Vieno Utenos daugiabučio gyventojai, savo nuožiūra pertvarkę balkonus, prieš kelias savaites sulaukė nelabai malonios žinios, kad už savivalę teks atsakyti. Statybos valstybinės priežiūros inspektoriai jiems surašė savavališkos statybos aktus ir įpareigojo išardyti įrengtas papildomas konstrukcijas.
Daugumai daugiabučių gyventojų nėra naujiena, kad mieste negalima įstiklinti balkono be savivaldybės architekto pritarimo. Tačiau toli gražu ne visi žino, kad reikia rašytinio pritarimo ir kitiems statybos darbams, dėl kurių keisis jų namo išvaizda. Laikoma, kad ji keičiama atliekant šiuos darbus: stiklinant balkonus ar lodžijas, keičiant ar įrengiant naujus fasado elementus, stoglangius, užtaisant fasado angas, keičiant ar dažant šlaitinio stogo, fasado dangą, taip pat ant fasado, šlaitinio stogo tvirtinant įvairią įrangą, inžinerines sistemas ar konstrukcijas, ant plokščiojo stogo – įvairią įrangą, inžinerines sistemas ar konstrukcijas, iškylančias daugiau kaip vieną metrą virš šio stogo parapeto, ir kt.
Už neypatingo statinio savavališką kapitalinį remontą (minėtoji balkonų pertvarka priskirtina kapitalinio remonto darbams) gali būti skiriama administracinė bauda nuo 289 iki 579 eurų, ypatingo – iki 2 316 eurų (20 m ar aukštesnis ir didesnio kaip 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto daugiabutis priskiriamas ypatingiems statiniams). Papildomų išlaidų reikės ir savavališko namo išvaizdos pakeitimo padariniams pašalinti. Tačiau gyventojai gali pasinaudoti galimybe įteisinti savavališkai atliktus statybos darbus – jie turi nustatyta tvarka parengti projektinę dokumentaciją ir gauti savivaldybės administracijos rašytinį pritarimą pastato kapitalinio remonto projektui.
AM inf.