Nemokama, saugi ir švari – tai tik dalis privalumų, dėl kurių saulės energija noriai naudojasi vis daugiau vartotojų, o mokslininkai deda maksimalias pastangas tobulindami technologijas, kurios tiesioginę ir pasklidusios saulės radiaciją paverčia naudinga šiluma.
Europietiški ir kiniški gaminiai skiriasi ne tik kaina
Lietuviai irgi jau ne pirmus metus ieško galimybių sumažinti ir savo išlaidas komunalinėms paslaugoms, ir komfortiško gyvenimo įrankių paliekamą anglies dioksido taršą. Panaršius lietuviškose interneto svetainėse atrodo, kad saulės kolektorių šiltam vandeniui ruošti ar net būstui iš dalies šildyti parduodama daugiau nei durų ir langų, pripažino bendrovės „VEO energija“ direktorius Pavelas Sadovskij.
Tačiau didelė konkurencija ne visada reiškia geresnes galimybes vartotojams. Kartu su įprastomis nuolaidomis įmonės neretai daro ir kokybės nuolaidas, tik šiomis nesigiria. Tad kaip vartotojams iš tos gausios pasiūlos pasirinkti tokį saulės energiją perdirbantį įrenginį, kuris jų nenuviltų?
Bendrovės „VEO energija“ vadovas įsitikinęs – renkantis nereikia skubėti, aklai gundytis akcijomis ar kliautis kaimyno patirtimi: svarbu atidžiai įvertinti kiekvieną sandorio detalę, pradedant įrenginio dalių pagaminimo vieta ir garantija, baigiant montavimo ypatumais, našumu.
Pavyzdžiui, Vokietijoje pagamintas saulės kolektoriaus rėmas gali turėti Kinijoje pagamintus vamzdelius, bet matomoje vietoje blizgės tik Europos gamintoją žymintis logotipas, dažniausiai – viso labo lipdukas. Taip elgiasi, apgailestavo P. Sadovskij, ir labai garsios įmonės. Dažniausiai tos, kurioms saulės kolektorių pardavimas tėra šalutinė veikla šalia, pavyzdžiui, dujinių katilų ar šilumos siurblių gamybos. Sudedamąsias saulės kolektorių dalis tokios įmonės perka iš parankių gamintojų, tuomet surenka ir parduoda drauge su pagrindine savo produkcija.
Rytų šalyse, tiksliau – Kinijoje, pagaminama apie 90 proc. rinkoje esančių saulės kolektorių. Nereikia nė sakyti, kad jie ne tik yra pigesni, bet ir turi trūkumų, kurie po neilgos eksploatacijos gali sumažinti efektyvumą, o naudotojus paversti priežiūros paslaugų teikėjų klientais. Įprastai tokie kolektoriai neturi nuo perkaitimo saugančių termostatų, duomenų apie pagaminimo laiką, garantijos nuo pažeidimų kilus krušai, patikimų vakuumo sandarumo (būklės) rodmenų.
Garantija – ne už sandėlyje išgulėtą laiką
Septintus metus kompanijos „Kingspan Solar“ gaminius Lietuvoje diegiantys įmonės „VEO energija“ specialistai jaučiasi užtikrintai skelbdami, kad siūlo rytdienos saulės technologijas. Airijoje veikianti gamykla „Kingspan Solar“ – vienintelė pasaulyje, saulės kolektoriams teikianti tikrą 20 metų garantiją šilumos vamzdeliams ir vakuumui bei 5 metų garantiją nuo krušos pažeidimų.
Produktui teikiamą garantiją verta aptarti atskirai. P. Sadovskij atkreipia dėmesį: kai kurių pigių kiniškų produktų pardavėjų žadama 5 ar 10 metų garantija yra dviprasmiškas dalykas jau vien dėl to, kad niekas nežino ir nekontroliuoja, kada vamzdeliai buvo pagaminti – galbūt jie keletą metų gulėjo tiekėjo sandėlyje, kol tiekėjas nusprendė skelbti akciją.
„Kingspan Solar“ gamintojams netenka pirkėjams teikti papildomus dokumentus, įrodančius vakuuminių vamzdelių pagaminimo datą: ant kiekvieno vamzdelio pažymėti ne tik pagaminimo metai, bet ir savaitė. Šilumos vamzdeliai atskirai ženklinami ne be reikalo – „Thermomax Varisol“ yra vieninteliai pasaulyje moduliniai vakuuminiai saulės kolektoriai, kurių konstrukcija leidžia įrenginį didinti ar mažinti net ir po vieną vamzdelį (nuo 1 iki 150-ies), tai yra nevaržomai reaguoti į kintančius sistemos naudotojo poreikius. Tai sudaro galimybę minimaliomis pirminėmis investicijomis, įsirengiant 5 ar 10 vamzdelių kolektorių, patikrinti saulės energetikos patrauklumą, išsiaiškinti realų konkrečios šeimos ir būsto įrangos poreikį.
Modulinės sistemos privalumai
Modulinius vakuuminius „Thermomax Varisol“ saulės šilumos kolektorius, pasak P. Sadovskij, vertina ir architektai – sistemos lankstumas supaprastina kolektoriaus įrengimą ant individualiojo ar daugiabučio pastato stogo. Užuot ieškojus nemenko švaraus stogo ploto įrengti kolektoriui, kuriame į vieną rėmą sujungta 20, 40 ar dar didesnis skaičius vamzdelių (10 vamzdelių sudaro maždaug 70 centimetrų plotį, ant inžinerine įranga užgriozdintų senų daugiabučių stogų įrengti pakankamą skaičių kolektorių gali būti išties keblu), galima pasinaudoti tuo, kad vamzdeliais sujungiami moduliai gali apeiti visus kliuvinius: stoglangius, kaminus ir kita.
Įmonės „VEO energija“ direktorius atkreipė dėmesį, kad „Thermomax“ saulės kolektorius populiaru įrengti ir ant fasadų, nesvarbu, ar tai būtų individualieji, ar daugiabučiai namai. Dėl vertikalaus montavimo iki 20 proc. sumažėjantis sistemos naudingumas kompensuojamas tiek pat procentų padidinant vakuuminių vamzdelių skaičių. Tarkime, jei šiaip būtų reikalingas 20 vamzdelių kolektorius, praradimui padengti reikėtų prijungti papildomus keturis vamzdelius.