Džiūdama kvėpavimo takų gleivinė praranda savo barjerines ypatybes ir ilgainiui gali nebeapsaugoti nuo ore esančių mikroorganizmų poveikio.
Tokią situaciją gali sukelti patalpose esantis didelis šildymo elementų paviršius arba oro šildymas kaloriferiais ir įpūtimas pro ventiliacijos kanalus į patalpas.
Sausas oras netinkamas ne tik žmogaus sveikatai ir odai, bet ir augalams, gyvūnams, mediniams baldams, meno kūriniams, muzikos instrumentams.
Parengta pagal www.asu.lt
Kokybiško mikroklimato poreikis auga
Bendrovė „Eika“ neseniai paskelbė sostinėje pradėjusi naujo verslo centro „135“ statybas ir kaip vieną svarbiausių projekto ypatumų pažymėjo tai, kad čia bus įrengta oro drėkinimo sistema. Pasak bendrovės Turto valdymo departamento direktorės Viktorijos Orkinės, būdama ne tik nekilnojamojo turto projektų plėtotoja, bet ir valdytoja „Eika“ turi ir didelę patirtį sprendžiant pastatų administravimo problemas, tad turėjo atsižvelgti į tai, kad sausas oras biuro patalpose yra dažna nuomininkų įvardijama problema.
Kai kurioms įmonėms pastato drėkinimo sistema yra viena privalomų sąlygų renkantis biuro patalpas. Šie faktoriai ir lėmė, kad priimtas sprendimas naujame verslo centre įrengti drėkinimo sistemą.
V. Orkinė pabrėžė, kad bendrovei ypač svarbu, jog drėkinimo sistema būtų tinkamai sumontuota ir eksploatuojama – atvejai, kai ji įrengta, tačiau nenaudojama, žinomi ir „Eikos“ administracijai. Tokio varianto čia tikimasi išvengti.
Įmonės skaičiavimais, drėkinimo sistemos išlaidos gali siekti nuo 0,4 iki 0,5 euro vienam kvadratiniam metrui. Į šią sumą įeina elektros, vandens ir pačios sistemos priežiūros sąnaudos.
„Drėkinimo sistema, be abejonės, padidina komunalinių mokesčių sąskaitas nuomininkams, tačiau įvertinus, kad projektuojamas verslo centras „135“ bus A energinės klasės, bendros sąnaudos bus gerokai mažesnės palyginti su esamų verslo centrų, kurie pastatyti prieš trejus ir daugiau metų“, – tikisi V. Orkinė.
Prieš priimdama sprendimą įrengti drėkinimo sistemą verslo centre „135“, „Eika“ konsultavosi ir su pastatų administratoriais, kurie prižiūri pastatus su drėkinimo sistema, kad išsiaiškintų pagrindines čia kylančias problemas, jų sprendimo būdus ir, žinoma, jų išvengtų.
„Įrengiant drėkinimo sistemą, labai svarbu apsaugoti visus vamzdynus nuo pelėsių ir bakterijų atsiradimo. Tam statomi filtrai, vandens jonizatoriai. Kita problema – drėkinimo sistemos subalansavimas. Reikia stebėti, kaip prie tam tikros procentinės drėgmės gerėja ar blogėja komforto sąlygos. Jei patalpų drėgmė pasiekia 40 ir daugiau procentų, patalpose labiau jaučiami kvapai, o jutiminė patalpų temperatūra atrodo aukštesnė. Patalpose išlaikant didesnę nei 40 proc. santykinę drėgmę, smarkiai išauga sistemos eksploatavimo sąnaudos, todėl itin svarbu atrasti, kokia santykinė drėgmė patalpose yra optimali – kad darbuotojai jaustųsi komfortiškai, o eksploatavimo sąnaudos nebūtų tokios didelės, jog įmonių vadovai norėtų šios sistemos atsisakyti“, – pastatus su oro drėkinimo funkcija administruojančių nekilnojamojo turto valdytojų rūpesčius įvardijo V. Orkinė.
„Eika“ turi planų, susijusių ir su kitų savo valdomų pastatų mikroklimato sistemų renovavimu. Atlikus tradicinę nuomininkų apklausą bendrovės valdomuose verslo centruose paaiškėjo, kad daugiau kaip 50 proc.