101 metų senumo istorinis pastatas, kuriame įsikūręs Toledo meno muziejus Ohajo valstijoje, didžiuodamasis pranešė, kad atsijungia nuo bendrųjų inžinerinių tinklų ir pereina off-grid.
Dešimtojo dešimtmečio pradžioje prasidėjus daugybei pastato atnaujinimų, įskaitant 60 % stogo padengimą saulės baterijomis, Toledo muziejus šiandien ne perka 700 000 kW elektros energijos per mėnesį, o energiją grąžina į bendruosius tinklus ir taip tapo unikaliu pavyzdžiu, kaip off-grid konceptas ir šiuolaikiniai tvaraus dizaino sprendimai pritaikomi šimtmečio senumo viešuosiuose pastatuose.
Pirmuosius žingsnius siekiant didesnio energijos vartojimo efektyvumo muziejus žengė dar 1990-ųjų pradžioje, o pastaraisiais metais itin daug dėmesio skyrė energijos taupymo priemonėms ir atsinaujinantiems šaltiniams. Po 30 metų žaliųjų iniciatyvų Toledo meno muziejus Ohajo valstijoje sutaupė šimtus tūkstančių dolerių energijai ir dabar gali pasigirti, kad jo 101 metų senumo „Beaux Arts“ pastatas neseniai perėjo off-grid vidutinių platumų klimato sąlygomis.
Carol Bintz, pastato vyriausioji eksploatavimo vadovė, sako, kad energiją taupantys ir gaminantys projektai buvo pradėti iš lėto. Pirmiausia, muziejus senus katilus, aušintuvus pakeitė „efektyviausiais tuo metu rinkoje esančiais produktais“. Nuo tada muziejuje buvo įrengtos mikroturbinos jo nedidelėje elektrinėje ir veikiančiame stiklo ceche. Šešios 65 kW turbinos degina gamtines dujas, gamindamos vietoje naudojamą elektros energiją, o išsiskirianti šiluma kogeneraciniu būdu panaudojama šildyti vandenį muziejaus katiluose. „Mikroturbinos padarė didžiulį pokytį“, – sako C. Bintz ir priduria, kad jos pagamina 15 procentų muziejaus elektros energijos ir turi palyginti trumpą investicijų grąžą – apie ketverius metus.
Daugiau nei 2000 saulės baterijų dengia 60 % Toledo meno muziejaus stogo. Tai yra viena didžiausių saulės energijos įrenginių Ohajo valstijoje. Per paskutinius 30 metų muziejus pareikalauja nuo vidutiniškai 700 000 kWh iki 117 000 kWh elektros energijos per mėnesį, tačiau kompensuoja priklausomybę nuo bendrųjų elektros tinklų gamindamas savo energiją. Apmąstydama šį pasiekimą C. Bint pabrėžia: „Kai esi nuolat atviras visuomenei – durys didžiąją laiko dalį atviros, nuolat dega šviesos – pereiti off-grid išties neeilinis pasiekimas.”
Jau 1992 m. muziejuje galerijų apšvietimą pradėjo keisti energiją taupančiais halogeniniais šviestuvais ir galerijose pradėjo naudoti 3 vatų LED naktinius žibintus, o ne įprastą dieninį apšvietimą. Efektyvios fluorescencinės lempos buvo įrengtos ne ekspozicinėse erdvese.
Pastate taip pat sumontuoti energiją taupantys varikliai ant mechaninių sistemų ventiliatorių ir siurblių. Šios sistemos turi kintamo dažnio pavaras, kurios valdo šių ventiliatorių ir siurblių veikimo greitį, kad būtų patenkinti visi energijos poreikiai, tačiau įranga galėtų neveikti visą laiką maksimaliu greičiu visą laiką.
Toledo muziejuje ir toliau ieškomi galimi atnaujinimai, kurie jautriai įsilietų ir papildytų šią istorinę erdvę. Šviesos diodai tik dabar pristatomi į galerijas, nes ilgametė technologinė raida įrodė, kad jie yra estetiškai priimtini ir saugūs vertingiems meno kūriniams. „Be to, sunaudojama 10–20 procentų originalių lempų elektros energijos“, – sako C. Bintz.
Naujausias atnaujinimas – virš muziejaus automobilių stovėjimo aikštelės sumontuota saulės energijos sistema, kuri papildo 2850 plokščių, sumontuotų ant muziejaus stogo. Naujojo stogelio galia yra 360 kW, o tai kartu su 200 kW stogo sistema leidžia pusę pastato energijos poreikio patenkinti naudojant tik fotovoltinius elementus.
Valstybinės ir federalinės dotacijos iš Ohajo plėtros departamento Energijos efektyvumo biuro padėjo muziejui įsigyti plokštes, o Solscient Energy sudarė elektros pirkimo sutartį, leidžiančią muziejui susigrąžinti lėšas parduodant bet kokią perteklinę energiją atgal.
Pastato vyriausioji eksploatavimo vadovė teigia, kad muziejus noriai investuoja į tvarius sprendimus, nes „mes nedingsime. Turime 101 metų senumo pastatą ir išliksme dar šimtus metų. Prie to prisideda ir muziejaus edukacinė misija: „Mums svarbu būti socialiniu pavyzdžiu – parodyti, kad tvarūs sprendimai ir savarankiška energijos gamyba įmanoma ir tokiame sename pastate“, – sako C. Bintz.
Plačiau apie off-grid ir šiam konceptui pritaikomų produktų biblioteką rasite straipsnių rubrikoje OFF-GRID namai.
[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]