Top Baneris

NT rinkos atstovai: Kaunas pagaliau išlaisvino savo potencialą

2019 balandžio 30 d.
Verslo centrai, Kaunas
Verslo centras „Kauno dokas“. Projekto autoriai: A. Kančas, T. Petreikis, G. Kančaitė, O. Narušis, G. Kezys ir E. Rutkauskaitė (UAB „Kančo studija“).
Pasidalykite straipsniu

Nekilnojamojo turto (NT) rinkos atstovai džiūgauja: Kaunas pagaliau tapo modernių biurų miestu, kuriame įmonės gali laisvai susirasti šiuolaikiškas patalpas savo veiklai. Pernai mieste naujos A klasės biurų skaičius sudarė net 6 proc. Šiemet, planuojama, šis skaičius patrigubės ir sieks 18 proc. Mieste šiuo metu vystomi verslo centrų projektai, kurie šiais metais, tikimasi, sukurs 84 tūkst. kv. m naujų ir modernių, verslui pritaikytų biuro patalpų.

Situacija pakito kardinaliai

Biuro patalpų nuomininkai įvertino tikrai drąsius pastarųjų metų plėtotojų žingsnius, juolab kad augančioje ekonominėje aplinkoje Kaune prieš tai trūko šiuolaikinių patalpų, ir finansiškai stipresnės įmonės negalėjo nei kurtis šiame mieste, nei plėtoti savo veiklą.

„Ypatingai tai aktualu kalbant apie tarptautines įmones, kurios iki tol buvo „priverstos“ steigti savo atstovybes Vilniuje, – pastebi „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims Raimondas Reginis. – Kaunas pagaliau išlaisvino savo potencialą ir gali privilioti įmones, kurios miesto gyventojams gali pasiūlyti gerai apmokamas darbo vietas bei taip prisidėti prie viso miesto ekonominio augimo, tuo pačiu – ir prie gyvenamojo sektoriaus plėtros.“

„Ober-Haus“ specialistui antrina ir konsultacijų bendrovės REES atstovas Martynas Židonis. Pasak NT rinkos žinovo, vos prieš porą metų Kaune dideliu galvos skausmu verslui tapdavo paieškos išsinuomoti tūkstančio kv. metrų ploto ar didesnį biurą.

„Kitąsyk netgi būdavo savotiškai gėda, kai į Kauną atvykdavo užsienio kompanijų atstovai, norintys čia vykdyti savo veiklą, o mes neturėdavome jiems ką pasiūlyti, prašydavome šiek tiek lūkterėti. Būdavo labai nepatogu siūlyti pasirašyti nuomos sutartį ir palaukti, kol biurų pastatas bus pastatytas. Laukti beveik niekas nenorėdavo“, – prisiminė netolimus laikus M. Židonis.

Situacija pasikeitė kardinaliai. Statistikos duomenimis, 2017–2018 m. Kaune buvo įkurta 20 naujų verslo centrų. Vien per 2018-uosius buvo užbaigti 8 nauji projektai, kurie modernių biurų rinką praplėtė apie 36 tūkst. kv. metrų. Šiemet planuojamų užbaigti naujų projektų bendras plotas bus rekordinis ir sieks apie 60 tūkst. kv. metrų. Numatoma, kad 2019-ųjų pabaigoje verslo centrų Kaune plotas turėtų išaugti iki maždaug 99 tūkst. kv. m.

Verslo centras „Arka“. Projekto autoriai: UAB „Architektų biuras“, „G. Natkevičius ir partneriai“.

Verslo centras „Arka“. Projekto autoriai: UAB „Architektų biuras“, „G. Natkevičius ir partneriai“.

Ledai pagaliau pajudėjo

Žinoma, toks patalpų pasiūlos šuolis turėjo reikšmingos įtakos bendriems modernių biurų užimtumo rodikliams Kauno mieste. Jeigu 2015 m. ir 2016 m. pabaigoje bendras laisvų biuro patalpų (A ir B klasės) lygis Kaune siekė tik 2,5–2,6 proc., 2017-ųjų pabaigoje šis rodiklis šoktelėjo iki 8,9 proc., о 2018 m. pabaigoje jau sudarė 9,7 proc. Visa tai ir lėmė, kad naujai besikuriančioms įmonėms pasiūlyti erdvesnes bei modernias patalpas Kaune tapo pakankamai paprasta. Įmonės jau gali rinktis iš daugiau nei kelių projektų.

Nors, pasak „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims R. Reginio, akivaizdu, kad Kaunas kol kas neturi tiek ekonominio potencialo, kad galėtų įsisavinti visą taip sparčiai statomą biurų plotą, bet to nereikėtų laikyti grėsme, priešingai – tai galimybė verslui ir toliau plėstis bei kurtis šiame mieste.

