Efektyvumas individualiuosiuose ir daugiabučiuose namuose – skirtingas
Pradėdami veiklą Lietuvoje, įmonės „VEO energija“ specialistai galėjo pasiremti „Kingspan Solar“ patirtimi Didžiojoje Britanijoje, kur saulės spinduliuotė beveik tolygi Lietuvos, o vienas vamzdelis per dieną vidutiniškai pagamina 10 litrų 55 laipsnių temperatūros vandens (Europoje skaičiuojama, kad vienas žmogus per parą sunaudoja apie 30–50 litrų karšto vandens). Taigi 15–20 vamzdelių turi užtekti 4 asmenų šeimai. Saulės kolektoriais galima patenkinti 70 proc. metinio karšto vandens poreikio.
Pastaruoju metu galimybe įsirengti saulės kolektorius šiltam vandeniui gaminti domisi vis daugiau renovacijai besiruošiančių daugiabučių gyventojų. „Šiuo atveju skaičiavimas sudėtingesnis, o sistemų efektyvumas, kad ir ką sakytų saulės kolektorių pardavėjai – gerokai mažesnis, negu įrengiant jas individualiuosiuose namuose, – pripažino P. Sadovskij. – Didelėse namų bendruomenėse problema tampa chaotiškas šilto vandens atsargų naudojimas. Individualiųjų namų gyventojai įprastai nesunkiai pasireguliuoja šilto vandens naudojimą atsižvelgdami į saulės kiekį, šilto vandens atsargas ir būsimus dienos poreikius, o daugiabučių gyventojai į saulę nesižvalgo. Kaip tik todėl skaičiuojama, kad padengti 50 proc. šilto vandens poreikio yra labai geras rezultatas. Bet saulės kolektorių pardavėjai įprastai žada daugiau.“
Patikimumas įrodytas testais
Lygindamas rinkoje dominuojančius kiniškus ir „Kingspan Solar“ gaminamus „Thermomax Varisol“ vakuuminius vamzdelius įmonės „VEO energija“ direktorius gali didžiuotis, kad pastarieji gaminami ne iš pigesnio ir minkštesnio borosilikatinio stiklo, įprastai naudojamo termosams, medicininėms menzūrėlėms ir pan. gaminti, bet iš itin kieto, nedūžtančio ir helio atomų nepraleidžiančio mineralinio – kalio silikato stiklo. Tai leidžia garantuoti, kad vamzdeliai išsaugos vakuumą garantinį laikotarpį, bus atsparūs ne tik vėjo bei sniego apkrovoms, bet ir krušos atakoms.
„Kingspan Solar“ yra vienintelė įmonė, turinti krušos sertifikatą, tiksliau – net du jų: TÜV ir DAR. 2008 metais buvo atliktas „Hail impact“ testas naudojant 25 milimetrų diametro, 7,5 gramo sveriančius ledo gabalėlius, kuriais į tą pačią vietą 23 m/s jėga buvo smūgiuota dešimt kartų, ir vamzdelis atlaikė. „Gamintojai turi turėti tokį sertifikatą – tada nesibaimins nė viena pusė“, – įsitikinęs P. Sadovskij.
Sandarumui užtikrinti – keliaguba apsauga
Vakuumas gali būti skirtingas, „Thermomax Varisol“ vamzdeliuose sukuriamas 10-6 mbar vakuumas, jis leidžia išsiurbti 99,9999999 proc. oro. Bendrovės „VEO energija“ vadovas neabejoja: daugybė „už palankią kainą“ saulės kolektorius įsigijusių žmonių nė nesužino, kada vamzdeliai išsisandarina.
„Kaip vakuumo indikatorius įprastai naudojamas bario sugėriklis, kuris pažeidus vakuumą ima oksiduotis, ir skaidrų stiklą padengia baltos apnašos. Tai reiškia, kad vamzdelis visiškai neveikia, – aiškino P. Sadovskij. – Kinai savo gaminiuose irgi naudoja tokias apsaugas, bet bariu padengia ne viršutinę vamzdelio dalį, kaip tai daroma „Thermomax Varisol“ vamzdeliuose, o žemiau. Kai oras po truputį pradeda skverbtis į vamzdelį, jis kaupiasi viršutinėje dalyje, ir vartotojas gali ilgai nepastebėti, kad vamzdelis neveikia. Beje, „Thermomax Varisol“ vamzdelių išsisandarinimo problema kyla labai retai, įprastai dėl pažeidimų transportavimo ar montavimo metu. Vis dėlto tokios apsaugos reikalingos, tad bariu padengiamas kiekvienas vakuuminis vamzdelis.“
Pažeisti šilumos vamzdelio sandarumą gali ne tik ledo gabalėlis. Daugumai rinkoje esančių vakuuminių vamzdelių tokia problema gresia todėl, kad vakuuminio ir šiluminio vamzdelių sujungimo vieta hermetizuojama tiesiog priklijuojant.
„Stiklo ir metalo plėtimosi temperatūra yra skirtinga. Plokštelė atšoka, ir to nė nematyti – pažeisti vakuumą užtenka mikroplyšių, – problemą apibūdino P. Sadovskij. – Daug kas po to klausia, kodėl vos po dvejų metų kolektorius nebeveikia. Beje, vasarą jis gali veikti, o žiemą situacija – jau prasta.“
„Kingspan Solar“ gaminiuose šiluminio vamzdelio sujungimo su vakuuminiu vamzdeliu vietai užsandarinti naudojamas patentuotas gaminys – speciali tarpinė.