Prieš įsigyjant būstą, dažniausiai tenka apsispręsti, už ką labiau esame pasirengę susimokėti – prestižą ar komfortą. Ne visuomet prestižo dalykai puikiai dera su patogumu, nors visi, galvojantys apie ilgesnę perspektyvą, ieško kuo geresnio jų derinio.
Dėl to, kas yra komfortas, galima ilgai ginčytis. Toks pat buto suplanavimas, natūralios šviesos kiekis, modernus šildymas bei vėdinimas skirtingus žmones skatina diskutuoti. Jaunai mamai dar svarbus švarus oras, lygūs takai vežimėliui ir tritratukui, gerai įrengtos aikštelės vaikams. Jai komfortas yra ir saugi, aptverta teritorija, kurioje nevaikšto įtartini prašalaičiai ir nebėgioja svetimi šunys.
Senjorui komfortas – ekonomiškai išlaikomas būstas, ramybė, gamta, pasivaikščiojimų takai, prasidedantys prie pat namų. Maisto produktų parduotuvė ir šeimos klinika taip pat pageidautinos kuo arčiau.
Karjeros laiptais sparčiai kylančiam profesionalui labai svarbus patogus išvažiavimas iš miesto. Na ir buto apdailos kokybė, namo išvaizda, aplinkos stilingumas. Jis tai linkęs priskirti prie komforto, nors kiti tai greičiau pavadintų prestižo elementais.
Nekilnojamojo turto brokeris Edvinas Goradauskas mano, kad ne tik komforto, bet ir prestižinio būsto kriterijai įvardijami labai individualiai ir priklauso nuo pirkėjo asmeninio supratimo: „Vieniems prestižinis būstas gali asocijuotis su tuo, ką apie jų būsimus namus pasakys draugai, kiti gali suprasti tai kaip patogų susisiekimą su strateginiais miesto objektais, dar kitiems sąvoka „prestižinis būstas“ susijusi su jo likvidumu, jei vėliau prireiktų erdvesnio buto arba tektų parduoti pasikeitus gyvenimo planams.“
Prestižiniu dažniausiai linkstama vadinti būstą miesto širdyje – centre. Bendraujant su klientais, ryškėja dar viena tendencija – būstas su „prestižiniu vaizdu“ pro langus. Beje, centre ir senamiestyje grožėtis vaizdu ganėtinai sudėtinga, nes čia daug seniai neremontuotų pastatų ir aptrupėjusių piliastrų, kurie ne visiems kelia teigiamas emocijas.
Galime lenkti pirštus: svarbiausi kriterijai – asmeniškai „teisingo“, komfortiško gyvenamojo rajono pasirinkimas, būsto statybos kokybė, aplink esanti infrastruktūra. Tuomet – išlaikymo kaštai (paprasta įvertinti kokia suma susidarys per 10 metų), saugumas ir projekto vystytojo patirtis.
Štai čia lengva apsirikti – griebti, kas pigiau iš paprastai nežinomo statytojo, kuris dažnai taupo ten, kur akis nemato. Tokiu atveju dažnai padidėja rizika, kad nebebus kam vykdyti garantinių darbų, kurių visada yra, nes nauji statytojai dažnai išvystę projektą kuria naują įmonę, o senoji tiesiog dingsta iš pirkėjų akiračio.
Visuomet yra pirkėjų, kuriems svarbiausia – pirminė kaina. Tačiau ir jie gali taupyti skirtingai – rinktis pigesnį rajoną, bet patikimesnį statytoją arba atvirkščiai – nesukti galvos dėl ateities, statytojo reputacijos, nesigilinti į niuansus ir imti, kas pigiausia.
Turintys geresnes finansines galimybes klientai renkasi atidžiau ir labiau nori įsigyti išskirtinį būstą. Juk jis yra savotiškas žmogaus galimybių atspindys – išskirtiniame būste gyvenantys tarsi signalizuoja, kad jiems gyvenime sekasi. Štai kodėl aktyvūs ir karjeros siekiantys užsiėmę žmonės, dar neskubantys kurti šeimos, beveik visuomet renkasi prestižinį ir kokybišką nedidelio ploto būstą miesto centre arba Senamiestyje. Tokį būstą gyvenimui pakitus ir parduoti bus lengviau.
Prestižiniu būstu galima vadinti moderniai įrengtą mažą palėpę Senamiestyje, butą aukštomis lubomis pačiame centre, erdvų modernų butą arti gamtos ar nuosavą namą su klinkerio plytų fasado apdaila bei erdviu kiemu.
Pastaraisiais metais gyvenamųjų kvartalų projektuotojai stengiasi, kad butas pagal komfortą vis labiau prilygtų kotedžui, turėtų jam būdingą terasą ar žemės lopinėlį. Mat šiuolaikiškam žmogui dažniausiai nereikia keliolikos arų asmeninės vejos užmiestyje, akys džiaugiasi ir visam objektui gražiai sutvarkyta aplinka.
Vienintelis prestižinio būsto kriterijus, dėl kurio nesiginčija nei vienas nekilnojamojo turto ekspertas – būsto vieta.
Žmonės yra linkę pervertinti savo vaikystės vietas – pasidarbavę užsienyje, negailėdami lėšų, renovuoja tėvų butus, idealiai sutvarko interjerus, aplinką, bet jei vėliau panori nuomoti ar parduoti, supranta, kad investicijos beveik bevertės. Tai vietai neturintiems sentimentų žmonėms ji niekuo nepatraukli.
Įdomu į miestą pažvelgti užsieniečių akimis – jie menkai supranta, kodėl Žaliakalnis kauniečiams ar Žvėrynas vilniečiams yra prestižiniai rajonai. Tokie žmonės linkę spręsti pagal tai, kaip rajonas atrodo dabar, o ne jo praeityje.
Paradoksas, bet, pavyzdžiui, modernėjantis Kauno Žaliakalnis su kiekvienu nauju didesniu objektu praranda išskirtinumą – didžiulė naujo būsto šiame rajone pasiūla keičia situaciją, ypač kai yra projektų, kur to rajono dvasią teperduoda tik pats pavadinimas. Nei tylių mažų gatvelių, nei senų pastatų su savomis istorijomis bei vietinėmis legendomis aplink nebėra.
Prestižiniu gali būti ir renovuotas, ir naujai pastatytas būstas, tačiau pirkėjui sunku juos lyginti tarpusavyje. Naujas būstas patrauklus ne tik šiuolaikinę buitį labiau atitinkančiais sprendimais, bet ir labiau prognozuojama kaimynyste. Žmonės, kurie renkasi panašų būstą, turi panašų požiūrį ir į jo tolesnį tvarkymą bei priežiūrą.
Nekilnojamojo turto brokeriai sako, kad vis dažniau pasitaiko klientų, kurie apžiūrėję ne vieną objektą Senamiestyje ar centre galiausiai pasirenka aukštos kokybės būstą šiek tiek nutolusiame rajone. Tam yra priežasčių.
Brokeris E. Goradauskas, pastebi, kad jeigu prestižinio būsto besidairantį klientą pavyksta atvilioti į toliau nuo centro esantį rajoną – jam atsiveria galimybė įsitikinti, kad komfortiškas ir išskirtinis būstas gali egzistuoti bet kurioje miesto vietoje.
Išties svarbu tik tai, kiek jo būstas panašus į jo susikurtą svajonę. Žmonės labai skirtingi, todėl skiriasi ir jų svajonės bei konkretūs poreikiai būsto savybėms.
Psichologai teigia, kad prieš darant svarbius sprendimus, svarbu iš šiandienos pozicijų įvertinti savo senas svajones. Kiekviename žmoguje glūdi tai, kas jam kažkada įstrigo, atkreipė jo dėmesį ar sukėlė emocijas ir tai gali turėti įtakos vėlesniems sprendimams.
Kažin ar yra kas blogiau nei senos svajonės vardan paaukoti esamo momento poreikius – gyvenamosios erdvės dydį, kasdienio gyvenimo patogumus arba buvimą arčiau gamtos.