Statybų vizionieriai Lietuvoje sukūrė didžiagabaritį 3D spausdintuvą: žada šiemet pirmą Baltijos šalyse spausdintą namą

Statybų vizionieriai Lietuvoje sukūrė didžiagabaritį 3D spausdintuvą: žada šiemet pirmą Baltijos šalyse spausdintą namą

Stratos 3D spausdinimas

Statybų pramonės perversmui reikalingos ne tik investicijos, bet ir drąsi, laiką pralenkianti, netipinė komanda. Būtent tokia yra kantriai jau kelerius metus kartu dirbanti tarpdisciplininė startuolio „Strato Group“ tyrimų grupė. Čia kuriamos inovacijos yra skirtos statybų sektoriui, kadangi įmonės vadovai turi patirties nekilnojamojo turto ir inovacijų vystymo srityje, statybų įmonių plėtroje.

3D spausdinimas pakeis atgyvenusias technologijas

Anot „Strato Group“ vadovės Beatričės Laurinkutės-Kijevičienės, pastaraisiais metais statybos sektorius susidūrė su įvairiais iššūkiais. Dėl kvalifikuotų darbuotojų trūkumo didėja darbo jėgos sąnaudos, visame pasaulyje trūksta būsto, o klimato kaitos poveikis yra kaip niekada akivaizdus. „Reaguodama į tai, statybų pramonė turi peržiūrėti tradicinius statybos metodus ir plėsti inovacijų ribas“, – įsitikinęs Jokūbas Vaišvila, startuolio technologijų vadovas. Įmonė tikisi, kad jų kuriamas didžiagabaritis 3D spausdintuvas pakeis suvokimą apie spausdintus namus ir adityvią gamybą statybų sektoriuje pavers dar tvaresne ir efektyvesne.

PropTech1118 156 of 161

„Strato Group“ komandos specialistų kompetencijos apima labai įvairias sritis – pastatų konstrukciją, architektūrą, mechaniką ir robotiką, 3D spausdinimą, skaitmeninę statybą BIM, energetiką, dirbtinį intelektą, programavimą, chemiją, mikologiją ir medžiagotyrą. Startuolio kuriamas spausdintuvas skirtas būtent statybų pramonei, nors gali būti pritaikytas ir kitoms industrijoms. Spausdintuvas išskirtinis ne tik savo dydžiu (6x 5x 4 m): jis geba spausdinti keliomis medžiagomis vienu metu. Tai įgalina gaminti tiek labai tvirtas konstrukcijas iš anglies pluoštu sutvirtinto plastiko, tiek medžio plastiko kompozitus kartu su spausdinamomis biopoliuretano putomis.  

 „Labai svarbu ieškoti efektyvesnių, tvaresnių gamybos būdų, ypač statybos pramonėje, kuri ne tik dešimtmečiais atsilieka technologiniu atžvilgiu, bet ir yra viena taršiausių pasaulyje“, – pažymi startuolio įkūrėja. Kuriamu 3D spausdintuvu spausdinami sudėtingų formų elementai galės pakeisti tradicinėje statyboje naudojamus taršius ir brangius sprendimus. „Dėl šių inovacijų gamybos procesai reikšmingai pagreitės, bus taupomas sandėliavimo plotas, o sumažinta konstrukcinio elemento masė padės sumažinti logistikos kaštus“, – pasakoja J. Vaišvila.

„Strato“ gaminiai jau bandomi praktikoje

Pernai tvaresnės gamybos sprendimą vieną didžiausių pasaulyje mišrių medžiagų spausdintuvą turintis startuolis pasiūlė pastatų gamintojui „INHUS“. „Strato Group“ statybų sektoriaus lyderiams iš bioplastiko atspausdino formas fasadų plokštėms lieti. „Medinę ar metalinę formą mes siūlome keisti forma iš perdirbto plastiko, kuri gali būti perdirbta neribotą skaičių kartų. Mes siūlome perdirbtą plastiką, bioplastiką, kuriame gali būti iki 30 proc. medienos ar kitų biokilmės medžiagų. Po gamybos proceso mes formą pasiimame, perdirbame ir vėl galime paleisti į gamybą“, – pasakojo startuolio technologijų vadovas. Forma gali būti naudojama net iki dviejų šimtų kartų.

Tokios plokštės gali tapti visiškai nauju produktu rinkoje. Tai įgalina unikalų dizainą pagaminti daug tvariau ir pigiau, suteikia iki tol neturėtą architektūrinę laisvę. „Tokių fasadų pavyzdžių jau galime pamatyti Niujorke, Olandijoje, Šveicarijoje, bet tai vienetiniai projektai, išgarsėję visame pasaulyje. Dabar pasaulines inovacijas galime pasiūlyti ir Lietuvoje, ir vis dar būti vieni pirmųjų Europoje, taikantys šią technologiją“, – teigia įkūrėja B. Laurinkutė-Kijevičienė.

Pirmąjį namą žada dar šiemet

Dirbdami itin didelių gabaritų spausdintuvu ir bandydami įvairias pirmines medžiagas, „Strato Group“ išrado net keletą tvarių medžiagų: kanapių bei šiaudų pluošto plokštes, tinkamas tiek baldų gamybai, tiek statyboms, grybienos plokštes, kurios turi termoizoliacinių ir akustinių savybių, izoliacines poliuretano putas, naudojant biotechnologijas pagamintas iš perdirbto maistinio aliejaus.

Šiuo metu „Strato Group“ kuria tvaresnę alternatyvą metalinei armatūrai statiniuose pakeisti. Sudėtingos formos perdirbamo plastiko armatūra, atspausdinta 3D spausdintuvu, būtų kur kas lengvesnė, ekologiškesnė ir nekoroduojanti alternatyva geležiai.

Startuolis contech bendruomenei žada, kad pirmas Baltijos šalyse spausdintas namas atsiras jau šiemet. Jau dabar komanda iš savo sukurtų novatoriškų tvarių medžiagų komponuoja galimo pastato detales. Lengvai transportuojami putų ir plastiko armatūros moduliai galėtų būti užpilami betonu statybos aikštelėje.

Temos: 3D fasado plokštės, 3D spausdinimas statybose, Strato 3D

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai