Žmonėms paranku oficialiai būti bedarbiais, gauti socialines pašalpas ir pajamų iš nelegalios veiklos. Kokios tos pajamos – lieka tik spėlioti, tačiau kiek didesnis nei minimalus atlyginimas, nors ir oficialus, su socialinėmis garantijomis jų nedomina. Savivaldybei tai irgi papildoma našta: reikia mokėti socialines pašalpas, nelieka konkurencinio pranašumo pritraukiant investuotojų. Nors Pagėgių savivaldybė strategiškai yra geroje vietoje, tačiau pritraukti užsienio investicijų čia gali būti sudėtinga.
Sunku net pasakyti, kaip turėtų elgtis savivaldybės vadovai norėdami keisti situaciją. Kartais nuo jų mažai kas priklauso. Valstybė turi pasirūpinti labai griežta sienos kontrole, kad būtų pažabotas kontrabandinis verslas.
Yra galimybė investuoti į tokį verslą, kuris nereikalauja daug darbo jėgos, pavyzdžiui, steigti vėjo jėgainių parkus. Gera galimybė gali būti ir bendrų Lietuvos bei Rusijos įmonių steigimas. Pas mus tam situacija yra kur kas palankesnė nei Rusijos Federacijos teritorijoje, tačiau vėlgi gali iškilti problemų ieškant darbuotojų.
Kardinalių pokyčių nematyti
„Inreal“ Konsultacijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius
Pagėgiai anksčiau buvo įvardijami kaip vietovė, kurioje žmonės dažnai verčiasi nelegalia kontrabandine veikla. Dabar situacija tikrai yra pasikeitusi, valstybė daug investavo į sienos apsaugą, kontrolės užtikrinimą, įsigyta daug tam reikalingos įrangos. Dėl to pasikeitė ir gyventojų padėtis. Anksčiau pinigus, uždirbtus iš nelegalios veiklos, jie skirdavo didesniam kasdieniam vartojimui arba kaupdavo kapitalą. Kai tokių nelegalių pajamų nebelieka, žmonės priversti ieškoti išeičių. Bedarbiai greičiausiai išvyko į Klaipėdą ar kitus didesnius miestus ir ten susirado darbą.
Pagėgiai dėl to irgi netenka nemažai gyventojų, ir perspektyvos čia, žvelgiant į nekilnojamojo turto rinką, niūrokos. Ar čia iš viso gyvybinga ši rinka – sunku pasakyti. Tačiau įprastai būna taip, kad kuo mažesnis miestelis, tuo apie tokius reiškinius sunkiau kalbėti.
Žinoma, sandorių yra, perkami žemės sklypai žemdirbystei, turizmo sodyboms. Būtent šiuo aspektu Pagėgius galima išskirti. Pasienio miestelis, kadaise priskirtas Vokietijos žemėms, šiandien pritraukia nemažai vokiečių turistų, turinčių ryšį su šiuo kraštu. Tai padeda palaikyti ekonomiką. Bet kardinalių pokyčių nematyti, didelių investicijų į nekilnojamąjį turtą Pagėgiuose nėra.