Visų miškų neiškirs
Pasak V. Norvydo, dažnai, kai kalbama apie medienos pramonę, užmirštama ir kita pusė – gamtos išteklių tvarumas. Apie tai taip pat dėstoma Medienos inžinerijos ir technologijų studijų programoje KTU.
Nors dažnai žmonės išsigąsta pamatę milžiniškus kirtimus šalies miškuose, mokslininko teigimu, dėl to per daug baimintis nereikėtų – Lietuvoje visų miškų niekas neleis iškirsti.
„Kirtimų apimtys Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, reguliuojamos įstatymais. Valstybinių miškų urėdijos ir privačių miškų savininkai negali kirsti miško kiek tik panorėję, jei staiga pakyla kainos ir atsiranda galimybė daugiau uždirbti“, – sako KTU mokslininkas.
Visi miškai mūsų šalyje inventorizuojami: apskaičiuojama, kiek yra brandžių medynų ir kiek jų galima iškirsti.
Lietuvos vyriausybė yra nustačiusi, jog mūsų šalyje galima išskirsi ne visą prieaugį, o tik 80 proc. jo. Valstybinės miškotvarkos tarnybos duomenimis, mūsų šalyje kasmet priauga 18,2 milijonų kubinių metrų medienos, o iškertama tik 50-60 proc. prieaugio t. y. 6,4 – 7,5 milijonai kubinių metrų.
Labai panašią dalį savo miškų iškerta ir dauguma ES šalių, išskyrus Švediją ir Suomiją, kur kasmet panaudojama 70 ir daugiau proc. kasmetinio medžių prieaugio. Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, apie 25 proc. (1,8 mln. kubinių metrų) Lietuvoje užaugintos apvaliosios medienos eksportuojama jos neapdirbus.
„Siekiant išlaikyti medienos pramonę konkurencingą, reikia galvoti kaip perdirbti šiuo metu ekportuojamą medienos kiekį Lietuvoje, sukuriant daugiau darbo vietų ir didesnę pridėtinę vertę“, – sako KTU mokslininkas.
KTU inf.