Top Baneris

Statybai užbaigti nebegaliojantis leidimas – ne kliūtis

2016 rugsėjo 16 d.
Rusnės Marčėnaitės nuotr.
Rusnės Marčėnaitės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Lietuviai pasikeitimams nevengia ruoštis paskutinėmis dienomis. Artėjant lapkričio 1-ajai, kuomet statytojai iki 2015 metų lapkričio 1 dienos pastatytus ar nebaigtus statyti statinius privalės įregistruoti Nekilnojamojo turto registre (NTR), Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) specialistai sulaukia vis daugiau klausimų dėl privalomos statinių registracijos.

Ypač dėl tų, kurie pastatyti prieš keliolika metų, tačiau teisiškai taip ir neįregistruoti: nepasirūpinta statybos užbaigimą patvirtinančiu dokumentu, o statybos leidimo galiojimo terminas jau pasibaigęs.

VTPSI primena, kad kartu su prašymu įregistruoti pastatytą statinį Registrų centrui turi būti pateiktas statybos užbaigimo dokumentas – statybos užbaigimo aktas ar deklaracija apie statybos užbaigimą (priklausomai nuo statinio kategorijos ir statybos rūšies) – ir statinio kadastro duomenų byla.

Kartu su prašymu išduoti statinio statybos užbaigimo aktą (kai baigtas statyti naujas ar rekonstruotas ypatingas ir neypatingas statinys) arba patvirtinti deklaraciją (kai baigtas statyti naujas ar rekonstruoti 1–2 butų gyvenamasis namas arba jo priklausinys, išskyrus nesudėtingus, ar atliktas ypatingo ar neypatingo statinio kapitalinis remontas), per „Infostatybą“ arba tiesiogiai VTPSI teritoriniam padaliniui turi būti pateiktas statinio statybą leidžiantis dokumentas (SLD). Jeigu jis išduotas naudojantis „Infostatyba“, pakanka nurodyti dokumento duomenis.

Statybų inspektorius patikrina, ar statytojas pateikė visus statybos techniniame reglamente STR „Statybos užbaigimas“ nurodytus konkrečiu statybos atveju būtinus dokumentus statybos užbaigimo aktui išduoti ar deklaracijai patvirtinti, tarp jų – SLD (kai jis privalomas). Reglamentas nustato, kad žemės sklypo ir / ar statinio paveldėjimo ar įsigijimo atveju SLD gali būti išduotas buvusio statytojo (užsakovo) vardu – jo perregistruoti nereikia. Taip pat gali būti pasibaigęs ir SLD galiojimo terminas.

Visi SLD, kurie įsigaliojo po 2010 metų spalio 1 dienos, galioja neterminuotai. Jei SLD galiojimo terminas buvo pasibaigęs iki šios datos, norint tęsti nebaigtą statybą, reikia nustatyta tvarka gauti naują SLD (kai jis pagal dabar galiojančius teisės aktus yra privalomas). Statinio statyba, neturint galiojančio SLD, laikytina savavališka.

Jeigu statinio statybos darbai pagal seniai išduotą SLD yra užbaigti, tik neatliktos statybos užbaigimo procedūros (nėra statybos užbaigimo dokumento), jas atlikti galima ir turint jau nebegaliojantį SLD. Tačiau pastatytas statinys turi atitikti projekto, kuriam įgyvendinti buvo išduotas SLD, sprendinius.

Statybos užbaigimo tvarka nustatyta Statybos įstatymo 24 straipsnyje, ją detalizuoja minėtas reglamentas „Statybos užbaigimas“. Kilus klausimų, galima pasikonsultuoti su VTPSI specialistais bendruoju konsultacijų telefonu (8 5) 207 3333 arba internetu inspekcijos svetainėje www.vtpsi.lt pateikus elektroninį paklausimą.

VTPSI inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video