„Manome, kad nauji biurų projektai visiškai patenkins rinką per ateinančius 12–18 mėnesių. Per ateinančius 6 ar 9 mėnesius matysime, kaip keisis biurų rinka, kaip bus įsisavinami nauji biurų projektai, ar keisis kainodara. Taip pat – kaip į tai reaguos senų biurų pastatų savininkai, ar jie mažins kainodarą, ar investuos į atsinaujinimą“, – analizavo konsultacijų bendrovės REES atstovas.

Pasak M. Židonio, dar labai didelė dalis įmonių yra įsikūrusios biuruose, kurie negalėtų būti priskirti net ir B klasei, jų klasė dar žemesnė, tačiau tai esą tik laiko klausimas.

Kaune jau pastatyti bent 4 aukščiausios A klasės verslo centrai, kurių bendras plotas – 31,6 tūkst. kv. metrų. Dar 5 tokie verslo centrai statomi arba planuojami pastatyti, nekalbant jau apie tai, kad Kaune jau yra per pusšimtį B ir C klasės verslo centrų.

Biurų kompleksas „Jonavos 30“. Projekto autoriai: G. Kančaitė, A. Kančas, G. Mačiulis (UAB „Kančo studija“).

Biurų kompleksas „Jonavos 30“. Projekto autoriai: G. Kančaitė, A. Kančas, G. Mačiulis (UAB „Kančo studija“).

Nauji biurai keičia miesto veidą

„Ir tų galimybių ribos Kaune dar tikrai nepasiektos. Plėtotojai ir toliau aktyviai investuoja į įvairaus dydžio projektus, kuriuose suplanuotas ne ką mažiau įspūdingas kiekis biuro patalpų“, – tikina NT rinkos atstovai.

R. Reginio teigimu, per 2019–2020 m. gali būti įgyvendinta dar 10–15 naujų projektų, kuriuose naudingas biurų plotas sudarytų apie 60–70 tūkst. kv. m.

„Žinoma, būtų naivu tikėtis, kad esant tokiai aktyviai tolimesnei šio sektoriaus plėtrai, laisvų biuro patalpų lygis mažės. Tikėtina, kad ir toliau fiksuosime 10 procentų viršijantį laisvų patalpų lygį ir galbūt dalies planuojamų projektų nukėlimą į vėlesnį laikotarpį“, – išsakė savo nuomonę „Ober-Haus“ atstovas.

Platus šiuolaikinių biuro patalpų pasirinkimas suteikia ne tik dideles ploto pasirinkimo galimybes, bet ir jų nuomos kainų diapazoną. „Ober-Haus“ duomenimis, palyginti su šalies sostine, Kaune modernių biuro patalpų nuomos kainos vidutiniškai yra žemesnės 15–20 proc. Šiuo metu B klasės patalpas dažniausiai siūloma išsinuomoti už 7–11 Eur/kv. m, o A klasės – 11,5–14 Eur/kv. m.

Maža to, naujų biurų projektų gausa Kauno mieste turi ir daugiau teigiamų pokyčių, jie verčia keistis ir patį miestą, pastebi REES atstovas. Pastatyta daug naujų ir estetiškai patrauklių pastatų, kurie skatina ypač pasitempti kaimynus ar senesnių pastatų šeimininkus.

Kauniečiai ėmė labiau didžiuotis ir džiaugtis savo miestu. Apie tai byloja Kaune vykstančios statybos, aplinkos tvarkymo darbai.

Pasitempti turi ir darbdaviai. Darbo rinkoje yra didelė konkurencija dėl gerų specialistų, konkuruojama ne vien atlyginimu, bet ir darbo vietos sąlygomis. Turbūt niekas nepaneigs, kad pastarąsias geriausiai galima sudaryti tik naujuose verslo centruose.

„Bėgant laikui viešasis sektorius irgi paliks senuosius pastatus ir persikels į naujus biurus, juos išsinuomodamas. Šis procesas jau prasidėjo. Dalis valstybinių įmonių jau spėjo išsinuomoti naujus biurus arba aktyviai jų dairosi. Šiuos pokyčius iš dalies, manau, lemia ir konkurencija dėl darbuotojų. Gerą specialistą daug lengviau prisivilioti dirbti į naują modernų biurą, nei prisikviesti į darbą sename pastate“, – išsakė savo nuomonę M. Židonis.

Verslo centras „River Hall“. Projekto autoriai: G. Natkevičius, A. Rimšelis, D. Bukauskaitė, D. Kalmatavičius („G. Natkevičius ir partneriai“). Evaldo Lusio nuotr.

Verslo centras „River Hall“. Projekto autoriai: G. Natkevičius, A. Rimšelis, D. Bukauskaitė, D. Kalmatavičius („G. Natkevičius ir partneriai“). Evaldo Lusio nuotr.

Kaunui – didėjantis investuotojų dėmesys

Pastaruoju metu į Kauno pusę aktyviau ėmė dairytis ir investiciniai fondai. Šie labiausiai domisi galimybėmis įsigyti išnuomotus verslo centrus. Vieni iš pastarųjų didesnių sandorių buvo investicinio fondo įsigytas bendrovės YIT verslo centras K. Baršausko gatvėje, taip pat parduotas IMLITEX verslo centras Karaliaus Mindaugo prospekte.

Tai rodo, kad susidomėjimas Kauno verslo centrais gerokai įsibėgėjo. Artimiausiu metu, NT konsultanto manymu, bus sudarytas dar bent vienas sandoris dėl panašaus objekto pirkimo.

Esama konkurencija biurų rinkoje investuotojus verčia pasitempti ir labiau apgalvoti plėtojamus projektus.

„Pastebime, kad plėtotojai daugiau investuoja į bendrąsias verslo centrų erdves ir aplinką. Kiti bando naujus biurų nuomininkus vilioti tokiomis papildomomis vertėmis kaip pastate veikiantis sporto klubas, grožio salonas, restoranai ir kita“, – patikino M. Židonis.

Taigi, galima teigti, kad Kaune šiuo metu didžiąja dalimi vyksta kiekybinė biuro patalpų sektoriaus plėtra, kuri orientuota į nuomininkus vertinančius patalpų funkcionalumą bei kaštus tenkančius tų patalpų išlaikymui (tiek bazinę nuomos kainą, tiek ir kitas išlaidas). Todėl plėtotojai šiuo metu dar nėra linkę papildomai investuoti į projektus, kurie būtų statomi ir įvertinti pagal tarptautinius tvarių pastatų standartus (BREEAM, LEED ir kt.).

Jeigu Vilniuje skaičiuojama per 20 pastatų, kurie jau yra įvertinti ar siekia būti įvertinti pagal tarptautinį tvarių pastatų vertinimo standartą, Kaune apie tokius ketinimus skelbia tik vieno verslo centro plėtotojas. Todėl kokybinis plėtros šuolis Kauno biurų rinkai dar prieš akis.

Verslo centras „Magnum“. Projekto autoriai: G. Čepurna, T. Kuleša, M. Navalinskas (UAB „ARCHAS“). „Vičiūnų grupės“ vizual.

Verslo centras „Magnum“. Projekto autoriai: G. Čepurna, T. Kuleša, M. Navalinskas (UAB „ARCHAS“). „Vičiūnų grupės“ vizual.

Taip pat skaitykite:

Verslo ir prekybos centras LONGAS

LONGAS – novatoriška erdvė verslui

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuDviejų aukštų pastatas statomas strategiškai patogioje bei judrioje Veiverių gatvėje, kur bus puikiai pastebimas tiek pro jį pravažiuojančių kauniečių, kurių šioje miesto dalyje gyvena per 25 tūkstančius, tiek prošal keliaujančių miesto svečių. A klasės verslo ir prekybos centras „Longas“ galės pasiūlyti novatorišką erdvę verslui bei patrauklias nuomos sąlygas. Šalia pastato įsikūrę tokie prekybos tinklai […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments
verslo parkas ausra aliaus koroliovo nuotr 1

Naujai išaušusi „Aušra“

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuDėl progresyvios Kauno tarpukario architektūros tuometė laikinoji sostinė per ne visus 20 metų įsiveržė į pažangiausių Europos sostinių dešimtuką. Kokybiška statyba, modernumo tradicijos, nuosaikus minimalizmas rodė laikinosios sostinės ambicijas tapti vienu moderniausių miestų. Todėl kiekvienas tuo metu statytas ir iki dabar išlikęs pastatas ypač vertinamas kaip architektūrinio paveldo objektas. Vienas jų – beveik prieš […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments
„Pienocentro“

Kauno kvartale – industrinės istorijos tęsinys

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuNemuno krantinėje rekonstruojamo istorinio „Pienocentro“ kvartalo projektas jau įsibėgėjęs – baigiamas trečiasis, priešpaskutinis, etapas. Naujam gyvenimui prikelti senieji pastatai, išsaugoję unikalią industrinio modernizmo architektūrą, kviečia juose atrasti šiuolaikiškam gyvenimui ir verslui pritaikytą kokybę. Istorinio „Pienocentro“ virsmas Tarpukario laikinojoje sostinėje, prie pat Nemuno suformuotas „Pienocentro“ kvartalas laikomas vienu įspūdingiausių industrinio modernizmo architektūros pavyzdžių. Sėkminga tūrių […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments
river hall evaldo lusio nuotr 0

