Top Baneris

Prasti vasaros orai neskatino aktyviau ieškoti naujo būsto

2017 spalio 11 d.
būsto rinkoje
„Bajorų alėjos“. „Eikos“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Per šių metų 9 mėnesius Vilniuje pirminėje būsto rinkoje parduota beveik 2900 naujos statybos butų, arba 10 proc. mažiau nei per 2016 m. 9 mėnesius. Daugiausia parduota vidutinės klasės būsto, o kaina už kvadratinį metrą per metus pakilo 2,4 proc.

Neįprastai aktyvūs 2016 m. vasaros mėnesiai suteikė lūkesčių, jog ir šiais metais pardavimai bus tokie pat aktyvūs. Tačiau, pasak bendrovės „Eika“ plėtros direktoriaus Martyno Žibūdos, šiais metais būsto pardavimuose grįžome prie ramios vasaros. „Mūsų vertinimu, 10 proc. rinkos korekcija yra grįžimas į normalų pardavimų sezoniškumo ciklą, kai vasarą pardavimai sulėtėja, o atėjus rudeniui vėl atsigauna. Be to, trejus metus iš eilės stebėjome kasmetį 20 proc. rinkos augimą. Akivaizdu, kad rinkoje buvo galima tikėtis sveikos korekcijos“, – svarsto M. Žibūda.

Ateities pokyčius naujo būsto rinkoje gali lemti sparčiai auganti pasiūla. Vien per trečią šių metų ketvirtį rinką papildė beveik 1300 naujų butų įvairiuose projektuose, daugiausia – vidutinėje klasėje (apie 900 butų). „Vertindami rinką pastebime, kad į metų pabaigą galime priartėti prie 5000 laisvų butų rinkoje. Metus pradėję su 3600 laisvų butų, šiuo metu fiksuojame 4130, tačiau jau dabar žinome apie 1000 statomų, tačiau oficialių pardavimų stadijos nepasiekusių, butų. Kintančią tendenciją indikuoja ne tik neparduoto būsto sandėlis, tačiau ir jo baigtumo struktūra: pavyzdžiui, metų pradžioje baigtų neparduotų butų buvo tik 470, o dabar tokių matome jau 840, t. y. 80 proc. daugiau nei prieš 9 mėnesius“, – rinkos tendencijas analizuoja „Eika“ atstovas.

Kad ir kaip būtų, pirkėjai vis dar aktyviausiai perka būstą pirminėje projekto stadijoje: jeigu pernai statomuose pastatuose buvo parduota apie pusę – 48 proc. – butų, tai šiemet šis rodiklis yra išaugęs net iki 63 proc. „Tai greičiausiai lemia dvi priežastys: pirmoji – net 70 proc. iš visų neparduotų butų yra pradinėje statomų daugiabučių stadijoje, o antroji byloja apie gerą naujų projektų vertę, pirkėjams priimtiną vertės ir kokybės santykį, skatinantį nelaukti, kol projektas bus užbaigtas“, – svarsto M. Žibūda.

Šiuo metu vidutinė kvadratinio metro kaina pirminėje Vilniaus būsto rinkoje yra 1776 Eur/kv.m, t. y. 2,4 proc. didesnė nei prieš metus. Pasak M. Žibūdos, prognozuojama, kad kainos išliks panašiame lygmenyje. „Rinkoje jau pastebime, kad NT plėtotojai konkurencingumą didina, suteikdami specialių nuolaidų ar rengdami įvairias rinkodaros akcijas. Tačiau kol kas šie pasiūlymai nedaro didesnės įtakos bendrai kainos tendencijai. Jei iš 100 butų NT plėtotojas 5 butus parduoda su specialia nuolaida, tai nėra indikacija rinkai, kad kaina krenta“, – teigia M. Žibūda. Pasak jo, vidutinę būsto kainą labiau paveiktų padidėjusi ekonominio būsto pasiūla, tačiau bent jau artimiausiu metu panašaus scenarijaus neįžvelgiama.

Per 2017 m. 9 mėnesius populiariausias buvo vidutinės klasės būstas – parduoti 1845 butai. Ekonominio būsto parduota – 1762, o prestižinės – 279 butai. „Per metus labiausiai sumenko prestižinės klasės būsto pardavimai, tačiau šiame segmente jaučiamas didelis pasiūlos stygius, kai per ketvirtį buvo pasiūlyta tik 70 naujų butų“, – teigia „Eika“ atstovas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video