tvarumą – energinį naudingumą, atsinaujinančių energijos šaltinių integralumą, pastato konstruktyvui ir interjerui panaudotas tvarias medžiagas.

I vietos laimėtojas

Projektas „AURA“ – metas veikti

Autoriai: Diana Čižaitė, Ditė Mickevičiūtė, Aivaras Mosteika

Atviras žmogui, artimas gamtai – toks, autorių manymu, turėtų būti architektūrinis kūrinys. Deja, toli gražu ne kiekvienas toks yra. Siekiant paskatinti stebėtoją mąstyti, buvo sukurtas kontrastuojantis gamtinei aplinkai objektas. Kontrastui sustiprinti pasirinkta balto kubo forma su chaotiškai išdėstytais langais. Autoriai siekė pritraukti praeivių dėmesį: kodėl šis pastatas atrodo toks tolimas nuo gamtos ir kas turi būti padaryta, kad tai pasikeistų? Tačiau stebėtojas neturi apsiriboti vien mąstymu – kad išsaugotume ir pagerintume mūsų aplinką, ko ir siekia tvarumas, kiekvienas turi pradėti veikti.

Simbolizuojant siekį susivienyti su gamta, pastato centre patalpintas stiklinis vazonas su augalu, laistomu lietaus vandeniu iš palubėje esančio rezervuaro. Judantis objektas patalpos centre kartu su pertvaromis dalija erdvę. Taip pasiekiamas erdvės universalumas.

Pastatas yra numatytas kaip modulis, jungiamas su kitais per plačias slankiąsias ar varstomąsias duris. Jungiant pastatus per skirtingų tipų jungtis, galima sukurti atviresnes ar, priešingai, uždaras erdves.

Siekiant padaryti pastatą kuo draugiškesnį aplinkai, kaip pagrindinė konstrukcijos ir apdailos medžiaga buvo pasirinkta mediena.

II vietos laimėtojas

„THE FRIEND“ – naujos gyvensenos link

Autoriai: Vita Vilkeliškytė, Miglė Bartkevičiūtė, Ovidijus Karablikovas, Henrikas Murauskas, Mantas Liaudanskas, Julija Kluševskaja

„The Friend“ idėja yra sukurti gamtai ir žmogui draugišką aplinką. Tai modulinis, lengvai transformuojamas namelis, kuris užtikrina integralumą. „The Friend“ idėja – kaip integruoti tvarumą į pastatus.

Šiandieninėmis technologijomis patogumą ir tvarumą įmanoma nesunkiai suderinti. Idėjai įgyvendinti pasirinktas modulinių statinių principas. Rytinis ir šiaurinis fasadai tinkami augalams, kurie yra projektuojamo namelio koncepcijos dalis. Fasado apdailai naudojama ekologiška deginto medžio technologija. Šlaitiniui, į pietinę pusę atitinkamu laipsniu pakreiptam stogui pritaikytos fotovoltinės čerpės, kuriomis kaupiama energija. Terasos funkciją atliekančios antrinio naudojimo platformos-padėklai, kurie pačiam žmogui leidžia transformuoti juos pagal poreikius. Tvarių sprendinių įgyvendinimas projekte skatina visuomenę taupytį gamtos išteklius, mažinti užterštumą – tai žingsnis į naują gyvenimo etapą.

III vietos laimėtojas

„Žalia žolė, bet ne pelė“ – unikalus modulis DIY principu

Autoriai: Lukas Jusas, Solveiga Buoželytė, Gabija Bružaitė, Edgar Vladimirenko, Dovilė Ratkutė, Adas Zakarauskas

Idėjos atspirties taškas – moduliškumas. Pastatas sudaromas iš trijų skirtingų modulių: platformos, pagrindinio erdvės tūrio ir šlaitinio stogo. Šie moduliai gali varijuoti, o keičiant jų konfigūraciją sukuriamos skirtingas funkcijas atliekančios erdvės. Medinė karkasinė konstrukcija ir į ją įstatomos sienos leidžia lengvai surinkti ir išmontuoti tūrį, nesunkiai sujungti vieną namelį su kitu, todėl pasikeitus reikmėms namelis gali kisti, būti perkeltas į kitą vietą.

Sudaroma galimybė trapecijos formos modulius bendrai jungti, sukuriant taisyklingas ir išraiškingas formas bei praplečiant vidinę namelio erdvę. Namelis sumodeliuotas DIY principu: pasirinkus norimą kiekvienos sienos ar stogo variantą, surenkamas unikalus modulis. Pirminė siena gali būti vientisa, su langais arba jos vieta gali būti atvira – tokiu būdu sukuriama galimybė modulius jungti tarpusavyje. Pradinis stogo elementas taip pat gali varijuoti – būti su saulės elektrine arba be jos, šlaitinis arba plokščias. Pirminiuose variantuose galima integruoti ir skirtingus interjero, funkcijos sprendimus.

Dalintis:
Komentarai

statyba ir architektura albumas