Moderniems statiniams – naujųjų simbolių funkcija

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuModernūs biurų pastatai tampa reikšmingi ne tik dėl ekonomiškų darbo vietų, platesnių verslo perspektyvų – jie formuoja miesto dalies veidą ar net įgauna netikėtų simbolinių funkcijų. Biurų pastatas RIVER HALL Kaune, iškilęs tarp Neries upės ir šlaito, netgi tapo skiriamuoju miesto vartų ženklu, tarsi pasitinkančiu ir įleidžiančiu į senamiestį. Pažymi senamiesčio ribą Architekto Gintauto […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments
biuru pastatas Magnum

Jau aiškus pirmasis biurų pastato „Magnum“ nuomininkas

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuBiurų pastato „Magnum“ statyboms įgaunant pagreitį, pranešta apie sutartį su „Luminor“ banku – jis tapo šio biurų pastato nuomininku. Banko patalpos bus išsidėsčiusios per du biurų pastato aukštus ir iš viso užims 1100 m². Pirmame aukšte 500 m² plote 2019 m. pabaigoje įsikurs klientų konsultacijų centras, o antras aukštas bus skirtas verslo klientų poreikiams. […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments
arka verslo centras 0

„Arka“: verslo centras, išsaugojęs gatvės istoriją

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuKauno gyventojai jau kurį laiką nekantriai stebi – miesto istorija jiems lėmė būti Nemuno krantinės virsmo liudininkais. Vis dar griaunamas miesto vaiduokliu pramintas „Respublikos“ viešbutis, o šalimais duris naujakuriams atvėrė pirmasis naujas krantinės pastatas – septynaukštis verslo centras „Arka“. Anot vieno iš projekto autorių architekto Gintauto Natkevičiaus, akivaizdu, kad šis statinys – pats pirmutinis […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments
CUBE

Kauno biurų pastatų gretose – dar vienas išskirtinės architektūros statinys

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuPastaruoju metu sparčiai augančią Kauno biurų rinką papildė dar vienas modernus verslo centras – CUBE. 7 mln. vertės projektą įgyvendino statybos bendrovė „Conresta“, valdytojas – UAB „Mikrovisatos valda“. Maždaug 5 tūkst. kv. m ploto, 8 aukštų verslo centre įrengti 100–800 kv. m ploto biurai, kuriuose jau įsikuria pirmosios įmonės. Šiuo metu išnuomota apie 50 […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments
„Kauno dokas“

Budina naujojo miesto idėją

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuUpės krantinėje iškilusio verslo centro, važiuojant laikinosios sostinės Jonavos gatve, būtų sunku nepastebėti. Kai pro modernios architektūros arkas akimirkai sušvinta kitapus pastato tekanti Neris, kaip niekada įprasminta pasirodo gamtos ir architektūros junginio idėja. Tampa nesunku įtikėti, kad būtent šis, paskutinysis, architekto Algimanto Kančo projektas – naujos eros pradžia iki šiol ilgai merdėjusioje Kauno dalyje. […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments
„Jonavos 30“

Kauno centre – biurų kompleksas su naujomis idėjomis

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuVienoje judriausių Kauno vietų, netoli Santakos ir Kauno pilies, užbaigtas naujas biurų kompleksas „Jonavos 30“. Biurų komplekse, kurį sudaro du holu sujungti trijų ir penkių aukštų pastatai, jau išnuomota 70 proc. ploto. Pirmasis komplekso aukštas skirtas bendradarbystės erdvei, kuri, žadama, išsiskirs ergonomišku suplanavimu ir komfortu dirbantiesiems. Atsiliepė į augančią biurų paklausą Naujasis 2500 kv. […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments
verslo centras b66 4 11

Sutiktuvės Kaune: verslo centras „B66“

Pasidalykite straipsniu

Pasidalykite straipsniuKaune K. Baršausko gatvėje oficialiai atidarytas naujas biurų kompleksas „B66“. Nekilnojamojo turto bendrovės „YIT Kausta“ pastatytas biurų kompleksas, tikimasi, taps ir savotišku laikinosios sostinės technologijų bei inovacijų verslų centru. Jame jau kuriasi pasaulinėje rinkoje veikiančios Lietuvos informacinių technologijų įmonės „Teltonika“ ir „Virtustream LT“. Pastaroji priklauso didžiausiai pasaulyje privačiai valdomai IT įmonių grupei „DELL Technologies“. […]


Pasidalykite straipsniu
0 comments

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video