Top Baneris

Mokslininkų akiratyje – mažaenergiai pastatai

2015 liepos 8 d.
Pasidalykite straipsniu

Toliau, vertinant per ankstesnes procedūras suformuotus specifinius inžinerinių sistemų veikimo režimus, gaunamas modeliavimo rezultatas.

Pastato integruoto projektavimo komandos interpretavimas prasideda nuo siauriausios komandos sudėties (architektai, konstruktoriai, inžinieriai) ir platesnės bei tikslesnės sudėties (savininkas, architektai, inžinieriai: konstruktoriai, mechanikai ar energetikai, elektrikai ar elektronikos specialistai, statytojai, rangovas, dizaineriai) įvardijimo.

Vis dėlto esminė naujovė – vaidmenų akcentai. Savininkas prisiima aktyvesnį vaidmenį, negu įprasta. Architektas tampa ansamblio dirigentu, o ne vien pastato formos solistu. Inžinieriai imasi aktyvių vaidmenų ankstyvuosiuose projektavimo etapuose. Šiame procese PatenMod yra energetikos ir mechanikos, elektros ir elektronikos inžinierių priemonė, skirta savajam indėliui į tvarų preliminarų pastato projektą parengti.

Projekto „Pastato ir atsinaujinančios energijos tvarumo modelis (PATEnMod)“ tikslas – sukurti algoritmą projekto koncepcijai priimti. Jo rezultatas – indėlis preliminariam projektui parengti, integruotai įvertinant apsupties sąlygas sklype, pastato architektūrinius bei konstrukcinius, techninių sistemų ir disponuojamų atsinaujinančiosios energijos išteklių sprendinius. Todėl parengtame modelyje kiekviena projekto stadija yra priskirta skirtingiems projekto rengimo PIP (P1, P2, P3, P4) ir BIM (2D, 3D, 4D, 5D, 6D) lygmens etapams. Projektas apima priešprojektinę ir preliminarią PIP stadiją bei preliminarų BIM projektavimą (2D–3D), kai projektiniai sprendiniai dar gali būti modeliuojami, analizuojami ir keičiami.

P1 etape vertinamos trys pagrindinės dedamosios (pastatas, sklypas, inžinerinės sistemos), dėl to cikliškai vertinami ir atskirai kiekvienos jų galimi sprendinių deriniai, ir pačių dedamųjų tarpusavio sąveika. Šiam vertinimui naudojamas kriterijų derinys „3Epro“ ir daugiakriterė analizė sprendimams priimti. Derinių generavimas cikliškai kartojamas tarpusavyje, kol pasiekiamas aukštą bendrąjį pastato energinio tvarumo kriterijų turintis visų apsirūpinimo energija ir jos naudojimo sistemos derinių sprendinys, arba, kitaip tariant – kol kartu su architektais ir konstruktoriais parengiama koncepcija ir preliminarus projektas.

Pasirodančiose viso pastato integruoto projektavimo (VPIP, ang. IWBD), integruoto projekto pateikimo (IPP, ang. IPD ), statinio informacinio modeliavimo (SIM, ang. BIM) technologijose vienas esminių bruožų yra darnus architektų, konstruktorių ir inžinierių bendradarbiavimas. Nuo šių pastato kūrimo ir naudojimo proceso dalyvių taikomų (pasirinktų ar pasirengtų) technologijų (t. y. proceso algoritmo ir priemonių) pradiniame projektavimo etape labai priklauso formuojamos pastato koncepcijos bendroji kokybė. Sukurta technologija sustiprina šios pastato kokybės inžinerinę ir energetinę dedamąją.

Taigi šiuo darbu siekiama ištirti ir pasiūlyti Lietuvos klimato sąlygoms tinkamiausių inžinerinių sistemų derinių naujiems bei modernizuojamiems pastatams.

Tyrimo rezultatai paskelbti keliuose tarptautiniuose mokslo leidiniuose, konferencijų darbuose, gautas Lietuvos patentas, rezultatų publikavimas tęsiamas.

Laboratorijoje – moderniausia įranga

Projekte „Pastato ir atsinaujinančios energijos tvarumo modelis (PATEnMod)“ naudota PEMS laboratorijos įranga ir modeliavimo programos („PolySun“, „EnergyPlus“, „SimaPro“, PHOENICS,
TRNSYS, „MATLAB+Simulink“, METEONORM).


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video