Pradedant naujas statybas ar svarstant pastatų renovaciją, reikia apgalvoti labai daug esminių dalykų. Be jokios abejonės, prie svarbiausių statybų aspektų įtraukiamos ir kokybiškos oro sklaidos sistemos, kuriomis bus užtikrinama aukšta patalpų oro kokybė. Iki šiol vis dar yra pasikliaujama tradiciniais šilumos, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) sprendimais, sukurtais metalo pagrindu. Tačiau, statybų sektoriuje vis dažniau galima sukti ir alternatyvių oro sklaidos sistemų, kurios kuriamos tekstilės pagrindu. Natūralu, kad rinkoje egzistuojant dviem kardinaliai skirtingiems, tačiau tą pačią funkciją atliekantiems produktams, iškyla klausimas – kuo tekstilinės oro sklaidos sistemos skiriasi nuo tradicinių, skardinių?
Skirtingos medžiagų savybės
Lyginant metalo ir tekstilės pagrindu sukurtus ortakius, bene vienas akivaizdžiausių skirtumų yra būtent pačios medžiagos, iš kurių ortakiai yra gaminami. Skardiniai ortakiai yra gaminami iš plieno, todėl yra tvirti, didelių apimčių ir didelio svorio. Tuo tarpu tekstiliniai ortakiai yra gaminami iš poliesterio, todėl yra itin lankstūs, transportuojant užima labai mažai vietos ir yra itin lengvi.
Tekstiliniai ortakiai vien dėl savo natūralių savybių yra išskirtiniai. Vienas pavyzdžių – didelės drėgmės patalpos, kuriose vėdinimas privalo būti nepriekaištingas. Tokia galėtų būti baseinas. Kadangi patalpoje nuolat būna aukštas drėgmės lygis, o aplinka taip pat yra veikiama ir chemikalų (kaip chloras), skardiniai ortakiai dažnai ima kaupti kondensatą ir rūdyti. Galiausiai, su susidariusiais kondensato lašeliais rūdys gali kristi į baseiną ar kitas bendro naudojimo patalpas, taip sukeldamos pavojų lankytojų sveikatai. Tačiau tokia problema yra išvengiama su tekstiliniais ortakiais, mat juose kondensatas nesusidaro, o dėl natūralių savybių – ortakiai neveikiami korozijos. Taigi, jiems nereikia ir papildomos izoliacijos, kuri dažnai naudojama ant skardinių ortakių izoliacijai.
Tekstilinių ortakių kilmė – Danijos mėsos perdirbimo įmonė, kuriai reikėjo sterilaus, higieniško ir lengvai prižiūrimo oro sklaidos sprendimo. Taigi, natūralu, kad būtent tekstiliniai ortakiai užtikrina aukščiausią higieną, jie yra lengvai prižiūrimi ir gali būti lengvai nukabinami, išskalbiami ir vėl pakabinami tolesniam naudojimui. Kadangi tekstiliniai ortakiai gaminami iš aukščiausios kokybės medžiagų, net ir išskalbus jie nesitraukia bei nepraranda formos, taigi visada atrodo nepriekaištingai ir puikiai atlieka savo funkciją net ir po daugybės naudojimo metų. Mitą, jog tekstiliniai ortakiai nėra ilgaamžiai, paneigia ne viena kompanija, kuriose tos pačios tekstilinės oro sklaidos sistemos kabo ir veikia jau beveik 40 metų.
Galiausiai, tekstiliniai ortakiai atitinka ir visus reikiamus priešgaisrinės saugos reikalavimus, jie gali būti atsparūs ugniai ir turėti reikalingus atsparumo ugniai sertifikatus, priklausomai nuo poreikio.
Montavimas – sunku ar lengva?
Oro sklaidos sistemų montavimas yra dar vienas ypatingai svarbus skirtumas. Kadangi skardiniai ortakiai yra dideli ir sunkūs, jiems sumontuoti neretai reikalinga sunkiasvorė technika, specialūs tvirtinimo elementai ir įrankiai, o tą darantis personalas turi būti gerai apmokytas. Tekstiliniams ortakiams montuoti nereikalinga sunkioji technika (gabenimui, pakėlimui), taip pat nereikia yra specialių įrankių ar šiuos darbus išmanančio personalo.
Tekstiliniai ortakiai yra itin lengvi, jie būna supakuoti į mažas, atskiras dėžes, o iš pakuočių išimtus ortakius pakabinti užtenka minimalių žinių bei standartinių įrankių. Atskiri ortakių segmentai yra paprastai susegami užtrauktuku, pagal pakuotėje esančias instrukcijas. Ir visa tai vos per kelias dienas gali padaryti vos pora žmonių, esant reikalui – net ir vienas. Tekstilinių ortakių montavimo procesas yra toks paprastas, kad montuojant sugaištama iki penkių kartų mažiau laiko, lyginant su skardiniais ortakiais.
Kaina
Neabejotinai, kaina statybų sektoriuje yra vienas svarbiausių kriterijų, kartais net lenkiantis kokybę, kad ir kaip nesinorėtų to pripažinti. Ypatingai šiuo metu, kai pasaulį stingdo medžiagų krizė. Neabejotinai, plienas yra viena labiausiai pabrangusių medžiagų, o tai labai paveikė ir ŠVOK sistemų gamintojus bei jų kainodarą. Čia tekstilinės oro sklaidos sistemos atsiskleidžia labiausiai.
Pirmiausia – paties produkto kaina. Kadangi tekstilinės ortakiai ir visa sistema yra gaminami pagal konkretų užsakymą, tikslią kainą nurodyti praktiškai neįmanoma, tačiau paskaičiuota, kad renkantis tekstilines oro sklaidos sistemas galima sutaupyti mažiausiai 30 procentų išlaidų. Į lygti galima įtraukti ne tik tiesiogiai su produktu susijusias išlaidas. Tekstiliniai sprendimai yra itin lankstūs, labai lengvi ir transportuojant užima labai mažai vietos. Visa sistema gali būti supakuota vos į kelias dėžes ir pergabenta lėktuvu ar antžeminėmis siuntų tarnybų paslaugomis. Kadangi svoris nedidelis, o vietos užimama mažai, logistinės išlaidos taip pat smarkiai sumažėja, nes tam nereikia jūrinių konteinerių ar didelių sunkvežimių. Galiausiai, kaip jau ir buvo minėta, tekstilinių sistemų montavimas yra labai greitas ir paprastas procesas, tad sutaupoma ir ant darbo valandų bei sunkiosios technikos nuomos poreikio.
Galutiniame rezultate, atsižvelgus į visus su kaina susijusius aspektus, tekstilinės oro sklaidos sistemos yra gerokai pranašesnės už tradicines metalines, nes galima sutaupyti nuo 30 iki 70 procentų išlaidų. Priklausomai nuo projekto dydžio, tai gali būti labai ryški biudžeto dalis, kuri neturi visiškai jokios neigiamos įtakos pačios ŠVOK sistemos darbui, o galutiniame rezultate – net pagerina kokybę dėl pačios technologijos.
Itin platus pritaikymas ir technologinis pranašumas
Nors tradiciniai ortakiai nuo seno yra patikimas sprendimas visose įmanomose srityse, tekstiliniai ortakiai vis labiau dengia naudojimo sferas. Dėl įvairių medžiagų savybių, tiek antimikrobinių, tiek atsparumo ugniai, tekstilinius sprendimus galima naudoti nuo sporto kompleksų, maisto perdirbimo ar gamybos įmonių iki laboratorijų, kino teatrų, sandėlių ar parduotuvių. Dėl specialios spaudos technologijos, ortakius galima pritaikyti prie interjero dizaino renkantis standartines spalvas arba kuriant naujus vizualus, spaudžiant įmonių logotipus ar konkrečius raštus.
Dabar tekstilinės oro sklaidos sistemos yra pritaikomos net ir administracinėse patalpose, biuruose, bibliotekose ar kitose vietose, kuriose yra įrengtos pakabinamos lubos. „FabricAir“, tarptautinis tekstilinių oro sklaidos sprendimų kūrėjas, pristatė naująjį produktą – difuzorius pakabinamoms luboms. Jo išskirtinis dizainas leidžia difuzoriaus perforuotai medžiagai vizualiai prisitaikyti prie aplinkinių lubų plokščių, tuo pačiu užtikrinant kokybišką oro tiekimą nesukuriant skersvėjų ar nemalonių garsų. Taip pat, perforuota medžiaga gali tapti ir interjero akcentu, jei būtų pasirenkami spalvoti ar specialaus rašto sprendimai.
Inovatyvūs sprendimai su naujausiomis technologijomis
Skardiniai ortakiai nuo seno buvo laikomi kokybės garantu, tačiau jie turi esminių medžiagų savybių trūkumų, kuriuos tekstiliniai ortakiai lenkia. Nuo 1973 m. veikianti „FabricAir“ nuolat investuoja į medžiagų tyrimus, siekdama kurti aukščiausios kokybės tekstilinius oro sklaidos sprendimus. Ir nors šie sprendimai pasaulyje užima vos 10 procentų ŠVOK rinkos, jų poreikis kasmet vis labiau didėja, o galimybė kurti sistemas nuo kelių metrų iki kelių kilometrų, žavi ne tik mažesnius klientus, bet ir didžiąsias pasaulines korporacijas.
Puikus kainos ir kokybės santykis taip pat papildomas ir iki 10 metų gamintojo garantija, o prie viso to prisideda ir nepriekaištinga užsakymų pristatymo reputacija. Nuo projekto užsakymo, tekstilinės oro sklaidos sistemos klientus dažniausiai pasiekia per dvi savaites arba greičiau. Atsižvelgiant į jau anksčiau minėtus aspektus, būtent tekstiliniai oro sklaidos sistemos neabejotinai taps ŠVOK rinkos lyderiu, nes neprarandant kokybės, išvengiama papildomų išlaidų ir sutaupoma begalės laiko.
[prenumerata mailpoet_form_id=”7″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/kranas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”statybų, NT, inžinerijos” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]