Visaginas – daugiakultūris miestas, išlaikęs nemažą įvairių sričių specialistų potencialą, galintis tapti savotiškais vartais tarp Vakarų ir Rytų. Miesto valdžia kuria planus ir strategijas, kaip išnaudoti gerą geografinę padėtį, puikų kraštovaizdį, išplėtotą infrastruktūrą bei kitus privalumus, kad čia būtų kuriamos aukštos pridėtinės vertės paslaugos ir produktai.
„Anksčiau Visaginas buvo vadinamas energetikų miestu, ir tai suprantama – veikė atominė elektrinė, nemaža dalis miesto gyventojų joje dirbo. Bet dabar Visaginą galima vadinti ir statybininkų miestu. Patys miesto gyventojai pastatė miestą. Čia veikia daug statybos įmonių, įkurtas vienas pirmųjų šalyje statybininkų klubas“, – pasakojo Visagino savivaldybės merė Dalia Štraupaitė.
Mieste atnaujinta (apšiltinta) daugelis visuomeninių pastatų: mokyklos, vaikų darželiai, ligoninė, neformaliojo ugdymo įstaigos. Šiuo metu planuojama renovuoti 12 visuomeninių pastatų. Darbus dažniausiai atlieka vietos bendrovės, nors norinčiųjų yra ir iš kitų miestų. Patys visaginiečiai labiau pasitikimi saviškiais, nes žino jų pajėgumus, darbo kultūrą, atsakomybę.
Atnaujinti visuomeniniai pastatai leidžia savivaldybei mažinti juose įsikūrusių įstaigų išlaidas už komunalines paslaugas. Pavyzdžiui, kai kurie atnaujinti visuomeniniai pastatai sutaupo apie 45 proc. šilumos energijos. Tačiau Visagino savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Andrius Bukauskas įžvelgia kai kurių problemų, neleidžiančių sutaupyti pinigų renovacijos darbus atliekant kompleksiškai. Anot jo, būtų kur kas geriau vienu metu modernizuoti ir pastato išorę, ir inžinerines vidaus sistemas. Tačiau tenka apgailestauti, kad struktūrinės šio laikotarpio paramos programos kompleksiškai nefinansuoja visų objektų modernizavimo, todėl rekonstravimo darbai objektuose dažnai finansuojami iš kelių šaltinių. Tai apsunkina projektų valdymą ir darbų įgyvendinimą, viešuosius pirkimus reikia rengti atskirai, susiduriama su papildomais nepatogumais bei išlaidomis. Bet dar dažniau investicijos į objektą lieka tik dalinės, savivaldybė priversta laukti kitų finansavimo galimybių. Todėl nepasiekiamas maksimalus teigiamas poveikis.
Merė D. Štraupaitė teigė, kad panašiai yra ir su daugiabučių renovacija, ypač vykdoma pasitelkiant Europos Sąjungos pinigus. „Mes daug domėjomės įgyvendinamais renovacijos projektais, aplankėme daugelį šalies miestų, susipažinome su užsienio modeliais. Esame pirmieji, pradėję kelti renovacijos darbų kokybės klausimus. Nes nenorėjome daryti kaip visur. Mūsų sukaupta patirtis leidžia reikalauti, kad ir daugiabučių, ir visuomeninių pastatų atnaujinimo darbai būtų kokybiški, būtų naudojamos šiuolaikiškos technologijos“, – kalbėjo merė.
Visagino savivaldybė daug dėmesio skiria ne tik pastatams atnaujinti. Dviratininkai, automobilininkai irgi neliko pamiršti. Vieni džiaugiasi sutvarkytais takais, kiti – įrengtomis automobilių stovėjimo aikštelėmis. Šių labai trūko prie daugiabučių namų, kurių kiemai yra pernelyg uždari ir kur nėra vietos laikyti automobilius. Dabar aikštelės įrengtos šalia namų, gyventojams nebereikia siaurais įvažiavimais spraustis į kiemus.
Visavertiškai tvarkyti miestą Visagino valdžiai trukdo privačių apleistų pastatų savininkai. Vienas pavyzdžių – miesto iniciatyva puikiai sutvarkyta pėsčiųjų alėja, šalia kurios riogso apleistas pastatas.Jo savininkai nesileidžia į kalbas, ignoruoja siūlymus. Vienintelis kelias, kuriuo šiuo metu žengia Visagino savivaldybė – teisme mėgins pažaboti privataus turto savininkų savivalę ir įpareigoti susitvarkyti apleistus statinius. Tuomet miestas bus dar patrauklesnis ne tik čia gyvenantiems, bet ir atvykstantiems turistams, norintiems sėkmingai investuoti verslininkams.
„Kodėl Visagine patogu gyventi? Pirmiausia dėl to, kad viskas yra šalia: darbas, vaikų darželiai, mokyklos, laisvalaikio centrai. Patogu ir vaikams, ir suaugusiesiems, nes per dešimt minučių galima pasiekti viską, ko reikia. Poilsiui ir investicijoms čia irgi patraukli vieta. Kaimyninės Baltarusijos verslininkai steigia bendras įmones su lietuviais sostinėje. Mūsų tikslas yra pasiūlyti geriausias sąlygas, kad tokios bendrovės būtų steigiamos ir mūsų mieste. O mes tai galime padaryti“, – sakė D. Štraupaitė.