Mokslininkų akiratyje – mažaenergiai pastatai

Mokslininkų akiratyje – mažaenergiai pastatai

Mokslininkų naudojama sprendinio parengimo ir vertinimo technologija išsiskiria vertinimo proceso seka – algoritmu ir jam realizuoti sukurtomis priemonėmis.

Pagrindinės projekte sukurtos priemonės – lokaliai (pavyzdžiui, pastato sklype) disponuojamo atsinaujinančiosios energijos išteklių potencialo įvertinimo termodinaminis bei statistinis modelis ir su pastato poreikiais suderinto tų išteklių naudojimo technologijų prioritetizuoto parinkimo metodas; sukurtas bazinis pastato modelis, nustatyti kiekybiniai to pastato tvarumo rodikliai ir įvertintos jų gerinimo galimybės architektūrinėmis ir konstrukcinėmis priemonėmis; sudaryti Lietuvai būdingi gyvenamųjų pastatų vartotojų elgseną apibūdinantys profiliai, kurie leidžia tiksliau vertinti pastato energijos poreikių rodiklius; skirtingoms aprūpinimo energija technologijų grandinėms sukurtas ekserginio efektyvumo vertinimo algoritmas; sudarytas efektyvumo (termodinaminio: energinio ir ekserginio), racionalumo (ekonominio ir gyvavimo ciklo) ir priimtinumo (aplinkosaugos, komforto) vertinimo kriterijų derinys bei algoritmas (sprendinio vertinimo medis) bendrajam tvarumo kriterijui BTK įvertinti.

Remiasi BIM metodikos galimybėmis

Projekte „Pastato ir atsinaujinančios energijos tvarumo modelis (PATEnMod)“ sujungtos dvi sparčiai plėtojamos pastatų kūrimo tendencijos – statinio informacinis modeliavimas (SIM, ang. Building information modeling, BIM) ir pastato integruotas projektavimas (PIP, ang. Integrated building design).

PIP nėra naujas procesas – jis racionaliai sujungia gerai žinomus metodus ir priemones, įtraukia įvairius specialistus. Jų patirtis ir žinios naudojamos nuo pirmo iki galutinio pastato sukūrimo etapo. Integruotas viso pastato projektavimas susideda iš dviejų dalių, kurių tarpusavio sąveika paremta PIP grandine ir komanda.

Pagrindiniai PIP grandinės etapai – projekto koncepcijos ir techninio projekto parengimas, statybos užbaigimas, naudojimas, stebėsena, priežiūra. Čia grafiškai išskirta visos grandinės dalis, besibaigianti preliminaraus projekto parengimu, kur greta įvairių kitų pastato kūrimo priemonių pasitelkiamas projektas „Pastato ir atsinaujinančios energijos tvarumo modelis (PATEnMod).“

BIM apima procesą, kurio metu sukuriamas statinio skaitmeninis modelis, sujungiantis visas projektines objekto dalis per visą jo gyvavimo ciklą. Paprastai BIM sprendimai apima 6 etapus (kitaip – 6D), pradedant preliminariu projektavimu, įtraukiant statybą, laiką, kainas, statinio valdymą ir priežiūrą.

Kaip minėta, pastato aprūpinimo energija ir jo energijos naudojimo sistemų tvarumo modelis veikia projekte sukurtame algoritme specialiomis sąsajomis sujungus keletą specializuotų modeliavimo priemonių. Kalbant apie energijos naudojimo sistemų tvarumo modelio pritaikymą, naudojantis juo parengiamas inžinerinis ir energetinis pastato koncepcijos konkrečiame sklype sprendinys. O projektuojant pastatą pasitelkiami integruoto projektavimo ir informacinio modeliavimo būdai.

Pagrindinėmis modeliavimo procedūromis nustatomas bendras ir pagal atskiras formas disponuojamas atsinaujinančiosios energijos potencialas, atsižvelgiant į esamas klimato sąlygas konkrečiame pastato sklype. Taip pat – pirminis architektūrinis ir konstrukcinis sprendinys, sukuriantis pastatui komforto sąlygas užtikrinančių ir su energijos sąnaudomis siejamų šilumos ir šviesos poreikių, charakteringų atsinaujinančiosios energijos transformavimo technologijų derinių.

Temos: Ateities energetika, Atsinaujinanti energija, Mokslo programa, VGTU

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai