Savavališkų statybų įteisinimas – itin brangi „indulgencija“

Savavališkų statybų įteisinimas – itin brangi „indulgencija“

savavališka statyba
infostatyba.lt nuotr.

Iš pradžių – statyba, o po to – savavališkos statybos įteisinimas: tai vis dar neretas pralenkti save ir kitus norinčių NT plėtotojų vadybos triukas. Keletas pavyzdžių parodė, kad gyventojai taip pat palaiko tokius statytojų žingsnius – mat ryžtasi įsigyti neįteisintus ar negyvenamosios paskirties būstus. Nemalonumais tokia strategija gresia ir vieniems, ir kitiems.

Už savavališką statinio statybą taikoma administracinė atsakomybė. Bet Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatyme numatyta galimybė įteisinti savavališką statybą. Vis dėlto, įspėja statybų inspektoriai, ši procedūra brangi ir gana sudėtinga. Asmuo, kuriam pateiktas reikalavimas nugriauti savavališkai pastatytą statinį ar išardyti savavališkai pastatytas ar perstatytas statinio dalis, turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka parengti statinio projektą ir, sumokėjęs Statybos įstatymo nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą (toliau – SLD).

2015 metais VTPSI pareigūnai daugiabučio namo Kalvarijų g. 84, Vilniuje, statytojui dėl nustatytų pažeidimų surašė savavališkos statybos aktą ir privalomąjį nurodymą nugriauti savavališkai pastatytą statinį. Remiantis galiojančiu teisiniu reglamentavimu, statytojas turėjo teisę savavališką statybą įteisinti, gaudamas naują SLD, kai tokio statinio statyba toje vietoje pagal galiojančius teisės aktus yra galima.

Daugiabučio statytojas šia teise pasinaudojo – sumokėjo bemaž 12 tūkst. eurų įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, ir Vilniaus miesto savivaldybės administracija išdavė jam leidimą statyti naują statinį (11 aukštų daugiabutį).

VTPSI, nustačiusi, kad ir šis leidimas išduotas neteisėtai, kreipėsi į teismą dėl jo galiojimo panaikinimo. Statytojas vėl atkakliai siekė savo tikslo ir pagal 2016 metais parengtą svečių namų statybos projektą gavo naują SLD. VTPSI Vilniaus skyrius, patikrinęs šio dokumento teisėtumą, nustatė, kad jis išduotas teisėtai. Tačiau savavališkos statybos įteisinimo procesas tuo nesibaigė – šiuo metu statytojas ardo projekto, pagal kurį išduotas minėtas leidimas, neatitinkančias pastato dalis. Be to, pasikeitė ir pastato paskirtis (iš daugiabučio į svečių namus), dėl to statytojas gali negauti ir planuoto pelno.

Taigi įteisinti savavališką statybą brangu ir, panašu, ne visuomet racionalu. Beje, nuo kitų metų sausio mėnesio, įsigaliojus teisės aktų pakeitimams, bus nustatytos dvigubai didesnės įmokos už savavališkos statybos įteisinimą. Be to, jas turės mokėti visi statytojai, nepriklausomai nuo to, ar jiems surašytas savavališkos statybos aktas. Didės ir baudos juridiniams asmenims už savavališką, ypač už didelių ar saugomose teritorijose statomų statinių, statybą.

Temos: Savavališka statyba, Savavališkos statybos įteisinimas, VTPSI

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai