Top Baneris

NT rinka vis dar sunkiai nuspėjama

2016 lapkričio 15 d.

Nors būsto pardavimai nuosekliai auga, žmonių elgesys nekilnojamojo turto (NT) rinkoje vis dar išlieka konservatyvus. Banko „Nordea“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, kad šiandien sąlygos imti būsto paskolą yra itin palankios, tačiau žmonės vis dar pamena krizę ir elgiasi atsargiai.

„Mes užsisukę toje pokrizinėje mąstysenoje, ir pakilimas, vykęs pastaraisiais metais, nėra šuolis į viršų. Tai labiau sugrįžimas iš visiškos depresijos, Lietuvos mastu – į depresiją, Vilniaus mastu – į normalią situaciją. NT rinka yra kaip suspausta spyruoklė. Ją spaudžia neapibrėžtumas dėl ekonominės ateities, tačiau tai spyruoklei galią suteikia labai žemos centrinio banko palūkanos. Gyventojams pasirinkimas yra itin sunkus. Viena vertus, tai vilioja tarsi Adomo obuolys. Tačiau kas bus jį nuskynus – neaišku“, – dėsto ekonomistas.

Ž. Maurico teigimu, NT rinka visa dar gyvena atsigavimo nuotaikomis, tačiau labai tikėtina, kad kainos ir pardavimai augs. Savo ruožtu Lietuvos banko atstovai ragina atidžiai stebėti NT rinką.

„Nekilnojamojo turto rinka yra ir bus labai svarbi visos šalies finansų sistemos stabilumui. Šiuo metu didelis ir toliau augantis NT rinkos aktyvumas, kylančios būsto kainos ir spartėjantis kreditavimas lemia, kad situacija NT rinkoje turi būti stebima vis atidžiau. Staigus lūkesčių arba, pavyzdžiui, būsto pasiūlos pasikeitimas galėtų nesunkiai pasukti nekilnojamojo turto rinkos raidą visai kita linkme“, – sako Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis.

Plačiau šiandieninę NT rinkos situaciją Lietuvos banko atstovai apžvelgs NT brokerių forume, vyksiančiame lapkričio 23 dieną.

NT profesionalams skirtame didžiausiame metų renginyje ekonomistas Ž. Mauricas pristatys žmonių elgsenos tendencijas NT rinkoje, Vilniaus vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis – miesto bendro plano pakeitimų aktualijas. NT profesionalai bus kviečiami diskusijai apie didmiesčių komercinio turto rinką, verslo etiką, komisinių dalybas.

Komentarai