„Thermomax Varisol“ – rytdienos saulės technologija

„Thermomax Varisol“ – rytdienos saulės technologija

Perkaitimo problemą eliminuoja termostatas

Garantuoti „Thermomax Varisol“ saulės kolektorių 20 metų eksploataciją kompanijai „Kingspan Solar“ leidžia dar viena vakuuminiuose vamzdeliuose naudojama unikali patentuota technologija – sistemą saugantis temperatūros ribojimo prietaisas. Pasak P. Sadovskij, termostatai gali būti sureguliuoti arba 90, arba 135 laipsnių Celsijaus temperatūrai. Žemesnę temperatūrą palaikantis termostatas tinkamesnis, kai saulės kolektorius vandenį ruošia tik buitiniams poreikiams, didesnę – kai jis skirtas gamybos įmonėms, kurioms reikia ir garų – tarkime, grybams ar vaisiams džiovinti.

Ką tai duoda? Kai vakuuminiame vamzdelyje įstatytos plokštelės temperatūra artėja prie 90 ar kitu atveju prie 135 laipsnių Celsijaus, vožtuvas užsidaro, neleidžia šilumai patekti į sistemą ir užvirinti skystį. Kai temperatūra nukrinta, vožtuvai prasiveria. Tokia visiškai automatizuota sistema yra kiekviename vamzdelyje. Rinkoje dominuojantys kiniški gaminiai, atkreipė dėmesį P. Sadovskij, termostatų išvis neturi.

„VEO energijos“ komanda žino: vartotojams visada kyla daug klausimų dėl galimo sistemos perkaitimo. Apie tai dažniausiai kalbama vasarą, kai temperatūra pasiekia 30 laipsnių Celsijaus, yra daug saulės, kolektoriai dirba maksimaliu galingumu, ir vandeniui sušilus per valandą ar dvi sistema užkaista arba net perkaista.

Stagnacijos temperatūra, kai kolektorius nustoja dirbęs, kiekviename jų skirtinga. Kiniški kolektoriai, pasak P. Sadovskij, įprastai pasiekia 250–300 laipsnių temperatūrą. Ką tai reiškia? „Sistemoje kaip šilumos nešiklis naudojamas propilenglikolis, turintis savo virimo temperatūrą, kurią pasiekus prasideda propilengliukolio degradacija, dėl kurios žemėja užšalimo temperatūra, ir saulės kolektorius žiemą gali visiškai nebeveikti. Be to, plastikinės ar guminės detalės praranda įprastas ypatybes ir ilgainiui pradeda kelti didelių problemų: gali sugesti variklis, sutrūkinėja išsiplėtimo indo membrana, taigi reikia taisyti, valyti sistemą, o tai nėra pigu“, – komentavo „VEO energijos“ direktorius.

P. Sadovskij įspėja: svajonės panaudoti šilumos perteklių, kaip tikisi daugelis perkančiųjų Rytuose pagamintą įrangą, išsisklaido atlikus sistemos efektyvumo skaičiavimus. Mat norint tai daryti, reikia įsigyti ne tik akumuliacines talpas, bet ir papildomus siurblius, kitų priedų, o naudinga tai bus tik vasarą, kai to šilto vandens tiek daug ir šiaip nereikia. Taigi investicijos pasirodo neefektyvios.

„Yra tokia auksinė taisyklė: kuo daugiau investuosi į sistemą, tuo bus mažesnis jos atsiperkamumas“, – šyptelėjo pašnekovas.

Varisol saules kolektoriu gamyba

Grupė technikų vakuuminių saulės kolektorių pradininkę – technologiją „Thermomax“ – sukūrė daugiau kaip prieš 40 metų kompanijai NASA, ji buvo skirta šildyti vandenį astronautų poreikiams. Bet išradėjai nesugebėjo šio produkto komercializuoti, ir tikroji „Thermomax“ sėkmės istorija prasidėjo kiek daugiau nei prieš septynerius metus, kai technologiją nusipirko koncernas „Kingspan“ ir investavo 50 mln. svarų sterlingų į gamyklos Airijoje, Portodauno mieste, restruktūrizavimą bei visišką gamybos automatizavimą.

Apie tai pasakojama BBC televizijos sukurtame dokumentiniame filme.


Šiandien „Kingspan Solar“ vakuuminiai saulės kolektoriai savo aplinkosaugos misiją atlieka daugybėje šalių ir reikšmingų institucijų, tarp jų – Pentagone, Šiaurės Karolinos universitete, Kenedžio kosminių skrydžių centre.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai