Top Baneris

Teismo sprendimu griaunami du nelegalūs statiniai

2016 gruodžio 22 d.
pixabay.com nuotr.
pixabay.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vykdydami teismų sprendimus antstoliai vakar pradėjo savavališkai pastatytų statinių priverstinio griovimo procedūras Varėnos rajono Rudnios kaime ir Vilniaus romų tabore. Šių dviejų statinių nugriovimo darbų preliminari kaina – 13,5 tūkst. eurų. Buvo numatyta griauti ir dar vieną taboro statinį, tačiau gyventoja paprašė atidėti vykdymo veiksmus ir įsipareigojo iki sausio 6 dienos pati pašalinti nelegalios statybos padarinius.

Po keletą metų trukusių teismų procesų pagaliau pradėta griauti piliečio A. J. Varėnos rajone Dzūkijos nacionaliniame parke, Skroblaus rezervate pastatyta pirtis. Ne vieną kartą dėl įvairių skundų teismo sprendimo vykdymas buvo atidedamas. Nors į antstolio pranešimą apie numatytą konkrečią griovimo datą statytojas nesureagavo ir neatvyko pasiimti pastate buvusių daiktų, šįkart priežasčių atidėti priverstinį griovimą nebuvo. Antstoliui nustatyta tvarka aprašius iš pirties išneštus daiktus, pradėti jos ardymo darbai, už kuriuos susimokėti teks teismo sprendimo nevykdžiusiam asmeniui.

Neteisėtai pastatytų statinių mažėja ir Vilniaus tabore. Šią savaitę antstolio buvo numatyta pradėti griauti du medinio karkaso pastatus. Supratusi, kad statinys jau neišvengiamai bus nugriautas ir dar teks atlyginti griovimo darbų rangovo patirtas išlaidas, gyventoja L. K. suskubo įsipareigoti savo jėgomis išardyti pastatą. Taip, beje, anksčiau pasielgė ir kitų dviejų nelegalių statinių romų gyvenvietėje statytojai.

Gyventojai V. S. nepasekus geru pavyzdžiu, jos pastatas su dviem priestatais griaunamas priverstinai ir bus išieškomos griovimo išlaidos. Dėl kitų statinių šioje teritorijoje dar nėra įsiteisėję teismo sprendimai, susiję su asmenų iškeldinimu iš pastatų, arba sprendimų vykdymas atidėtas.

Šiemet Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) iniciatyva pakeistos kai kurios antstolių darbą reglamentuojančios Sprendimų vykdymo instrukcijos nuostatos neleis vilkinti neteisėtų statybų padarinių šalinimo pagal teismų sprendimus. Pakeisti vykdymo išlaidų dydžiai ir jų skaičiavimo principai. Atlikus instrukcijos pakeitimus išspręsti ir VTPSI (valstybės) išlaidų, patirtų griaunant neteisėtus statinius, operatyvaus išieškojimo iš kaltų asmenų ir antstolių darbo apmokėjimo klausimai. Atskirai, kaip už skolos išieškojimą, bus skaičiuojamos ir vykdymo išlaidos už faktinių griovimo išlaidų išieškojimą.

Nuo 2017 m. sausio 1 dienos, įsigaliojus naujoms Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo nuostatoms, VTPSI privalomieji nurodymai pašalinti statybos padarinius bus vykdomieji dokumentai, vykdomi Civilinio proceso kodekso (CPK) nustatyta tvarka. Taigi, jeigu asmuo per nustatytą privalomojo nurodymo įvykdymo terminą jo neįvykdys, VTPSI nurodymą perduos priverstinai vykdyti tiesiogiai antstoliui. CPK numatyta galimybė iškeldinti asmenis iš savavališkai pastatyto statinio ir be teismo sprendimo, dalyvaujant policijai. Šios ir kitos naujos teisės aktų nuostatos gerokai paspartins savavališkos statybos padarinių pašalinimą.

VTPSI inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video